Bielkoviny - kolko ich vlastne treba?

Príspevok v téme: Bielkoviny - kolko ich vlastne treba?
Lukasis

Chcel by som vediet kolko bielkovin treba prijat denne. Vsade sa udava ze 1,5g na kilogram. Ja vazim 85kg vyska 185,takze primerane hodnoty,ale 1,5x85=127,5 gramov bilekovin denne,podla mna je to moc,ved to by som cely den musel premyslat ake vyzivne potraviny,hlavne meso,syry mliecne vyrobky jest..a to je aj financne narocne,,zaujimalo by kolko bielkovin denne staci,ja sportujem casto ale aj tak toho tolko nezozerem.

doubledog

BJ, to co chcem povedat, to aj hovorim :)

varena strava je urcite nieco, comu sa musi organizmus prisposobit. zvieratam naozaj moze skodit, ked prisposobene nie su.
je velmi pravdepodobne, ze mnoho praludi pomrelo, ked zacali jest varenu ci pecenu stravu.
lenze princip je v tom, ze my sme potomkami tych, co nepomreli, takze sme uz ini ako boli nasi predkovia.

vevericka

www.sciencedirect.com

artsci.wustl.edu

je tam aj zmienka o mlieku..ludia sa adaptovali pit mlieko, coho je dokazom ze nam ostavaju aktivne geny pre spracovanie laktozy aj v dospelosti..
a dalsi dolezity bod v nasej evolucii je aj doba ladova..v zime vela ovocia a zeleniny nenajdes..mozno jednou vynimkou u ludi, ktori jedia surove maso vo vacsom mnozstve(aj varene) su Inuiti

vevericka

bj nejako zacinas agresniviet;)..ty by si mi nedal skusku dovol mi zasmiat..mne budes hovorit, ze som si precitala jeden clanok, ale asi sudis podla seba vsak;)
co sa tyka toho mozgu..tusim by si si mohol precitat aj nieco z antropologie, aj o tom aky socialny (okrem fyziologickeho) vplyv malo varenie na cloveka..;)

BJ

vevericka, teda u mna by si skusku nespravila, to kde preboha studujes, kde ti hovoria, ze clovek ma usposobene travenie na maso.

A este, kto ti preboha moze dat nejaky dokaz, ze niekolkotisicrocna konzumacia varenej potravy zvacsi mozog. No ked tomu veris, tak ty si si ten mozog uz riadne "zvacsila", asi by si mala trochu ubrat z tej varenej stravy. :-)

Maros75

BJ- zer si co chces od korienkov v lese cez klicky az po petrzlenovu vnat. Uzi si to.
Ja si dam radsej stejk a grilovane kura atd. Ja k tomu masu zjem aj tie zeleniny a ovocie,ale ty si vychutnas v zivote velke gulove.

vevericka

BJ ..ze jeden clanok..zlatko az budes mat biologiu vystudovanu daj vedeit..mozme sa bavit o anatomii ci fyziologii;)..
doubledog tu poznamenal jednu dolezitu ved..ludia niekolkotisic rokov varia (tj spristupnuju si ziviny ucinnejsie ako keby jedli surove), preto sa nam zvacsil mozog a bolo nam uzmoznene myslenie aj navyssej urovni ako simpanzom alebo gorilam..ci mi uslo nieco a gorily ci simpanzy maju planetu opic??:)

BJ

Coze, to si robis srandu? :-)
Chces mi povedat, ze zvierata, ktore by boli krmene varenym masom, by boli zdravsie nez tie, co ho jedia surove? Tak to je uz konec, ked toto niekto napise. Si ma rozosmial, ale ked som pozrel do kalendara, ze nieje prvy april, tak som nevedel ci sa smiat alebo plakat. No nic, prenecham to tu mudrejsim, zjavne je vsetko presne naopak, ako hovorim. :-)
Ani experimenty na divych mackach, krmenych niekolko generacii varenou stravou, ked zacali degenerovat, a len co im vratili surovu stravu, ich vitalita sa po niekolkych generaciach vratila, nemaju pravdu, a aj tie su samozrejme sfalsovane, zaplatili to vitariani, aby si robili reklamu.

doubledog

pri tychto porovnavackach s divymi zvieratami netreba zabudat na fakt, ze velka cast z nich prezije relativne kratko, bezne podlieha infekcnym chorobam ci parazitom a ich zdravotny stav nie je vobec idealny.

varena potrava umoznila ludom ziskat energiu, ktoru zo surovej stravy ziskat nemozno.

