Trápi vás rozmazané videnie? Toto sú možné príčiny

Napriek tomu, že je táto situácia veľmi nepríjemná, nemusí sa hneď jednať o vážnu poruchu očí. Ideálne je váš zdravotný stav sledovať a zaznamenať si, kedy tento jav prichádza.

Zdroj: Freepik.com

V prípade, že vás rozmazané videnie trápi dlhodobo je potrebné navštíviť odborníka, ktorý vám zrak skontroluje. Nemáte čas na návštevu lekára alebo ste dostali termín príliš neskoro? Pomôže vám aj očná optika, kde vám dokážu zmerať zrak na počkanie.

Aj vyšetrenie v očnej optike dokáže odhaliť či potrebujete dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky. Dôležité je, aby ste vyšetrenie zraku neodkadali dlhodobo, pretože si môžete spôsobiť vážne a trvalé poruchy zraku,“ uviedol Martin Slaný, očný optik.

Čo spôsobuje rozmazané videnie a ako s ním bojovať?

Rozmazané videnie môže spôsobiť viacero faktorov. Niektoré z nich sú naozaj závažné, iné sa dajú odstrániť veľmi ľahko. Dôležité je, aby ste zakročili skoro a tento problém neignorovali. Pozrite sa na najčastejšie príčiny rozmazaného videnia a ako s nimi bojovať.

Porucha očí

Problém s rozmazaným videním môžu spôsobiť poruchy očí, medzi ktoré najčastejšie patria krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus.

V tomto prípade je dôležité navštíviť očného lekára, ktorý vám predpíše správne dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky.

Presilenie očí

Asi každý z nás už počul alebo čítal o extrémnej námahe očí ak hľadíme celý deň na monitory digitálnych zariadení. Ale málo kto vie, že videnie do blízka je možné cvičiť vďaka svalom (ciliárnym svalom okolo očnej šošovky), ktoré pri kontinuálnej a vysokej záťaži prestanú fungovať a v takom momente nie je možné zaostrovať.

Je to veľmi podobne ako keď enormne cvičíte a na druhý deň sa neviete pohnúť. V takom prípade je potrebné vyhľadať oftalmológa, ktorý svaly uvolní a navštiviť optiku, kde Vám poskytnú informácie relaxačných okuliarových alebo kontaktných šošovkách, ktoré sú práve na tento druh námahy očí určené,“ vysvetlil optik.

Extrémna námaha očí

Napriek tomu, že sa o tom moc nehovorí, aj oči sú orgán, ktorý sa dokáže ľahko unaviť. Pokiaľ extrémne namáhate vaše oči, odzrkadlí sa to na vašom zraku.

Únava očí najčastejšie býva spôsobená dlhým pozeraním do modrého svetla obrazoviek, najmä ak počas celého dňa v práci pracujete na počítači. V tomto prípade, by ste si mali dávať pravidelne krátke pauzy a používať okuliare, ktoré tlmia modré žiarenie.

K vysokej námahe očí dochádza aj počas letných mesiacov, kedy sa oko pozerá do silného a priameho slnečného žiarenia. Počas leta je dôležité nosiť slnečné okuliare s vysokým UV filtrom.

Očná migréna

Súčasťou klasickej nepríjemnej migrény je aj očná migréna. Vypadávanie písmen z textu, rozmazané videnie a neúnosná bolesť hlavy. Toto všetko sú príznaky očnej migrény.

Očná migréna môže byť spôsobená stresom, únavou, prudkými pohybmi hlavy či nadmerným hlukom. Ak chcete migrénu poraziť je dobré nájsť si tiché a tmavé prostredie, pomôžu vám aj lieky proti bolesti hlavy a migréne. Potom ako očná migréna prejde, zbavíte sa aj rozmazaného videnia.

Samozrejme, že existuje množstvo dôvodov, ktoré môžu spôsobiť rozmazané videnie. Niekedy vám postačí postupovať intuitívne a zmeniť denný režim a rozmazaného videnia sa zbavíte, inokedy sa to bez lekárskej pomoci nezaobíde.

Prevencia rozmazaného videnia je dôležitejšia ako by ste si mysleli

Najlepšie je, ak sa vám podarí rozmazanému videniu predísť. A to dokážete vďaka prevencii, ktorú by ste nemali podceňovať.

Ak vaše oči namáhate nadmerným spôsobom, v práci pred obrazovkou trávite množstvo času a oddych pre vás znamená čítanie kníh, v tomto prípade, vaše oči nedostávajú ani chvíľu kľudu a mali by ste si uvedomiť, že váš životný štýl nie je najlepší. Doprajte vašim očiam oddych, stačí ak si doprajete čas bez toho, aby ste používali oči výrazným spôsobom.

Pomôcť vám môžu aj umelé slzy, ktorými si nadmerne namáhané oči môžete zvlhčovať. Oko sa tak cíti menej unavené a rozmazané videnie vás bude obchádzať. Taktiež, ak vám doktor predpísal okuliare či šošovky, noste ich.


Prečítajte si tiež:

Optometrista: Očné vady sa dajú účinne riešiť, človek sa nemusí celý život trápiť


Baylin

Tiež som mala problém s očami, hlavne potom ako som začala pracovať s PC. Mala som dni keď som zle videla a bola som moc unavená. Najprv som to neriešila ale kolegiňa mi doporučila aby som išla na meranie zraku. Hoci som váhala tak som sa nakonie objednala do optiky. Verila som že to je len únava ale po zmeraní zraku mi optometrička v Grandopticale doporučila dioptrické okuliare na diaľku a na počítač. Od vtedy som žiadne problémy nemala. No ale aspoň viem že po tej 40 je dobré chodiť na preventívky aj k očnému, čo som celkom flákala.