Fyzioterapeutka: Pribúdajú ľudia, ktorí dokážu svoje telo ignorovať natoľko, že si zvyknú na bolesť, a žijú s ňou v symbióze

Kam môžu zájsť problémy s pohybovým aparátom, ktoré spôsobuje sedavé zamestnanie? Veľmi ďaleko, varuje fyzioterapeutka Katarína Hanuliaková.
Fyzioterapeutka: Pribúdajú ľudia, ktorí dokážu svoje telo ignorovať natoľko, že si zvyknú na bolesť, a žijú s ňou v symbióze

Zdroj: Pexels.com

Sedavých zamestnaní neustále pribúda a tento nárast sa prejavuje aj na problémoch, s ktorými sa Slováci obracajú na fyzioterapeuta.

Ľudia sú doslova usedení zo svojej práce a zo spôsobu svojho každodenného života. Trendom je sedieť a byť v pohodlí. Problémom však je, že naše telá v rámci evolúcie nie sú (zatiaľ) uspôsobené na dlhodobé sedenie. Máme celkovú depriváciu prirodzeného pohybu. To sa, samozrejme, negatívne odzrkadľuje na našom pohybovom aparáte,“ vysvetľuje Katarína Hanuliaková z IntimFyzio, podľa ktorej sa tento spôsob života podpisuje nielen na tele, ale aj na psychike a emočnom ladení.

Podľa odborníčky klienti očakávajú od fyzioterapeuta zázrak na počkanie vo forme okamžitej úľavy od bolesti a diskomfortu.

U klientov, ktorí prichádzajú k fyzioterapeutovi až keď majú chronické bolesti chrbta na základe komfortného životného štýlu sa zázraky na počkanie urobiť nedajú. Je to o dlhodobej a správne vedenej terapii, pri ktorej musí klient aktívne pracovať a postupne meniť svoje zle zaužívané stereotypy,“ prízvukuje fyzioterapeutka.

Aké problémy spôsobuje dlhodobé sedenie?

Najčastejšie sú bolesti chrbta v driekovej a krčnej chrbtici, potom sa pridávajú aj bolesti hlavy, preťažené ramená a predlaktia.

Okrem toho pribúdajú aj problémy s dýchaním a trávením. Z tých špecifickejších problémov by som spomenula problémy v oblasti malej panvy, ktoré môžu viesť, respektíve dopomáhajú k vzniku stresovej inkontinencie, funkčnej sterilite alebo k zhoršeniu spermiogramu u mužov,“ upozornila fyzioterapeutka s vyše 10-ročnou praxou.

Aby sa ľudia so sedavým zamestnaním vyvarovali problémom s pohybovým aparátom, musia dodržiavať určité zásady.

Podľa Kateřiny Zaydlarovej, riaditeľky bratislavského a pražského Centra zdravého sedenia je dôležité riadiť sa pravidlom trikrát 90, teda mať kolená, panvu a lakte v 90 stupňovom uhle.

Zásada je taktiež sedieť rovno, nehrbiť sa, neprekladať si nohu cez nohu, ale mať ich pevne opreté o zem.

Fyzioterapeutka Katarína Hanuliaková tvrdí, že je potrebné vstať zo stoličky a pohnúť sa minimálne každých 30 minút. Vždy keď je to možné snažiť sa pracovať v stoji a optimálne je meniť pozíciu. Alternovať sed a stoj.

Ďalším veľmi dôležitým faktorom je mať kvalitne vybavené pracovisko alebo home office. Ideálny je polohovateľný stôl a k tomu kvalitná ergonomická stolička so synchronizačným mechanizmom,“ odporúča fyzioterapeutka.

Osem hodín sedenia, ale celkového

Ľudia by mali venovať pozornosť aj tomu, koľko hodín denne presedia.

Optimálne je, keď počas dňa strávime viac hodín v pohybe ako v sede. To znamená, že z 24 hodín odčítame osem hodín spánku. Zostane nám 16 hodín, počas ktorých by sme mali v sede stráviť maximálne osem hodín. Vyzerá to optimisticky, ale do sedenia sa započítava aj cestovanie autom a MHD, sedenie v kantíne počas obeda, čítanie knižky alebo pozeranie televízie,“ upozorňuje fyzioterapeutka.

Dlhodobé sedenie, aj keď správne, nie je pre ľudský organizmus zdravé. Postupne si vyberá svoju daň. Správnym posedom v dobre nadstavenej ergonomickej stoličke a pri dodržiavaní opatrení nemusí byť daň až taká vysoká.

Dlhodobý sed, najmä ak je patologický, mení naše dýchanie, bránica sa zapája len v obmedzenom rozsahu, znižuje sa vitálna kapacita pľúc, znižuje sa motilita čriev (pozn. red. pohyblivosť čriev) a vnútorných orgánov, spomaľuje sa trávenie, zhoršuje sa cievny a lymfatický prietok v brušnej dutine a v trieslach. Z pohľadu muskuloskeletálneho (pozn. red. svalovo-kostrový aparát) máme staticky preťaženú chrbticu, panvu a bedrové kĺby,“ uvádza Hanuliaková.

Na záver dodáva, že dlhodobé sedenie oslabuje aj brušnú stenu, zadok a stehenné svalstvo. Skracujú sa lýtka, vnútorné stehná a chrbtové svalstvo sa zo statického preťaženia väčšinou stane nefunkčným.


Mohlo by vás zaujímať:

Home office je trestom pre váš chrbát! Odborník radí, čomu sa treba rozhodne pri práci z domu vyhnúť

Pracujete z domu? 6 rád, ako si udržať zdravú rovnováhu medzi prácou a oddychom


Perilka

ja si na bolestzvykat nechcem, preto som si do prace kupila nove herne kreslo, aby ma z celodenneho sedenia nebolel chrbat

Basur19823

Coding code of calgo which is most difficult part of any coder who have just started with their career but you can still take help with your assignment and long thesis of 20 pages that needs to be original, just follow up this link top essay writing review getassist.net for your writing , content or any custom essay where is no error need to be found once you take a chance with your writing skilll and give it a try for your learning then you will surely do amazing with your future