Strach zo smrti

chladomor

X-počet plochých dimenzií, tj počet RôZNYCH smerov po ktorých ideš, ideš a idéééš stále ROVNO a nikdy sa už nevrátiš späť
Y-počet dimenzií, ktoré sú zvinuté, tj. počet rôznych smerov po ktorých keby že cestuješ tiež rovno, tak sa po chvíli vrátiš na miesto štartu.

Lumik

cladomor: dufam teda, ze chapem spravne ten zapis X+Y ( X - pocet dimenzii objektu, Y - pocet dimenzii v povrchu ), len to zvinutie nejako mi unika, resp. nieco by mi aj v tej hlave chcelo naskocit ale neda to :)

chladomor

lumik: Matematika nepozná pojem čas. Jediný pojem ktorý pozná je množina (ktorá sa nedefinuje, lebo sa má vedieť čo to je, aj keď to nevieme:-) ) a s týmto pojmom pracuje pomocou formálnej logiky. Všetko ostatné sú len odvodené pojmy. Aj funkcia sin(x), či tretia parciálna derivácia sú striktne vzaté len množiny.

chladomor

Lumik: matematika je dvojaká.
1. Matematika pre fyzikou je len také písanie vzťahov a postupov pri ktorých sa mávne rukou, že sú splnené všetky matematické podmienky aby platili a fyzika viac nezaujíma. Ala každý krok, ktorý sa tam spraví treba fyzikálne odôvodniť, čo je ťažšie ako čistá matematika. Táto matematika však vychádza z:
2. Matematika pre matematiku: tam sa musí všetko rigorózne dokazovať, čo je veľmi únavné. A konečne odpoveď na tvoju otázku:
Táto matematika je náuka skúmaní abstraktnej štruktúry ako takej
V skutočnosti sú tieto matematiky totžné, líšia sa len v tom ako sa bežne v praxi používajú.

chladomor

Ono sa to priamo predstaviť nedá lebo v hlave nemáme dobré grafické karty. Máme však niečo lepšie. Vieme si predstaviť, aké vlastnosti majú veci, ktorých vžhľad si nevieme priamo predstaviť.
Predstav si dlhé lano na po ktorom sa prechádza akrobat. pre neho je to len 1D lano, ale malú blchu ktorá chodí po povrchu lana sa lano zdá byť 2D. Nazvime to prípad 1+1. Zaujímavé sú prípady typu 3+N. Už prípad 3+2 môže byť dvojaký. To 2 môže pochádzať aj od povrchu sféry ale aj od povrchu torusu (nafukovacie koleso). Pre 3+viacako2 je to ešte zložitejšie.

atm

chladomor fpoho:D a s matikou daj pokoj, mne trvalo dlho pochopit aj na co je dobra taka obycajna limita a nie nejaka pokrocilejsia diferencialna matika:D a nehovor mi ze ty sa tymto veciam rozumies, teda pokial nemas aspon mgr na matfyze:) pretoze inde sa to naucit nie je sance:)

Lumik

chladomor: nevies poradit sposob ako si predstavit niekoľkorozmernu do seba zvinutu vec? napr. nemas nejake voditko ? nieco ako zjednodusenie do 1 rozmeru napr. slucka na spagate ? Moja predstavivost ani zaboha nevie zvijat do seba :)