Prieskum ukázal, čo chcú Slováci najčastejšie zmeniť vo svojom živote

Viac ako 60 % ľudí na Slovensku je vo svojom živote aktuálne s niečím nespokojných do takej miery, že by to chceli zmeniť. Nespokojnosť najčastejšie súvisí so zdravotným stavom, vzhľadom či spôsobom, ako využívame voľný čas. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median, ktorý realizovala pre značku pramenitej vody Natura.

Zmeny tvoria nevyhnutnú súčasť života. Zhodne sa na tom 85 % ľudí na Slovensku. Vyrovnať sa s nimi môže predstavovať veľkú výzvu, no ako uvádzali respondenti prieskumu, prináša to aj pozitíva. Tretinu opýtaných životné zmeny posunuli o veľký kus ďalej a ďalšia tretina zapojených uviedla, že aj keď to zo začiatku pre nich nebolo ľahké, nakoniec sú radi, že zmenu podstúpili.

Ľudský mozog má často tendenciu zovšeobecniť zmenu v perspektíve času a hodnotiť ju aj v dôsledku spomienkového optimizmu ako pozitívnu. Zmena je často spočiatku vnímaná ako opustenie komfortu. Následne však nastúpi proces učenia sa a ponaučenia. Preto ľudia vnímajú zmeny s odstupom času často pozitívnejšie než na ich začiatku,“ vysvetľuje neuropsychológ PhDr. Robert Krause, PhD., MPH, MBA.

Značka pramenitej vody Natura sa s ním rozhodla prepojiť v rámci svojej kampane Zmena je život. Jej cieľom je práve oslava pozitívnych životných zmien. Natura zisťovala, čo by chceli Slováci zmeniť a ako na zmeny reagujú. Na základe toho prináša tipy, ako zmeny v živote lepšie zvládať.

Zmeny zvládame lepšie vďaka blízkym

61 % opýtaných v prieskume Natura je aktuálne s nejakou oblasťou svojho života natoľko nespokojných, že ju chcú zmeniť. Ako zdroje nespokojnosti respondenti najčastejšie uvádzali zdravotný stav, vzhľad, lepšie využívanie voľného času, nedostatok pohybu, zamestnanie, partnerské vzťahy, životný štýl, bývanie či pomer medzi pracovným a osobným životom.

Slováci najčastejšie uviedli, že v procese zmien im pomáha najmä psychická podpora zo strany blízkych alebo odreagovanie sa a relaxácia. Menej často uvádzajú rady od ľudí, motivačnú literatúru alebo vyhľadanie odborníka.

Zdroj: súkr.archív

Platí, že zdieľaná radosť je dvojnásobná radosť a zdieľané utrpenie je polovičné utrpenie. Ak osoba cíti zo svojho okolia oporu a podporu, tak rozkladá trápenie, a preto aj psychická podpora zo strany blízkych je veľmi nápomocná,“ dodáva neuropsychológ Robert Krause.

Pozitívne zmeny v živote Slovákov

Do života ľudí na Slovensku prinášajú najväčší pozitívny obrat narodenie dieťaťa, po ňom nasleduje celková zmena životného štýlu, zamestnania, partnera či odsťahovanie sa od rodičov.

Je pochopiteľné, že za najväčšiu pozitívnu zmenu v živote ľudia často považujú narodenie dieťaťa, a to najmä preto, lebo ide o dôkaz vzťahovej harmónie či o túžbu starať sa o druhých ľudí, v tomto prípade o vlastného potomka. Pre zdravé fungovanie vzťahu je dôležité, aby partneri dosahovali vzťahové míľniky a jedným z nich je aj rola rodiča,“ hovorí Krause.

Natura – Zmena je život

Život plynie ako voda, a preto Natura oslavuje v rámci svojej kampane Zmena je život pozitívne zmeny v životoch ľudí. Spoločne s neuropsychológom Robertom Krausem chcú ľudí motivovať, aby sa nebáli zmien a pracovali na tom, v čom sú v živote nespokojní. Medzi osvedčené tipy patrí ujasnenie si cieľa, plánovanie malých postupných krokov a celková zmena rutiny. Veľmi dôležitý je však aj pitný režim, ktorý má u 63 % ľudí významný vplyv na to, ako sa celý deň cítia.

Blahodarné účinky majú tiež prechádzky v prírode. Adršpašsko-teplické skaly, v srdci ktorých pramení voda Natura, sa radia k najkrajším miestam v Českej republike. Miestna voda patrí medzi najčistejšie a najkvalitnejšie vody v strednej Európe. Vďaka nízkemu obsahu minerálov je vhodná na každodenné pitie, a preto sa môže stať užitočným pomocníkom pri budovaní si novej rutiny.


Sanahan12

waffle game is a free online word game. Spending time with loved ones will provide you great consolation. Sighs of relief following arduous labor

Sanahan12

[url=waffleunlimited.com]waffle game[/url] is a free online word game. Spending time with loved ones will provide you great consolation. Sighs of relief following arduous labor

zimurka

Svätá pravda. Preto treba robiť všetko preto, aby bol človek šťastný v každej oblasti.:) Keď ťa práca nenapĺňa, odíď. Poznám toľko ľudí, ktorí sa trápia vo svojej práci a vyslovene tam trpia a pritom vôbec nemusia.