Neschopná dcéra

Príspevok v téme: Neschopná dcéra
MamaM

Mám 19-ročnú dcéru, na strednej sa učila dobre, skončila so samými jednotkami a na jednotky aj zmaturovala. Prihlásila sa na vysokú - odbor história. Strašne veľa učenia a žiadne perspektívy uplatnenia. A ona celé dni sedí pri počítači a učí sa. Sú to šialené hodiny, kvôli tomu pribrala, lebo sa nehýbe a hlavne sa jej veľmi zhoršila alergia.
Zo všetkého najhoršie je ale to, že sa vôbec nedokáže učiť. Stále má pocit, že to ešte nevie a odkladá skúšky donekonečna. Z minulého semestra si preniesla do ďalšieho ročníka tri skúšky a teraz - v tomto semestri - jej ostali štyri, ktoré tiež musí preniesť. Prejde len tak-tak. Neviem si predstaviť, ako na budúci rok urobí v každom semestri o toľko skúšok viac.
Keby sa flákala, bola drzá, alebo mala veľké nároky, nepoviem ani slovo. Ale práve naopak. Chcem jej niečo kúpiť na oblečenie, povie, že nepotrebuje. Je skromná a tichá, nemá žiadnych priateľov, len do toho učenia sa nevie poriadne zaprieť. Nedokáže risknúť a ísť na skúšku ak nemá pocit, že je dokonale pripravená. Lenže to nebude nikdy. Okrem toho je strašná trémistka.
Som z nej strašne sklamaná, neviem vôbec čo s ňou bude. Je vynijakúca v informatike, navrhovali sme, aby išla študovať tam, ale to nechce, vraj ju história baví. Tento rok skrátka stratila, bojím sa, že na budúci sa problémy budú opakovať, a tak príde o dva roky. Manžel aj ja trváme na tom, aby išla z tej školy preč a nech skúsi niečo iné. Alebo nech ide pracovať, veď my ju tiež nemôžeme živiť keď sa to všetko ukazuje také neperspektívne.
Najviac ma trápi, že je veľmi inteligentná a citlivá a bude jej škoda. Žiaľ, to na absolvovanie školy nestačí.
Viete mi poradiť nejaký spôsob ako ju naučiť pristupovať k tým skúškam s väčšou ľahkosťou? Nie je nejaká kniha, kde by sa písalo o tom, ako študovať na vysokej škole?

zuzana1223

Alzbetka,

To musi byt tazke.
Ale nesmies to vzdat, niesi pubertiacka,ale si mlada holka ktora ma cely zivot pred sebou. Sklamala si sa niekedy vo vztahu?

alžbetka1234

Zuzka,
keď sa budeš pomaly každý druhý deň siliť do toho, aby si ráno vôbec vstala, urobila zo seba človeka a ráno sa usmievala na kolegov, lebo inak, ak by vedeli ako sa skutočne cítim, som odpísaná..
Ten pocit noža čo mi drása vnútro každý deň je neznesiteľný. Nie som mladá pubertiačka, čo nevie čo so sebou, okolie ma hodnotí ako milú, priateľskú, ochotnú pomôcť, ale prečo ťa nikto nechce?, kedy sa budeš vydávať a čo deti?? sú klince v mojej rakve.

zuzana1223

Co si brala a ako dlho?
Niekedy trva kym sa najdu spravne ad-cka, kazdemu vyhovuje nieco ine. Taktiez to trva nejaku dobu pokial sa prejavia ich ucinky.

alžbetka1234

Ja viem, vraj vždy je riešenie..
AD som vyskúšala, mierneho charakteru, bez výsledku, bolo mi ešte horšie ako predtým.

zuzana1223

To nehovor, stale sa da najst vychodisko :)
Tie "oblbovaky" niesu dobre, ale ad-cka by ti mohli pomoct, ak si ich este neskusala, mohla by si tomu dat sancu ak nic ine nefungovalo.

alžbetka1234

Práve psychiatrička mi dala tie oblbováky. Rodinní príslušníci sú až veľmi psychicky zdraví. Ďakujem za tvoj záujem, ale mne už asi nie je pomoci..

zuzana1223

Alzbetka, mozno by si mala teda skusit uz psychiatra. Neber ziadne oblbovaky,ale mozno by si mohla skusit nejake slabsie antidepresiva, ja niesom ich zastancom, ale vyzera to tak, ze si skusila uz fakt vsetko a 10 rokov je dlha doba na depresiu u mladej holky,hlavne so samovraz. myslienkami.
Ma niekto z tvojej rodiny depresiu?

alžbetka1234

25. Myslím, že počet piatich psychológov je dostatočný na to, aby som vedela o nich svoje. Ťažší kaliber od nich mi nasadil veľmi jemné oblbovaky na prírodnej báze ako tvrdila, ale bola som z toho zfetovaná 3 dni. nikdy viac.

zuzana1223

Mozem sa spytat kolko mas rokov?
Ked ti depresie trvaju uz tak dlho tak by som ti jedine poradila navstivit psychiatra, viem ze niekedy ludia nechcu vyhladat psychiatricku pomoc, ale niekedy to inak nejde. Ak nechces is za psychiatrom mozno by si mohla este dat sancu psychologom, skus si pohladat nejakeho s dobrymi referenciami od klientov. Urcite su aj dobri psychologovia, mozno si len nemala stastie.