Niaké rady pre začiatočníka? Ohľadne fitness..

Príspevok v téme: Niaké rady pre začiatočníka? Ohľadne fitness..
samirie

Ahojte, dúfam že Vám nevadí že som sem túto tému zaradila. Takže, bude to trochu dlhší príspevok, ale bola by som veľmi rada za akékoľvek rady.

Som 19 ročné dievča. A chcela by som byť kulturistka. Viem, že sa to tak ľahko povie a vyznie to trúfalo, ale v skutočnosti viem, aká veľká drina za tým je. Mám iba 158cm, takže som dosť nízka. A mám asi 38kg. Viem, že je to dosť málo, ale niesom anorektička, ani nič také, prosím nespájajte ma s tým.

Aby som to upresnila, lebo kulturistika je dosť široký pojem. Nechcem mať telo ako Arnold, ale proste takú ženskú ale svalnatú postavu. Napríkld ako Slovenka Nikola Weiterova (bikiny fitness).,

Je mo jasné, že musím skombinovať stravu, pohyb (hlavne anaeróbny).

Tak začnem teda pohybom. Aktívne hrávam tenis (3x týždenne 1 hodina). Myslíte si, že ak chcem nabrať svaly musím to obmedziť? Lebo ja sa tohto nechcem vzdať, milujem tenis.

Ďalej mám ešte "športový tréning" a to mám 2x týždenne 45min.

To je z cvičenia všetko. Viem, treba pridať posilovanie. Nevietekoľko krát do týždňa a ako dlho? Napríklad tá Jillian 30 days ripped neni dobrá?

A čo sa týka stravy, je to hrozné. Ehm, to radšej snáď ani nekomntujem. Jem asi tak 2x denne, ale poriadne. Musím si to proste niako rozvrhnúť. 1 jedlo mám hneď ráno a to poriadne. Doslova sa najem do prasknutia. A potom mi je pol dňa ťažko tak sa zase "napráskam" až o takej 15:00. A večer som už taká uťahaná, že idem spať.

Viem, že tie stravovacie návyky sú hrozné. Aj celá moja životospráva. Prosím, nemoli by ste mi niečo poradiť? Myslím ohľadne športu aj stravy. Viem, že veľa z Vás je tu odborníkov, alebo sa v tom aspoň vyznáte. Ďakujem :)

Milky

Sweater ma pravdu.
Dokazes to i sama. Ale musis si to potom nastudovat komplexne sama. Zbytocne si napriklad spravis 30krat cvik na precvicenie urcitej svalovej partie, ked bude zle prevedeny. Ak by bol napriklad laket o 4 cm inak postaveny, cvik bude na 99% a nie na 30%. Naozaj je rozdiel v tych 4 centimetroch. Casto je figel prave v dotiahnuti ci naopak nedotiahnuti urciteho cviku.
Ano, ak to vies sama ustriehnut, super, drzim palce.
A pri samostudiu si davaj pozor na 90% braku ci zavadzajucej literatury.

sweater

urcite to dosiahnes aj svojou snahou, za kazdu cenu hned hladat trenera a vyzivoveho poradcu nemusis, ked sa budes pozorne a poctivo venovat literature ktorej je na nete a v knihkupectvach kopec urcite ti to pojde aj samej, nie tak lahko ako keby ta viedli profici ale o to vacsim zadostucinenim ze si to zvladla sama ked svoj ciel dosiahnes, preto je treba aby si sa zo zaciatku neprepinala, davala pozor nato ci viky prevadzas spravne atd. nesnaz sa to urychlit, tie zranenia vedia byvat dost nepekne

Milky

samirie
Si mlade dievca, co vie co chce. Zrejme vies po anglicky. Ak sa pozries na stranky profi kulturistov, niekde tam v najdes vetu v preklade "To co som dosiahol je 90% strava a 10% cvicenie."
Pokial si videla nikedy ich cvicenie a uvedomis si to..
Nie je mozne, aby ti niekto tu poskytol 10 zakladnych rad a ty sa dopracujes ku svojmu cielu.
Nehnevaj sa, musis sa zverit do ruk kolektivu ludi, co sa do toho rozumeju. Vyzivovy poradca, trener, lekar. Iba ich suhrou sa dostanes, kam tuzis. Tvoja strava sa musi menit v suvislosti s tvojim progresom a tvoj progres vyhodnoti lekar. Tvoje krivky (nemyslim telesne) musi zapracovat trener do treningoveho planu.

