Osamestatnenie sa

Maoam

Deria, chcela som este podotknut, ze bezny prenajom mensieho bytu napr. v Hamburgu alebo Berline, stoji aj 1500e, takze si ten byt delia 4 ludia...studenti, zacinajuci pracujuci, absolventi...

Nie kazdy ma to stastie a ten luxus a moznost byt doma u rodicov do 25 alebo do 30, ako je bezne na SVK.
A ta detinskost, pohodlnost, vyplakavanie kvoli sebemensim problemikom. No ale clovek sa tomu nema co cudovat, ked je niekto takto rozmaznavany do veku, kedy uz davno 10r mal ficat sam.

Maoam

Deria: ahoj :-), ano je to tak, ako pises, na SVK ti to ale skoro nikto neuveri, ze takto zije cca. 70% Nemcov :D (v prenajme). Vyhody: trojmesacna vypovedna lehota, ak ziskas napr. inde pracu, mozes sa v pokoji do troch mesiacov prestahovat, opravy, atd idu na ucet majitela (ak neboli zavinene tym, kto v byte byva), samozrejme sa o ten byt treba starat a spravat sa k nemu setrne, to je jasne, pri vystahovani sa väcsinou 'renovuje', cerstvo maluje, vylepsuje atd, ale to su bezne upravy, nevyhoda je v tom, ze to nie je osobny majetok, cize sa nic neda zdedit, prerobit podla vlastnych predstav, ale tak tu zije fakt velmi vela ludi a je uplne bezne, ze uz 17-18 rocni mladi ludia ziju sami, proste popri skole, studiu, praci, uplne bezne, zazila som aj 16-rocnych, ktori po skonceni 'Realschule' zacali s dalsou skolou, odisli z domu, prenajali si maly bytik a hotovson.
Tu je to uplne bezna realita.
Skor je absolutnou raritou, ze by tu niekto do 25tky alebo 30tky zil u mamky doma. Studenti drviva väcsina, ak nemaju rodicov, ktori cashuju studium, ktore je tu drahe, popri studiu a BAfög (ak ho vobec dostanu) makaju naplno, je to tu proste normalka.

Samozrejme je to podmienene AJ tym, ze je viac najomnych bytov oproti SVK ale treba podotknut aj fakt, ze su tu vysoke prenajmy, takze nie je ziadnou raritou, ze sa tvoria WG (sharing bytu) a v 1 byte ziju aj 4-5 ludia a vydavky si delia.

Hlavne, ze vypadli z domu a su ako-ak samostatni, studuju, pracuju...tu by sa vela mladych ludi proste hanbilo, ze v 25ke hovkaju domka u mamky.

Deria

Urcite zalezi na podmienkach. V Nemecku je bezne odstahovat sa v 18-tich. Lenze byt si nemusis kupit, je ich volnych dost a ked mas pracu, mozes sa v pohode osamostatnit. Na SK je to nieco ine. Najprv musis mat pracu a ked ju aj mas, nemas financie na to, aby si si mohol kupit byt. A na to ma malokto aj v Nemecku! Ajaj a toto chyba na SK: take byty do prenajmu, kde by bola uzatvorena riadna pravna zmluva, ze byt je tvoj, tak dlho, pokial budes chciet, (prip.aj na cely zivot)pravdaze za urcitych podmienok ako napr.: nesmies bez suhlasu majitela prestavovat steny a robit pod. zasadne zmeny (alebo mozes a pri vystahovani to musis dat do povodneho stavu)platit riadne najom a pod. Ak splnam vsetky podmienky, majitel nema pravo ma vystahovat alebo sa nejako miesat do mojho sukromia. A prevazna väcsina Nemcov tak zije. Ja sa len usmievam, ked dostavam na SK otazky typu: a ty nemas vlastny byt? Ja aj zabudam, ze nie je moj....nevidim v tom ziadny rozdiel, ci je na papieri napisane v osobnom vlastnictve alebo nie. Je moj a hotovo. A bola by som na hlavu padnuta, keby som vrazila do bytu tolke peniaze, ked tu mozem v pohode byvat ako vo svojom a robim si v podstate, co chcem.
Takze, pokial to na SK tak bude ako to je, nedivim sa, ze si kazdy dobre rozmysli, ci sa zadlzi na cely zivot hypotekou. Predsa sa nebude ponahlat od rodicov, kde ma postarane takmer o vsetko. Horsie je uz to, ak je doma vojna a niet kam ist, to je smutne.

shy

Ja sa akurát chystám bývať sama už mám aj kúpený byt, mám 18 a mame som to normálne povedala a tá je len rada, že bude mať pokoj...

system

no mne uz fotrovci nepriamo davaju najavo ze by som sa mal konecne vytratit, tak planujem niekde zdrhnut za robotou. lezieme si doma na nervy...

wiki998

ahojte, ľudia čo ste sa odsťahovali od rodičov, ako ste im to oznámili? aké boli ich reakcie, a vaše vysvetlenia. neprehovárali vás, aby ste zostali?

Michal_PU

Ja mám 23 a už viac ako rok sa chcem osamostatniť. Veľmi sa chcem presťahovať do Žiliny, nájsť si tam podnájom a prácu.
Žiaľ stále sa mi tam nedarí zamestnať a preto som ešte doma s rodičmi.
Dúfam, že sa mi to čoskoro podarí, Žilina je pekné mesto.

Blueberry

Ovecka - klobúk dole, ak si si počas štúdia dokázal našetriť, aby si si za vlastné mohol kúpiť byt/prenájom ;)