škodí čaj ?

marijam

Ja pijávam zelený sypaný čaj gunpowder..tak asi liter denne...vždy ho mám v čajníku..aj sa mi lúhuje dlhšie ako 3 minúty..lebo do troch minút ho jednoducho nevypijem a nikdy sa mi nič nerobilo..ba sa mi zdá, že sa mi nejaké veci upravili.
No a čo sa týka toho viac násobného lúhovania..s priateľom pijávame taktiež sypané čaje, ake z čungou kde sa lúhovanie môže aj opakovať 2-3 krát. Ale to platí asi pri tých kvalitných čajoch a nie tých sáčkových.
Takže tak :-)

Citronik 06

ahojte. myslim si ze ovocne caje su prevazne umele, skuste ho vypit neosladený ved to sa neda pit. ja som zacal vyhladavat hlavne bilinne caje( resp. bilinky a z nich zapary alebo ine sposoby extrakcie :) nevidim na to nic nezdrave, aj ked pri niektorych bilinach som sa docital ze sa nemaju uzivat dlhodobo napr. echinacea je perfektna na vybudenie Imun. systemu ma sa uzivat 2-3 tyzdne ale nie dlhsie ako 8, potom straca efekt. aj s inymi cajmi je to podla mna tak .. mali by sa jednoznacne stredat. niesom odborník, ale ak pijete jeden konkretny druh caju dlhodobo moze sa stat ze sa vase telo presíti niektorou z jeho specifických latok a to moze byt na prítaz organizmu, aj ked netvrdim ze to tak musí byt pri kazdom jednom druhu.. ako vravim niesom odborník je to len moj nazor.

iggzik

no je to tazko, v tejto dobe koluje trilion informacii pomali na vsetko, + vselijako spracovane, stare a pod, aj tie plense atd atd..
dennodenne prijimame jedy a nie malo ani o tom nevieme cize dohadovat sa tu o tom je dost nepodstatne, vsetci na daco umriet musime,.
ja napriklad tento tyzden som si bral do roboty zeleny (teekanee zen chai sackovy) luhovany viac ako pisane ~7-10min. s medom a citronom, bo som mal nocne a pekne ma vzdy povzbudil, ked som to potreboval, par sekund po vypiti asi 1deci a bol studeny.
a do buducna planujem pit viac a striedat dake dobre prospesne bilinne, no vsetko s mierou.

simka111

ja pijem zelený čaj teplý alebo aj fajný horúci.... nesladim si ho ničim, ak si ho sladim tak len medom, niekedy si pridám aj citron.
Podla mna je veľmi zdravý a ked som unavená tak mi dodá energiu. Mám ale pocit že veľmi pretrávi, takže ked ho pijem napr. ku chlebu tak som velmi skoro hladna, luhujem ho max 3 min.
Podla mna je velmi zdravý a chutný :)

Lunam

tak akej teploty sa ma teda pit caj? Mozes udat rozpatie v stupnoch celzia? Podla ma je studene vsetko po 31 stupnov.

winki

1. už si ochutnala studený zelený čaj? Je horký a nechutný
2. čítala som článok, že tie škodlivé látky sa práve tvoria po jeho vychladnutí.

Lunam

na obale sypaneho zeleneho caju, ktory mam doma je navod: zaliat horucou vodou 70-80 stupnovou a nechat luhovat 2-3 minuty, vychladit a pit po duskoch, pit vzdy cerstvy (chapem to tak, ze asi do hodiny ho vypit po duskoch, inak straca liecive ucinky).