wiwien22

ahoj wreck, velmi ma zaujalo, čo si napísal, asi čo to o tom vieš...ja sa tiež o to zaujímam, cvičím už dva roky, mala som tri mesiace prestávku kvoli zahraničiu, tak som trošku nabrala, tak sa znova do toho dostávam a znova si budujem kondičku, ja cvičievam tri krát do týždna, niekedy aj 4, ale tak, že rozdelené na partie a nejako spokojná zatial nie som s výsledkami, ale tak chce to len čas, isto to nevzdám, ked cvičím cítim sa lepšie a sebavedomejšie:)len som sa ta chcela spýtať, či by si mi nevedel poradiť nejaký konkrétny typ toho kruhového tréningu, čítala som o tom už, ale nikdy som to necvičila.a hlavne ma zaujalo to, že si písal, že to vyformuje postavu, čo ja potrebujem najviac:)žiadne chudnutie, len pekne vyformovaná a pevná postava..dakujem :)

wreck

:))) hahaaaa, sweetness! na koniec predchadzajuceho prispevku som este chcel dat poznamku, ze isto sa tu coskoro objavi danielka a da ti dalsie dobre rady. :-D

a samozrejme, je to presne ako hovori. dobry trener nie je zly. :-)

xdanielax

Hlavne, pokial sa tomu chces venovat naozaj seriozne, a nie preto, ze si videla report s nikolou niekde v smotanke, okrem toho, ze mozes studovat "wreckovu" knizku a rozne stranky na internete ohladom stravy, urcite sa skontaktuj s nejakym dobrym kondicnym trenerom, ktory ti na zaciatok vysvetli vsetko ohladom cvicenia, zostavi ti plan a jedalny listok...pokial budes pozorna a ucenliva, nebudes s nim musiet cvicit zakadzym, ked pojdes do posilky, nijako vyrazne ti to nenabura rozpocet, len ta to posunie spravnym smerom k cielu.

wreck

tych 4x by bolo aj dost na zaciatok, ale 40 minut je malo. musis pocitat 10 minut na rozcvicku na zahriatie. medzi jednotlivymi seriami cvikov musis robit 30-60s prestavky, a medzi jednotlivymi cvikmi je tiez vhodna dlhsia prestavka, niekolko minut.

denny treningovy program vychadza zhruba na 60-90 minut. zavisi to aj od toho, ci budes cvicit len vybrane partie alebo cele telo. cele telo (tzv. full body training) je najvhodnejsie, pretoze ti to zabezpeci symetriu postavy a aj zo zdravotnych dovodov je to dobre, lebo tym das telu cas na dokladnu regeneraciu vsetkych partii a tiez tym aktivujes svaly, ktore sa inak menej casto pouzivaju. znama to situacia ked si clovek povie 'eej kua, bolia ma svaly, ktore som ani nevedel ze mam!' :-)

ako zena asi velmi nemusis cvicit predlaktia, takze to mas potom 9 svalovych partii, z ktorych kazdu by si mala precvicit aspon raz za tyzden. takze tych 4x do tyzdna by to mohlo pokryt, ak das kazdy den 2 partie. je dolezite dat aj prestavky -- 2 dni zamakas, dalsi den necvicis vobec. maximalne 3 dni intenzivneho treningu, v ktorych ale nikdy necvicis rovnake partie a potom den oddych.

ono je toho velmi vela co musis ustrazit a je vela principov, ktore musis dodrziavat, inak nebudes mat vysledky. najlepsie je fakt zacat nejakou literaturou a potom teoreticke znalosti doplnis a doladis realnym cvicenim.

ale tych 40 minut je malo. iba ak bez rozcvicky, na zaciatok, cisto len kvoli spoznaniu reakcii tela na cvicenie, by to mohlo stacit.

maso/jogurty, takze bielkoviny ti asi chybat nebudu, pridaj polysacharidy -- celozrnne pecivo a oblininy vseobecne, musli a cerealne zmesi, ryza, cestoviny, strukoviny -- a nevynechavaj ani tuky, pretoze su potrebne na rozpustanie velmi dolezitych vitaminov. ten pomer by mal byt nejakych 6:3:1, cize v 10g jedla zjes 6g polysacharidov, 3g bielkovin a 1g tukov. :-)

bodybuilding stoji na troch pilieroch: cvicenie, strava, oddych. rob to pravidelne a spravne mesiace a roky, a budes aj pri svojej vyske taka bohyna, ze si okoloiduci (a aj okoloiduce!) budu v lete zdvihat padnute sanky z chodnika. :-)

samirie

Ahoj wreck, veľmi Ti ďakujem za tvoje rady. V prvom rade sa teda ospravedlňujem za nesprávny názov, ale ja som naozaj v tomto smere "nevzdelaná".
Skúsim teda skutočne prdať anaeróbnu aktivitu. Myslíš, že 4x týždenne po 40 minút je málo? A ohľadne tej stravy. Mne ani nepríde, že jem veľa. Asi preto mám dosť malú váhu.. Jem hlavne mäso a jogurty, vo velkom množstve. Takže tú stravu naozaj upravím a rozdelím si to do viac dávok.. A ďakujem za typ na tu knižku, idem sa niekde poobzerať, aby som ju zohnala. :)