Chemia avogadrova konstanta

Príspevok v téme: Chemia avogadrova konstanta
ella123

Ako vypocitam kolko atomov zlata sa nachadza v prsteni ked vazi 3g a je zo 14-karatoveho zlata, ktore obsahuje 58,5% zlata. Neviem ci som to dobre vypocitala ale hmotnost zlata v prsteni je 1,755g. Relativna atomova hmotnost zlata je 197.

Nenasiel by sa tu nejaky dobrovolnik co by mi pomohol a vysvetlil by mi to ako to mam pocitat, som zufala.

jankaaaaaaaaa

ella: tak chod do skoly a povedz ze si bola chora a nestihla si sa pripravit na pisomku a ze nikto ti uz nechcel pozicat zosit.... ze si to napises na buduce... alebo nechod do skoly :D

majoneza

:)
jaaaaaaaaaaaj chemia, labaky.. co by clovek nedal za to, aby si to mohol prezit este raz, aspon na chvilku :) ked ucitelka nesie pisomky, a clovek dufa ze "bude zazrak? bude? aspon stvorka? "

:)

jaaaaaaj, to boli casy :)

uzite si ich, kym mozete :)

majoneza

To mozete hentak brutalne zaokruhlovat? :)

Zlato ma rel atom m = 196,967 g/mol

3 * (14 / 24) = 1.75

zaokruhlovanie - neviem ci to ucitelka rada na taky sposob

Cize molekularna hmotnost je 196.96 g/mol

Takze, 1g zlata je (1g /196.96 g/mol) = 0.005 mol

1 mol je 6.022 × 10na23 atomov (Avogadrova konstsanta)
Cize, 0.005 mol je (0.005 mol x 6.022 × 1023 atomov/mol) = 3.057 x 10na21 atomov

Tym padom 1g zlata PRIBLIZNE 3.057x10na21 atomov

Avsak prave je tu uz noc, tma a mala fotonov pohana moju hlavicku, cize ber s rezervou, alebo ma niekto opravte (naozaj neviem ci je to spravne heh)

ella123

No len ja sa neviem dopracovat k tomu, ze kolko kolko atomov zlata je v tom prsteny, podla vysldku v ucebnici mi to vychadza dost odveci a nie som si tym velmi ista ci to vobec spravne pocitam

ella123

Problem je ten ze som bola zase chora cely minuly tyzden este aj teraz cez volno som lezala v posteli a zajtra piseme pisomku a ja nemam vacsinu poznamok a den pred pisomkou mi nikto zosit nepozica. V triede nemam velmi ochotne spoluziacky. Moej kamaratky chodia bud este na zakladnu alebo na strednu kde chemia nie je. Neviem koho sa mam opytat.