BJ

vevericka... ked nas chces porovnavat so simpanzami a gorilami a ich pristupu ku konzumacii masa, musim ti pripomenut jeden fakt, na ktory zabudas, a to, ze tie veci jedia surove a cerstve... takisto asi nevies, ze ked chces zo zivocicha ziskat najviac zivin, musis zacinat pecenov a organmi, a vysat krv. Pretoze samotna svalovina je NAJMENEJ HODNOTNA CAST TELA a vie to kazdy masozravec. Ohanas sa tu, ze ludia nemaju nastudovane zaklady anatomie, ale presny opak je pravdou, ked tvrdis, ze clovek ma travenie usposobene na maso. Ti ludia, ktori ti tu pisu, maju zjavne nastudovane tony textu, zatialco ty si niekde citala prihluply clanok, alebo si si vypocula reci nejakeho podobne prihlupleho cloveka, obhajujuceho konzumaciu masa.

Takisto asi nevies, ze mrsina, teda zabite zviera, zacina stracat svoju biologicku hodnotu potravy po 4 hodinach, a to je aj dovod, preco simpanzy konzuju maso surove, cerstve, a pozeru aj organy, hlavne pecen. A rovnako to robi kazdy masozravec (vynimky existuju, ale nieje ich prilis vela)
Takze, simpanz ma pri konzumacii masa viac rozumu ako ty, a vlastne ako vacsina ludi konzumujuci maso (presnejsie povedane odpad z masa), pretoze keby si im do volnej prirody hodila to, co sa u nas predava v obchode a ludia to bezne jedia, ohrnuli by nad tym nos, to si mozes byt ista, pretoze ich instinkty by im povedali, ze je to stare, maso bez zivin, biologickej hodnoty, nieje tam ziadna krv, iba nehodnotna stara svalovina , a keby bolo este tepelne upravene, t.j. plne tazko stravitelnych vyzrazanych bielkovin, zjedli by to snad iba v obdobi extremneho hladu.

Takze, kto chce jest maso kvoli nejakym zivinam, a nebyt hlupejsi ako simpanz, tak by mal mat napamati, ze:

Maso musi byt max. 4 hodiny stare po zabiti zvierata.
Krv treba vypit, kym je este tepla
Treba zacinat vzdy pecenov, skor nez vam ju niekto ukradne. Potom treba pokracovat oblickami, slezinov, srdcom... vo vacsine pripadov je dobre zjest aj zaludok s crevami, ktore obsahuju natravenu bylinnu potravu, velmi cennu pre masozravcov, pretoze je plna rozlozenych vitaminov a mineralov. (z hnilobnymi bakteriami si nemusia robit starosti, kedze maju 10x lepsiu imunitu, a agresivne traviace stavy)
Mravce a larvy jest zasadne surove a zive.

Dobru chut vevericka, a ludia obhajujuci konzumaciu masa, pretoze TOTO je zdravy sposob konzumacie masa, tepelne upravene maso je sajrajt, ktori zvierata jedia len ked ine nemaju. Ak chces nieco zo zabiteho zvierata ziskat, tak to musis robit TAKTO, inak z neho ziskas holy prd, a mat simpanzy zmysel pre humor, vysmiali by ta, keby videli, co si davas na tanier a nazyvas to masom a este tvrdis, ze vraj cloveku to MUSI konzumovat inak nebude zdravy. :-)
To maso co sa u nas konzumuje, ma jediny zmysel... chut, a zavislost. Ziaden iny zmysel v nom nieje, a konzumovat ho netreba. To uz viac uznavam paleo dietu, kde sa je maso surove.