Internet cez mobil (O2)- prosim AdamaKrta aj ostatnych

Príspevok v téme: Internet cez mobil (O2)- prosim AdamaKrta aj ostatnych
Bettty112

Prosim o pomoc AdamaKrta aj vas, ktorí tomuto rozumiete:

Predstav si internet cez mobil, platba na fakturu, uctovanie po MB (cca 1E za MB, tento net mal byt iba ako nudzove riesenie, akasi poistka, ked nebude pristup na iny net).
Pripajas sa kablikom medzi laptopom a mobilom. Ziadne wifi. Nebol si v zahranici ani v prihranicnom pasme, mobil ani laptop si nedal z ruk.

Odrazu ti pride faktura na stovky Eur (cca 500) a ty vies, ze bol na nete zoparkrat a nijakovsky si nemohol stiahnut tolko dat. Reklamaciu neuznali, ako vypis dodali len kolko MB bolo pretecenych v ktory den. Ziadost o vypis konkretnych stranok odignorovali.
Kontretne ide o O2.

AdamKrt, vsimla som si, ze vies poradit v podobnych temach. A prosim aj ostatni, ktori tomu trocha rozumiete: ako sa da dokazat, ze si tolko dat z internetu nestahoval ?

Pridavam svoj zaver ako poucenie pre ostatnych:
!! Nedavajte si platby na fakturu !!
Ak preinternetite alebo pretelefonujete kredit, jednoducho sa viac nepripojite alebo nedovolate. Pri dobijani kreditu vas nemoze zaskocit faktura na stovky Eur! Operatori vedia, preco tlacia platby na fakturu.
Spominam si, ako sa kedysi babka rozculovala, ze jej (zasa) nefunguje mobil (!) Totiz - uz nemala kredit. Nevystacil jej ani 1 den, lebo si nechtiac aktivovala platene spravy z olympiady. Vtedy sme sa zasmiali. Myslim, ze by nam zamrzol usmev na perach, keby mala babka platbyna fakturu a dosiel by ucet na napr. 100tisic Sk.
Ako sa mozem branit ?!

doubledog

ved 1 euro za 1MB je strasne vela

neveril by som, ze to niekto moze predavat a este menej, ze si to niekto aj kupi

betty112

adamkrt, teraz sa aj ja cudujem, ze som pristupila na taku hlupost

Dakujem ti za vysvetlenia, som rada ze sa nasiel nelahostajny clovek, ktory mi to aspon vysvetlil. Skoda, ze som sa neporadila vopred, vsakze... Clovek sa uci stale a my hlupejsi na chybach vlastnych.

AdamKrt

betty112:

asi by si sa divila, ale pri modemoch v minulosti, pri vytacanom spojeni bolo uplne bezne, ze nejaky SW si spustil povedzme internetovy prehliadac a to aktivovalo automaticke spojenie na internet... Cize naplanovana udalost a pripojenie na internet bez Tvojho pricinenia.

Neviem, ako si zapinas ten modem, ale to, ze Ti pomaly ide nacitavanie stranok, neznamena, ze tahanie jedneho velkeho balika aktualizacii, ze nepojde rychlejsie. Jedna web stranka je zlozena zo stoviek, ci tisicov mensich casti. Pri mizernej odozve ako hovoris, moze byt nacitanie stranky velmi problematicke. Ked sa uz vsak stahuje iba JEDEN subor a to naplno, moze to ist podstatne rychlejsie. Tiem mam mobilne pripojenie, ale ineho operatora a stahovanie jedneho suboru je vyrazne rychlejsie, ako natahovanie stranky. A i cez mobilne pripojenie co mam, neni vobec taky problem natahat za chvilu nejakych 100-200MB. Staci, ze na webe budes mat nejake online vysielanie, alebo dynamicke reklamy a aj ked sa Ti to nezobrazi, ci das pauzu, stahovat sa to bude.

mimochodom, pozri si nastavenie systemu, ci tam mas zapnute stahovanie aktualizacii...

Nehnevaj sa, ale ze si vobec pristupila na taku hlupost - 1E za 1MB dat... Ved aj ked nebudem sa extra nikde ponahlat, aj ako nudzovka, tak stihnem minut za 1x, za chvilocku, povedzme 10-20MB, keby bolo aj vsetko vypnute a tahal som, co mam. To je potom vacsia faktura, nez za nejaky pausal...

Vobec sa nedivim, ze tolko platis, skor ma udivuje, ze sa sama tomu divis. To je, ako keby som volal niekde na nejake horuce linky na Pobrezie Slonoviny a dostal som vysoku fakturu za telefon.

Zapol som merak. Spustil som NetMeter a zapol som si Google a odtial Gmail. Prihlasil sa, odhlasil sa. Za par sekund /na pomalsom spojeni mozno dlhsie/, si to stiahlo + odoslalo cca spolu 1,17MB dat. Za prihlasenie na prazdny ucet a to som este nic neodosielal.

Dalej pre ilustraciu. Dal som si stranku www.pocasie.sk a hned ju aj zavrel po nacitani. Potom stranku www.meteo.sk a klikol si na pocasie, mesto, aktualne pocasie. Len chvilka, co som nacitaval stranky o pocasi a suma sumarum, stiahnute 2,75MB dat. Takze spolu to mam 3,92MB dat aj s GMAILom.

