BPA, otazka na RNG

RNG

Nuz sodium picramate, farbivo, je sice chemikalia, a ako taka ma skodlive davky v tele, ale podla tabuliek je davka LD50 na mys(samozrejme ne ludoch to neskusali) 385 mg na kg vahy, tj dost vela. A z farby s obsahom 0.6% sodium pikramatu velmi vela miligramov pocas farbenia vlasov neprenikne cez pokozku hlavy, tak by som sa okolo toho velmi neznervoznoval. Su aj ovela-ovela horsie zlozky v mnohych farbach na vlasy.
www.chemblink.com

alverka

RNG, prosim, co je pikramát sodný? obsahuje ho farba na vlasy - rastlinna prirodna farba. nie je skodlivy? dakujem.

RNG

Davas mi privela otazok, rozne plasty aj s tym istym menom nemusia mat rovnake plasticizery alebo polymerizacne prisady. Zialbohu o tom vieme primalo, lebo vyrobcovia ti to obvykle nepovedia. Jedna z afer v poslednom case boli flasky pre kojencov z polycarbonatov, ktore mali znacny obsah bisfenolu. A ten sa uvolnoval do mlieka pri zohrievani flias. Takze toto rychle stiahli z trhu, okamzite po zverejneni. Ale tie flasky boli na trhu roky, kym sa to zverejnilo. Vinylchlorid je jedovaty, pteto sa vyhybaj comukolvek, co obsahuje PVC v spojeni s jedlami.
Co sa tyka farieb, kde sa starocia pouzivala olovenna beloba, v USA a Europe sa tasto prisada vylucila z farieb uz pre desatrociami, zialbohu v mnohycyh krajinach, ako Cina, Mexiko a rozne latinskoamericke nie.
Zamorenie prestavuje taky problem, ze turisti pouzivaju volnopredajny kit na urcvenie obsahu olova vo farbach na vyrobkoch kupovanych v zahranici. Hygienicke ustavy zialbohu su zatial neschone kontrolovat vsetky dovozove vyrobky. Nuz ja sa branim takto:
Destilujem si vodu, ktoru sice skladuje4m niekolmko dni v plastovych nadobach, aler tie su z polypropylenu alebo PET, takze luhuju do vody za studena velmio malo. Kypovana voda, aj ked povodne mozno kvalitna sa mnohomesacnym skladovanim podstatne viac zamori.
Konzervy pouzivam zriedka, priemyselne pripravene potraviny, kde nemas ziadnu kontrolu nad procesmi alebo presnym obsahom tak isto [pouzvam zriedka. Ovocie a zeleninu dokladne umyvam a vacsina jedla je pripravena zo surovin, podla moznosti kvality BIO najmenej, cerstvo, doma z kovovych, alebo smaltovanych a keramickych riadoch.
Oleje kupujem z sklennych flasiach, podla moznosti, samozrejme panenske.

NaturalWorld

Pises zaujimavo RNG, si odbornik. :-)

Treba kupovat cerstvu zeleninu, maso, caje... pouzivat keramiku, sklo, nerez, drevo ... ziadne konzervy, PET flase, plastove hracky a cumliky?

Zaujimalo by ma ci nieco uvolnuju plastove zubne vyplne. Zubarka nevedela povedat co to za plast dava do bielych vyplni. Takze som si do zubov nedal nic.

Zaujimali by ma aj ine plnidla plastov, ci su nebezpecne, ci sa usadzuju v tele a ci ich treba detoxikovat. Napriklad vinilchlorid,
ftalaty, zmakcovadla DINP, DBP, DDP, DINOP, tribulytin, BPA, DEHP.

Na cinskych plastoch su farby s ortutou a inymi tazkymi kovmi. Su tiez nebezpecne? Ako spoznam ze plast v obchode je vyrobeny v Cine? Alebo ze je nezavadny?

Su bioplasty rovnako nebezpecne ako ropne plasty? Mozu tam byt rovnake plnidla a farby.

RNG

Nuz bisphenol sa slabo v tele usadzuje a po niekolkych tyzdnoch udajne sa vyluci aspon tak hovori rozna literatura.
Vyhybaj sa konzervam(plastic naneseny na kove uvolnuje bisphenol) nikdy nezohrievaj plasticke nadobky v mikrovlnke, ani nepouzivaj plasticke filmy na zakyvanie nadov v mikrovlnke, a vyhybaj sa plastickym nadobam z acrylicu a najma polykarbonatom.