RÚVZ: Sezóna brezy pomaly končí, v krátkom čase ju nahradí ďalší silný alergén

Peľ tráv z čeľade lipnicovitých sa stane najvýznamnejším alergénom na ďalšie obdobie.

Zdroj: Freepik.com

Prudké ochladenie sprevádzané nočnými mrazmi a zrážkovou činnosťou spôsobilo v uplynulých dňoch výrazný pokles denných koncentrácií peľu v ovzduší.

Pokračovala sezóna brezy, jej peľ spolu s peľom duba a ihličnanov z čeľade borovicovitých dominoval takmer na celom území Slovenska.

Najvyššie denné koncentrácie peľu brezy zachytili v Banskej Bystrici a Nitre. Peľ duba dosiahol najvyššie hladiny v Banskej Bystrici a Bratislave.

"Sezóna brezy sa pomaly končí, jej peľ v alergiologicky významných denných koncentráciách môžeme očakávať najmä v severných častiach Slovenska. V krátkom čase ju nahradí ďalší silný alergén, a to peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ktorý sa stane najvýznamnejším alergénom na ďalšie obdobie," informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Keďže začali kvitnúť ihličnany z čeľade borovicovitých, v najbližšom období očakávať ich veľké peľové zrná vo forme žltých povlakov na autách i parapetoch okien.

Aktuálny výskyt aktívnych peľových alergénov na celom území Slovenska nájdete v peľovom spravodajstve.


Taylor Sw

V dôsledku silných chladov a nočných mrazov sa v posledných dňoch výrazne znížili denné koncentrácie peľu v ovzduší. ducklife.online

zimcinka

u mna je to katastrofa tento rok. to mam len lepsie a horsie obdobia, aspon na tyzden by som si vydychla od tych alergii, ale to si musim pockat asi do jesene.