Problém s vyprázdňovaním, zdravá strava, čo robím zle?

Príspevok v téme: Problém s vyprázdňovaním, zdravá strava, čo robím zle?
Katy12344

Zdravím, chcela by som sa opýtať, či by mi niekto nevedel poradiť. Stravujem sa celkom zdravo, to znamená, že vôbec nejedávam sladkosti, polotovary (ale napríklad cestoviny áno), polievky zo sáčku, veľa soli, ani žiadne umelotiny. V mojom jedálničku je najčatejšie kuracie mäso (toho sa neviem vzdať:), ryby, ryža, mlieko, jogurty, cottage, syry (aj keď tie veľmi nemusím), fazule, šošovica, cereálie a ovsené vločky, veľa zeleniny a ovocie, vajcia... Čo sa týka pohybu, toho mám dosť, každý deň si aspoň trochu zavičím a 3x do týždňa mám tréning (volejbal) a pijem denne aspoň 2L vody. Sladké humusy nepijem...

Všetko by bolo ok,ale mám veľký problém s vyprazňovaním. Na \\\\\\\"veľkú\\\\\\\" idem tak 1x to týždňa..:( Už som z toho zúfalá, ani nemám nafuknuté brucho, proste neviem, z čoho to môže byť :/

Všetko som už vyskúšala, kamarátka mi poradila guttalax, ale mala som ho iba 1x v živote, lebo je to vraj návykové. Vtedy som bola 2 deň na wc. A mama mi zase poradila čaj z bylín a senny, ale to mi nezaberá. Nechcem sa stať závislák na laxatívach, preto ich neužívam, ale ten Guttalax som vyskúšala..

Nevedeli by ste mi poradiť? ďakujem za všetky reakcie (ak nejaké budú :)

invisible

Neviem či tu už padla taká rada, ale zvykne sa odporúčať každé ráno vypiť na lačno pohár teplej vody, lenže mne z toho bolo zle. Ja to robím tak, že každé ráno si spravím naraz dva čaje (alebo pol litra čajú, jedno akého), zalejem ich do polky a po chvíli dopustím trošku studenej vody, pretože to u mňa funguje, iba ak to urobím čo najskôr po zobudení :) Má to aspoň chuť a rovnaký účinok. A ide to v pohode do 10-20 minút :)

kacenkaaaa

necitala som reakcie predtym, teda sa vopred ospravedlnujem, ak budem opakovat, co tu uz odznelo. pohar vody nalacno, lanove semienka, susene figy, biely jogurt s jabkom, dve jabka denne. u mna zabera vzdy, a tiez mam nanic peristaltiku

meredita

Kity, poznam jednu dobru stranku alternamedica.sk.uz som ju davno celu precitala a urcite tam najdes aj recept na zapchu. hladaj to pod heslom kazuistiky alebo hore heslo zapcha.

maciocicka

Naozaj, je otazne, coje zdrava strava. Pre kazdeho to moze byt nieco ine. Vseobecny trend, ze zdrave je jest cerstvu zeleninu a ovocie, doviedlo mnoho zien k velkym problemom a to z jednoducheho dovodu. Pdla Tradicnej cinskej mediciny a jej pohladu na dietologiu, ma cerstva zelenina a ovocie studenu povahu. Takze, ak je zena prirodzene zimomriva a este je k tomu zimne odbobie a jedava kazdy den len zeleninove salaty ako zaklad svojej dennej stravy, sposobi si to, ze sa znutra zachladi. Hlavne parovu dvojicu zaludok-slezinu. Ked je slezina podchladena, nie je schopna travit potravu a ta sa zacne ukladat. potom sa zeny divia, ze stale priberaju napriek tomu, ako sa "zdravo" stravuju. Preto je aj hytom poslednej doby cerstvy zazvor ako zazrak na traviace problemy-pretoze zahrieva. Hoci, jeho hlavna uloha je zahriat zvutra a otvorit svojou paivou povahou pory a vytlacit chlad, ktory vosiel dovnutra pri chladnom pocasi von. Nieco podobne ako skorica a klinceky vo vine. Ak je problem skor z nepravidelnou stolicou a predpokladam, ze s tym spojenou zapchou a suchou stolicou, to skor sposobuje bud horucost v crevach a sucho. Moze to byt sposobene napriklad malom krvi. Dobre vedia premazat creva vsetky semena, lebo su mastne. K tomu patria aj orechy. Je predpoklad, ze taka zena je skor chudej konstitucie, akoby vysusena, pripadne ma niekde prejav " horucosti"-tj.zapalu.
TCM ma vyborne odvary na problemy s vylucovanim, pretoze pravidelnu a vytvarovanu stolicu povazuje za jednu dolezitu poziadavku zdravia organizmu. Ak stolica neodchadza pravidelne kazdy den, v tele sa hromadia toxiny...
www.tcmclinic.sk

