Ako to urobiť?

Príspevok v téme: Ako to urobiť?
zuzkazuzka

Keby že ste:
- vo veku 25-35 rokov
-single, bez záväzkov
-síce zamestnaný, ale moc si z platu vyskakovať nemôžete
-vo vašom kraji nie je veľa pracovných príležitostí s dobrým platom

...a chcete sa osamostatniť...ako to urobíte?

Nech to obraciam z každej strany, vždy stroskotám na financiách:
- kúpa bytu, či hypotéka "nehrozí"
-prenájom = po zrátaní nákladov a odrátaní výdavkov, v rámci možností, ktoré sú v ponuke, by mi ostalo asi 100 eur na stravu, kozmetiku, oblečenie, telefón, cestovné, potreby do domácnosti....a to by som musela zrušiť všetky sporenia, či poistenia
- bývať s cudzími ľuďmi v podnájme nechcem a niekoho blízkeho na podobné dobrodružstvo nemám

Vždy som rátala s možnosťou, že ak odídem od rodičov, tak to bude s partnerom do nášho spoločného bývania. Ale partner sa "nekoná", aspoň to tak vyzerá v najbližšej dobe....ale chcela by som niečo svoje (aspoň relatívne), svoj priestor...len mi chýba taká "maličkosť" - peniaze.

Kto je alebo bol v podobnej situácii, ako ste to riešili?

zuzkazuzka

KIRIBATI - vieš, vlastne ja som teraz v tej fáze, že "čakám rok,dva" :-), vymýšľam, skúšam, ale žiaden posun nevidím, tak musím začať rátať s možnosťou, že žiaden postup nenastane...a nad prenájmom som rozmýšľala už 100x, ale vždy mi vyšiel ten výpočet, ktorý som uviedla v úvode.

RONY - ďakujem, ....a aj ja som "na ceste"...tak aj tebe veľa šťastia :-)

PERFISKA - kam?

BIBI - tak to si mala super.
Môj problém nie je, že by mi tu bolo zle a pred pár rokmi by ma nič podobné nenapadlo, ale proste vekom to tak nejak prišlo, že by som rada svoj priestor, ktorý si zariadim podľa seba, kde si budem žiť podľa seba....chápeš? :-) ....A k tvojim odporúčaniam:už si asi dva roky skúšam nájsť inú prácu, ale zatiaľ neúspešne, lebo ponuky, ktoré by mi vyhovovali po pracovnej stránke, núkajú ešte nižší plat, ako mám teraz a ponuky s dobrým platom, mi nevyhovujú po pracovnej stránke...študujem externe druhý rok....a pred 3 rokmi som bola na 2 roky v zahraničí, nasporila som si celkom peknú sumu, ktorú mám ako poistku "na horšie časy", ale nie je to dosť na kúpu bytu a rozhádzať to na nájomné zas nechcem, kým nie som fakt "donútená"...a čo týka tých "poistiek" myslela som skôr nejakú formu šetrenia - odkladám si nejakú sumu na stavebné sporenie a zopár drobných na životnú poistku, nič závratné :-)...takže asi tak :-)

KAFIK - ako som už napísala pre Bibi - bola som v zahraničí a doniesla si odtiaľ celkom peknú sumu, ale na vlastné bývanie to nie je dosť.....

Pozerala som si možnosti u nás v meste - cena 1-izbového bytu, prípadne garsónky, niekde v širšom centre mesta, prípadne v prímestských častiach sa pohybuje od 35000 do 50000 eur....takže za takých 10 rokov pri tom plate, ktorý mám teraz (ak firma neskrachuje, čo nám majiteľ sľubuje už 3 roky :-D ), + moje doterajšie úspory a MÁM svoj vlastný byt !!! Super, už sa teším! :-)

Ďakujem za vaše príspevky!

bibi123

niektorych sice vystahovali, ale nie vsetkych a pokial tam len jeden fetak bude byvat, bude sa tam za nim zliezat cela haved z BA kraja...
ale tych neprisposobivych je tam este kopa, pred mesiacom som tade isla za kamoskou, co zije v podunajskych biskupiciach a bolo tam asi 5 policajnych aut.. asi nejaka razia.. takze to tam ciste este nie je a podla mna asi ani nikdy nebude...

jajka001_

v pentagone v niektorych domoch vystahovali tych "neprisposobivych" a prerobili to tam a naozaj su tam lacne byty...z podnikatelskeho hladiska by sa to aj oplatili kupit,na prenajom. ale byvat by som tam nechcela

bibi123

aj v BA v pentagone sme minule videli na plagate realitky predavat 3izbovy byt za 20 000eur:O))) aj s 24hodinovou hliadkou policajtov
a ma to vyhodu, clovek ma k dispozicii 365 dni v roku sneh:DDDD

jajka001_

nemusi to byt zrovna na luniku, ceny bytov mimo ba su o dost nizsie, a taky jednoizbak mladej babe staci. ale teraz je kriza, neda sa tak zarobit ako kedysi.

bibi123

kafik, ale je rozdiel, ci 3000eur na byt na luniku 9 alebo v centre BA, kde 1izbovy stoji aj 170 000eur:O))) v kazdom pripade si myslim, ze sa uz neda za hranicami zarobit to, co kedysi, ale treba skusit... naucis sa aspon jazyk a hned budes viac u zamestnavatela ohodnotena..

kafe

Odísť za prácou von.
Ja som pred dávnymi rokmi za 10 mesiacov našporila vonku na jednoizbový byt na SK.. teraz sú ceny bytu i práce vonku zas trochu iné. Tak nazbieraj odvahu a hor sa za vlastným bývaním :) veľa šťastia.

bibi123

zuzka-ja som to mala v porovnani s Tebou jednoduchsie, mohla som sa osamostatnit uz v 18tke, lebo mi rodicia pripravili zazemie, neskor som sa prestahovala k frajerovi... Kedze Ty nemas taketo moznosti, odporucala by som Ti zmenit pracu,kde by si viac zarobila (bud zacni studovat externe, aby si sa preradila do inej platovej triedy ,alebo skus zivot za hranicami, kedze mas vyhodu, ze nemas ziadne zavazky). Porozmyslala by som aj nad tymi poisteniami, ak sa jedna o zivotne, to Ti je vacsinou zbytocne(robila som chvilu v poistovacom sektore pri vedeni, takze viem, ako funguje ten system).. podla mna, ak nemas moznosti sa osamostatnit, tak to nerob a zostan pri rodicoch... ver mi, ze uz je to vela rokov, co s nimi nezijem a chyba mi ich spolocnost, tak som u nich kazdy vikend nakvartirovana:O)))

milli11

Toto by aj mna strasne zaujimalo. Tiez si kladiem uplne rovnake otazky ako ty. Ked mi v tomto niekto vyhodne poradi, dam mu pusu. :))) Muzom. A zenam bonbonieru.