A to mi na pozadi nebezia ZIADNE aktualizacie, ani nic take. Stale si myslis, ze si tie data nestiahla ?

betty112

No jo, mohla, mlieko je rozliate. Naivita a neinformovana bezstarostnost
nieco stoji. Trocha draha skusenost, pekna dovolenka to mohla byt.

Diky, Adamkrt, tieto veci si nainstalujem.

AdamKrt

betty112:

tak to mas potom smolu. Preratala si sa. Ako si vedela, kolko stiahnes dat ?

Freeware program /licencne zdarma/ na meranie si si mohla nahodit do PC tak, ci tak.... napr. NetMeter
www.metal-machine.de

alebo DialUP meter
tahaj.sme.sk

Ak by sa to spustalo vzdy pri starte PC, mohla si mat prehladnu statistiku dat.

To, ze nic nestahujes, to este neznamena, ze sa nic nestahuje, neposiela. Na pozadi bezi kopec sluzieb, programov, co sa mozu aktualizovat a nastahujes 500MB ani nevies ako...

betty112

AdamKrt, tvoja matematika je ok, lenze ja som sa napojila pocas max. 3(4) dni, aj to len na par minut.
Keby si vedel, ake je to pomale, nedivil by si sa. Na stahovanie sa to pouzit neda, prisiel by si o rozum, fakt len na ten i-banking a maily. Aj to horko-tazko.

Lenze teraz je mi to ..... platne.

betty112

Vtedy som ten balik za 6E nemala aktivny.
Neriesila som to, tento internet som totiz pouzivala minimalne. Zrejme smola. Moja smola. Celkom fajn dovolenka to mohla byt.
Rada ostatnym: nedat si natlacit platby fakturu ! Pride vam ucet napr. na obrovsky vami nespotrebovany objem dat a nemozete sa branit!
Na elektromeri a plynomeri mate aspon hodiny a mozete si cih pozriet. Tu ste vystaveni zlodejom so zaviazanymi ocami a otvorenou penazenkou. Nuz, obsluzili sa.

AdamKrt

Matematika:

cca 500MB za mesiac, t.j. priemerne za 30 dni je to 16-17MB za den. To neni vela. Staci ist na nejake stranky, kde su trebars flash animiacie, videa /kazda druha stranka/ a ma vystarane.

To nehovorim o tom, ze ak mas zapnute automaticke aktualizacie v systeme, alebo zavirovany notebook, to natahas lusknutim prsta aj podstatne viac. Podla mna si tie data stiahla naozaj. Jediny problem je v tej nevydarenej aktivacii sluzby a na tom musis stavat.

AdamKrt

Poskytovatel nema co robit zaznam o Tvojom stahovani. To je, ako keby monitoroval o com hovoris. Urcite udaje sa mozu pouzit a mozno sa aj ukladaju, ale nie pre fakturacne ucely. Pre potreby fakturacie je irelevantne co si stahovala, dolezite je kolko.

Mozes argumentovat iba tak, ze ak si si to aktivovala, je ich problem, ze sa prenieslo 500MB dat.

Tu mas postup, vytlac si to.
www.sk.o2.com

Ak si to dodrzala a cakala na SMS, tak je to fajn. Nic ine nepisu a pokial si dodrzala postup, je to ich problem. Sud by si mala vyhrat, ak si Ty urobila vsetko, co si mala.

Otazne je, ak sa to neaktivovalo a oni o tom nebudu mat zaznam... To bude potom problem.

Betty112

Dakujem, zvlast Lost-ovi a AdamoviKrtovi

No ved prave.
Ja som ten net pouzila len zopar minut za mesiac, pochybujem, ze hodinu dokopy. Nejake informacie /mhd,pocasie,TV program,../, zo 3 navstevy i-bankingu a zopar (?7-10) navstev v mailovych schrankach, ziadne vascie prilohy, vtedy som ho cez mobil vobec nepouzila.
Tento net mam pre laptop a mobil mobile len pre Strycka prihodu. Je strasne pomaly. Na FB nechodim.
Aj znamy ITckar mi povedal, ze by som musela byt pripojena cele hodiny a hodiny denne a on aj vie, ze som nebola (tolko pripojena). Naozaj je to tak priserne pomale, ze si dobre rozmyslim, ci tento internet vobec pouzijem.

Teraz mam ten balicek za 6 eur a mam 02 len na kredit. V zivote sa nedam nahovorit na ziadnu podobnu sluzbu na fakturu !! Vsetkym radim: nebrat !!! Poskytovatelovi to totiz poskytuje netusene moznosti... ako vidno. Ten moj Znamy, ITckar, mi povedal, ze nemozno dokazat, ze som tolko MB nespotrebovala(to by mohol povedat kazdy). Ze mam proste smolu. Nechapem tu fakturu, fakt nie.

Zaraza ma, ze v O2 odignorovali moju ziadost o podrobny vypis stiahnutych dat. Chcem podat staznost a domoct sa napravy.
Kam by st to podali? Urcite napisem na telekomunikacny urad a na SOI. Mate este nejaky tip na niekoho, kto by mi vedel pomoct ?

Fakturu som zaplatila /po porade s pravnickou/ a napisala reklamaciu. Pravnicka ma varovala, ze moze na mna zahucat exekutor, ani sa nenazdam. Ze to treba zaplatit a potom reklamovat. Tak hladam radu - kde mohol nastat problem, formulacie a podobne.
Som vam vdacna za rady, citim sa okradnuta.