Zrušenie zubných benefitov v zdravotných poisťovniach zo dňa na deň kritizuje aj Slovenská komora zubných lekárov

Zubári upozorňujú, že nikto s nimi v tejto veci nekomunikoval. So zmenou podľa nich nebudú spokojní hlavne pacienti.

Zdroj: Freepik.com

Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) považuje za neštandardné zrušenie zubných benefitov v zdravotných poisťovniach zo dňa na deň. Zrušenie zubných benefitov vníma z pohľadu lekárov, ale aj pacientov.

"Je fakt, že už v roku 2018, od prvého nastavenia benefitov zdravotnou poisťovňo, sme vyjadrili negatívny postoj, pretože išlo o ďalší administratívny úkon, ktorý zbytočne zaťažoval a zdržiaval poskytovateľa zubnolekárskej zdravotnej starostlivosti. Nutný je aleaj pohľad zo strany pacienta, ktorého tieto finančné benefity motivovali k ošetreniu zubov, " uviedla komora v stanovisku.

Zubné benefity neboli podľa komory zubárov iba prostriedkom na zvýšenie absolvovania preventívnych prehliadok u zubného lekára. Boli a sú dôležitým motivačným nástrojom na následné ošetrenie napr. zubných kazov, výplní koreňových kanálikov či v neposlednom rade dentálnej hygieny.

"Či je to ten správny ťah na bránu v zmysle šetrenia pre dofinancovanie zdravotníctva, musí povedať pacient. Ale určite spokojný nebude, keďže termíny zubných ošetrení sú rozplánované počas celého roka a pacient počítal aj s benefitom zo svojej zdravotnej poisťovne," doplnila v stanovisku komora.

SKZL zároveň poukázala na to, že s ňou pri rušení benefitov nikto nekomunikoval.

"V prípade zavádzania nových benefitov ponúkame riešenia, vieme nastaviť benefity tak, aby neboli zaťažujúce pre zubných lekárov a boli motivačné pre pacientov. Len je potrebná komunikácia," dodala.

Ministerstvo zdravotníctva ruší poskytovanie zubných benefitov v zdravotných poisťovniach sa od mája tohto roku. Odôvodnilo to tým, že zubné benefity splnil svoj edukačný účel a je potrebné hľadať nové benefity.


Prečítajte si aj:

Neboli ste tento rok na preventívnej prehliadke u zubára? Na toto sa pripravte!