Katy12344

Ďakujem za všetky rady, skúsim pridať ešte viac vlákniny. A ešte k tej zdravej strave, niktorý sú toho názoru, že mlieko,syry,mäso = niesú zdravé. Bola som jeden čas vegánka (pred 4 rokmi, vydržalo mi to len 8 mesiacov, išla som vtedy do zahraničia).. No a som si toho vedomá, že mäso vôbec neni dobré, v mlieku vajciach sú antibiotiká atd. Ale povedzme úprimne, z čoho teda mám žiť? Z ovocia a zeleniny, ktoré sa kupujú v super-marketoch? Mlieko a vajcia mám od mamy, ona chová sliepky, má aj kravy, nedáva im nič zlé a majú voľný výbeh. A čo sa týka mäsa, snažím sa to aspoň obmedziť. Proste jem takmer všetko, len sa snažím nejesť tie umelé blafy. Podľa mňa vegáni/vitariáni môžu byť zdravší a dlhšie žiť, ale nie v dnešnej dobe.. Iba že by mali svoju vlastnú farmu a tam si pestovali ovocie a zeleninu (aj v zime..). Ale každý má na to iný názor, o tom tu môžeme diskutovať a hádať sa do nekonečna.

ajjaja

Aj ja mám veľmi dobré skúsenosti s ľanovými semienkami. Dávam si každé ráno nalačno 2 malé lyžičky, zapijem vodou a nemám problém :) Chodila som na wc tak raz za 4 dni a takto chodím každý deň :)
V DM drogérii predávajú pomleté za 1 €, tie sú lepšie ako celé.
Fakt to vyskúšaj, pravidelne každé ráno. Poradila som to teraz ak kolegyni a veľmi si pochvaľuje :))

kat:)

jednoznacne je potrebne uzivat vlakninu zvacsa s kazdym jedlom,dobre zapit, k ranajkam pridat lyzicu lanovych semiacok, uzivat probiotika a mozu pomoct aj traviace enzymy .... laxativa to iba zhorsia lebo maju iba docasny ucinok... to je dlhodobejsie riesenie potrebne:)

ladida

watermelon,co je a co nie je zdrave sa meni kazdych 10 rokov!!! zdrava strava je hlavne ta,v ktorej nechyba zdravy rozum.nevidim dovod,preco kvalitne tvrde syry alebo jogurty a acidofilne mlieka nepatria do zdravej stravy?! a ak je fyzicky aktivna,tak biele maso ale aj chude hovadzia jej urcite neuskodi!v minulosti bolo obdobie preklinania vajec,potom mlieka,teraz uz vsetkeho mliecneho...ja jem vsetko,nemam problem jest od tofu az po hovadzi steak cokolvek a myslim,ze moja strava je zdrava a zalozena hlavne na pestrosti.

dana660xz

ahoj :)
odporúčam vlákninu-vlastná skúsenosť . je to prírodné, žiadna umelina. stačia 2 malé lyžičky do pohára s vodou (cca 2dcl) a potom ešte pspoň 2 dcl zapiť.
je to veľmi zdravé na črevá.