Fotoaparat

Príspevok v téme: Fotoaparat
katka888

Ahojte dnes som si kupila digitalny fotoaparat Panasonic DMC-TZ8. Len som bola trošku sklamana že v predajni mi povedali že na normalnu tuškovu bateriu sa digitalne fotoaparaty už nepredavaju. Mali tam asi 20 druhov fotoaparatov a všetko len na nabíjanie cez elektrinu. A čo ak budem niekde na chate kde nebude elektrina a nebudem si mať kde fotoaprát dobiť? Takto by som mala pri sebe aspoň rezervu tuškových baterii. No čo už keď doba chce byť taka moderna snaď som aspoň dobre kupila

lost

Ozaj a k tomu zoomu, ono vyuzijes ho ak budes potrebovat fotit veci pri ked je salbe svetlo ked sa to odraza...

napr dokumenty, alebo fotky, alebo akykolvek iny leskly povrch.

nemam tu zo sebou fotak aby som spravil nazornu ukazku. ale mozem zajtra, ak by niekto chcel vyzualne vidiet rozdiel.

ja to robim tak, ze sa dam do 2x vacsiej vzdialenosti (ak je to mozne, napr sa postavim a dokument je na zemi alebo stole) a dam si zoom asi 2x alebo 3x a potom zapnem blesk a fotim to nie z uhla takeho ze uplne kolmo na dokument, ale tak z 10 - 20 - 30 stupnoveho, cize malicko predomnou, aby ta pomyslena ciara ktorou fotak foti, nech vyzera ako prudky lyziarsky svah :) a cvak..

potom je dokument velmi citatelny a jasny svetelny a neodraza sa svetlo. ale ak sa predsa najde odraz, staci zmenit uhol a v 99% pripadoch by to malo pomoct :)

rebellin

katka888, fajn že si sem dala tú fotku, aspoň viem o čo ide. Ten čierny rámik tam mám aj ja, to neodstrániš, je to neaktívna súčasť displeja, na to si zvykneš, veď veľkou výhodou tohoto foťáku je práve jeho veľký displej.

lost

No vacsina ludi povie ze je to zbytocne..
Lebo aj TV maju max 1920x1080
alebo monitor nema ani nad 2500x1600 +-
Ale ja som zastancom ze na kvalite nesterit, pokial to nestoji sialene vela :)
A par MB navyse uz nie je az taky sialeny narok..

Lenze... Clovek si to moze zazoomovat a vidi viac detailov a tak :)

Zaroven upravovanie fotiek je lepsie v 4000x3000 a potom to zmensit, bude to vyzerat vernejsie..

Je to asi len vec nazoru alebo vkusu :)

Ale ked si vezmem, ze pred 5 rokmi sa tradovalo ze "staci DVD kvalita" alebo "staci zopar megapixelov" a dnes uz povacsine ludia zacinaju uznavat ze je to malo :D

4000x3000 je 12Megapixelov, to je uz velmi slusne... teoreticky je viac "zbytocne" - ale zbytocne len dnes a len preto, ze malokto to vie DNES efektivne vyuzit :)
Ale do buducna... :)

katka888

Takže to môžem mať na najväčšej velkosti? Myslela som že je to zbytočne ale s tý pozeranim na TV to budem asi potrebovať. tak si to dam na tu najväčšiu hodnotu 4000x3000

lost

ja mam 2GB kartu a jedna fotka mi zabera do 5MB, tj len 400 fotiek ale v praxi je to az 600. mam 2x2GB pri sebe, no dnes nie je problem 16GB.

Naco orezavat kvalitu ak to nie je potrebne :)

Uchovavam vsetko v maximalnej kvalite bez ohladu na miesto co to zabera, nikdy neviem kedy to budem potrevobal si pozriet na obrovskom TV / obrazovke, alebo vytlacit si to na A4 a podobne :)

Cim viac detailov, tym lepsie...

katka888

Mam tam rozlíšenia a vedľa toho napísane načo je ta veľkosť dobra:
4000x3000 pre tisk až do veľ. A2
2560x1920 pre tisk až do veľkosti A4
640x480 pre e-mail alebo foto na web
4176x2784 pre tisk až do veľ. A3
4320x2432 pre tisk až do veľ. A3
A teraz neviem na ktorom mam fotiť :-) ale väčšinou si dam vyvolať fotky na veľ. 10x15 takže by mi stačilo nastavenie napr to posledne na tu A3? Aby to aj kvalitne pekne bolo, no neviem. Poradite mi niekto?

katka888

Rebellin tu je ta TZ 5 ktoru maš asi ty a tu je tiež ten čierny ramik okolo obrazka na displeji aj v menu je to všade a neda sa dať preč. Si si ho nevšimla? Alebo ho tam naozaj nemaš?

rebellin

katka888, neviem čo tam máš nastavené, ja používam automatiku, tá nastaví za teba ideálne pomery a nič nepokazí. Nastav si najvyššiu kvalitu a rozlíšenie, ten rámik o ktorom píšeš, neviem si to predstaviť, ja to na displeji nemám, skús či nepôjde odstrániť tlačítkom Display ktoré je pod smerovým ovládačom.

katka888

Aký format si mam dať? mam ich tam asi 5 druhov formatov a vôbec sa nevyznam v tom na ktorom fotiť. Teraz si nespomeniem na tie hodnoty a nechce sa mi isť pozerať do foťaku, ale ma to na tej hodnote v strede. A ak som fotila na najmenšej hodnote tak som mala obraz širokouhlý.
A ešte niečo Rebellin tebe nevadi, že je na displeji taký čierny asi 0,3-0,5 mm ramik? Že to nezobrazuje cez celu plochu displeja ale je tam ten ramik stale a neda sa dať preč. Dik