Stiahnutie do prace počas PN

Príspevok v téme: Stiahnutie do prace počas PN
Loana

Chcem sa opytat ako postupovat ak Vas chce zamestnavatel uz par dni po nastupe na PN stiahnut na 1-2hod do prace...vraj si potrebuje so mnou prejst zopar veci ktore su velmi dolezite.Popri praci si platim dobrovolne pripoistnie takze sa obavam ak by som na tu hodinku do tej prace sla tak mi pride kontrola.Ked som mu 3den od nastupu na PN povedala ze sa necitim dobre povedal ze zavola o 1-2dni opat....prosim poradte.

jajka001_

adam ale to sa vazne neda vsade, ja som doma casto s malym ked je chory, potom som zas chora ja, v lete su prazdniny a zas treba byt doma, tak na to si sanujem dovolenku, a ani mi nestaci, dalej vianoce, a tiez nie vsade staci mat odpracovane a ides domov, niekde je prace vyse hlavy a musis tahat - casto aj neplatene - prescasy, lebo robis za dvoch , za troch , a mozes byt rad ze mas pracu, tak to na slovensku chodi
a to mam len jedno dieta
prirataj si navstevy u lekara za seba a za deti

Loana

Cerpanie dovolenky namiesto PN nie je najlepsi napad, ved tej dovolenky nemame az tak vela a ked maju deticky prazdniny chcu aby som bola aj s nimi a mne uz neostane dovolenka pretoze som ju vycerpala pocas choroby mojej alebo mojho dietata?

beskyd

v takej robote kde vam zakazuju PN ky a nutia vas cerpat dovolenky (aj ked sa to moze oplatit z toho dovodu ze pri dovolenke mate nahradu mzdy v sume 100% priemerneho zarobku) sa treba zdravo nasrdit, zobrat si PN ku na rok, pricom cez PN ku ste v ochrannej dobe a nemozte dostat vypoved. od 11. dna mate 55% mzdy od socialnej poistovne ako nemocensku davku a hladajte si cez tu dobu iny job:P

AdamKrt

jajka001_:

ten co nema dovolenku, ju moze cerpat z buduceho roku... Kto ju precerpe, ma smolu, ma si ju lepsie sanovat. Predsa si moze zobrat aj neplatene volno.

Alebo vyuzije pohyblivu pracovnu dobu a zameskane si odpracuje. Stejne za cloveka jeho pracu nikto iny robit nebude a co nestihne, si musi aj tak dokoncit inokedy.

Nikto nehovori, ze v praci musis byt. Len robota musi byt hotova... Takze kto potrebuje, moze strazit dieta, opatrovat atd. Len si musi svoju robotu urobit v nejakej rozumnej dobe.

jajka001_

Loana, takze mas chripku? tak ju pekne vylež lebo na tej pn budes este o tyzden dlhsie. vychadzku s chripkou nedostanes. a o roznasani chorob ani nehovorim, naco
adam a co taki, čo uz nemaju dovolenku? alebo maju chore dieta? predpokladam ze u vas robia len muzi a ti nemusia byt doma s chorym dietatom, na to maju manzelky

milli11

Aj u nas beru skor dovolenku, ked su chori. Ale to skor ti starsi.
Ako tu spominali ini, nemozes si dat ist vypisat vychadzku na ten den?
Ak by ti doktor nechcel dat vychadzku, skus sa opytat zamestnavatela, co mas robit, ak by si isla do prace a prave vtedy by ti prisla kontrola a ty by si nebola doma?

AdamKrt

Loana:

ano, mame dobre vztahy. Nemusim riesit navstevu lekara, ziadne potvrdenky. Co sa musi urobit sa musi, je jedno ako dlho, ale zas, ak sa to urobi, tak je klud. Isteze, clovek ma tiez pocit ked je zneuzivany, ked dostane navalene roboty, ci sa zlucuju funkcie a nic za to...

Ano, je to nefer. Casto sa mi stava, ze cez dovolenku, alebo ked som chory, musim este na chvilu odskocit do roboty a nieco vybavit.

Ale zase neni u nas tak, ze by niekto zamerne niekoho stahoval z dovolenky, len ked je to nutne. Nikto nechce, aby vo firme chory clovek roznasal dalej chorobu a dalsi ludia z toho chorlaveju... Sefom je jedno, ci clovek robi, ci nerobi, hlavne ked vsetka robota je hotova. Kto nezapadol do takeho firemneho standardu, toho sa firma postupne zbavila, alebo siel prec sam.

Zial vo vela firmach je to tak, ze ludia uz roky rokuce nepouzivaju PNky, ale miesto toho cerpaju dovolenku. Uz sa z toho stal standard a na toho, kto je na PNke sa divaju ako na ufona... :)

Loana

Vidim Adam ze si velmi obetavy a ferovy voci firme, ale su aj oni k tebe taky ferovy a vychadzaju ti vo vsetkom v ustrety??? Takze ked ochories vezmes si dovolenku...zaujimave...to fakt musis mat v praci dobre vztahy alebo zaujimave financne ohodnotenie...ale my ostatny co nemame ani jedno a este mame pocit ze sme aj zneuzivany tak riesime chorobu PN a tiez si myslim ze je nefer ak dostanes chripku a hned druhy den ta volaju do prace...

AdamKrt

A kontrola pocas PNky ? Mate jednoducho potom smolu. Vzdy vsak lepsie ako nastvat si zamestnavatela. Co mozete cakat, ked mate PN ? Samozrejme, ze nic, lebo sa to oficialne neda vykazat, preto ani tie 1-2 hodiny nedostanete zaplatene. Maximalne Vam niekto povie, ze si mozete neoficialne vybrat 1-2 hodny volno /pripadne viac po dohode/.

S PNkami sa dalo sachovat este volakedy za socializmu, ci este ked to platil stat. Ale ako prvych 10 dni plati zamestnavatel, situacia vo firmach sa radikalne zmenila a zamestnavatelia nemaju radi ludi, co chodia na PN. Este tak v Cechach to maju nastavene ako u nas volakedy, ale aj tam to chcu tusim zmenit. A tak ako volakedy aj teraz im to obyvatelstvo kludne vyuziva a zneuziva.

U nas to zase zneuzivaju zamestnavatelia... Hold, kazda svanda nieco stoji.

AdamKrt

Do frasa, s obycajnou PNkou, ale narobite...

U mna je to tak, ze si NIKDY neberieme vo firme PN, to uz musi byt supervazna situacia. Kto ma PN castejsie, dostane jednoducho padaka. Miesto PN si clovek vyberie dovolenku a ked zamestnavatel potrebuje, tak niekedy je nutne, aby i pocas choroby, dovolenky dosiel zamestnanec do prace. Niektore funkcie su totiz zlucene a bez toho sa robota nepohne dalej.

Takze nech urobit akokolvek, moze to byt dobre i zle. Kto nevychadza v ustrety zamestnavatelovi, tam ma zamestnavatel tendenciu zbavovat sa takych zamestnancov. Firma potrebuje robit a zakaznikov nezaujimaju personalne zalezitosti. Dnes uz neni socializmus, prebudte sa...