Ako sa zbaviť závislosti na niekom? Som vážne na ňom závisla?

Príspevok v téme: Ako sa zbaviť závislosti na niekom? Som vážne na ňom závisla?
macik

ľudia,mám dosť veľký problém...

som závislá asi na mojom priateľovi,viem,že vzťah s ním nemá budúcnosť,viem,že je všetko zlé,čo môže byť,viem,že on je hrozný priateľ,človek a pod,neváži si ma,ani nič...

ale ako sa mám od neho odpútať ?toto všetko ,viem,uvedomujem si to,viem,že by som sa nemohla nikdy zanho vydať,lebo by maa zničil,ale ...ako teda je možné,že stále ma k nemu niečo ťahá ?a stále mám potrebu byť s ním,stále mám potrebu mu volať,písať ...ked viem,že mi to len škodí ?poradte prosím....čo robiť so sebou ?:(:( lebo som už vážne v koncoch,ani to nechcem ..a robím to ...ľudia,prosím poradte...

to vážne som nanho tak zvyknutá,za tie roky čo som s ním?alebo čo ?ako si mám odvyknúť ?naozaj je láska droga ?

máte nejaké skúsebnosti aj by s takým niečím?

anjelik

Pokúsim sa teda jednoduchšie...:o) Ale bavíme sa iba pomocou slov a tak ja vidím možno iné , ako ty píšeš. Pripadá mi to, že tebe to trošku uletelo, ty si sa dokonale zamilovala do dokonalej predstavy, o tom vysnenom. A to netrvá večne a ty si sa prebrala..a čo teraz?? Ja totiž nerozumiem jednej veci...ak niekoho milujem tak ho milujem a neriešim...ale ty vravíš, že miluješ..a riešiš, že ti ubližuje a trpíš a tak...Tak som v koncoch, že ako je toto možné??? Pretože ak si lásky schopná, tak by si mala dokázať milovať aj seba..nielen jeho, alebo skôr svoju predstavu o ňom a ak sa teda miluješ, tak prečo sa ničíš??? Tomu nerozumiem a s tým ja neviem urobiť nič. Ja neviem, čo ti tú tvoju ilúziu o nebeskej láske rozbilo...:o)) Láska = pochopenie. Nie ružové srdiečka a zamilované hladkanie. A ty ho chápeš?? Vidíš a rozumieš, prečo sa chová ako sa chová?? Alebo to stále vyhodnocuješ, že sa chová inak ako ty chceš..a to ti ubližuje...neviem, to musíš vedieť ty...:o)

macik

anjelik pises velmi tazko :) tak skor filozoficky mi to pride,skus pisat trosku konkretnejsie :)alebo inym stylom:)

ale posnazim sa odpovedat ti

ano,ja som ho mala vybajeneho,aj lasku ako taku,a to sa mi stalo "osudnym",lebo ja som si nieco vysnila,ja som ho pokladala za ideal muzsky...a on ma postupne zhodil z oblakov tym,aky je...
vzťah mi ublizuje,ale uz mi ublizuje dobreho polroka,ak nie aj viac...ked ma zhodil z tych oblakov...
nazorovo sme si rozumeli,ako vravim,prve mesiace,dokonca sme si mysleli,zesme rovnaki ludia,ze sme sa proste nasli ,ze sme pre seba jednoducho stvoreni,tak som to brala a zrazu sa mi vsetko zrutilo ..v priebehu mozno jedneho mesiaca,vtedy som sa aj nervovo zrutila ..
lebo som taky snilkovy clovek,vzdy som sa videla v inych dimenziach ako ini ludia,som umelkyna,som napoly spisovatelka,venujem sa historii,som ina ako ostatni ludia ,som spevacka,mam iny sposob zivota ako moji vrstovnici
cele roky som sa utiekala len k snom ,citala som zalubene knihy,vybajila si tam chlapca ,aky mozno ani neexistuje,utikala som sa k pisaniu pribehov o laske,a tak ...o vybajenom nieco,co neexistuje ...a preto som tento vztah povysila na nieco "nadpozemske " ...neviem,ci ma chapes...bola som presvedcena,ze nam to vydrzi,lebo toto je laska z knihy ....
ale ten vztah ma nakoniec pritlacil kzemi,uplne ma zruinoval ..a ja sa neviem pohnut dalej,niekedy mi pride,ze som uvaznena medzi dvoma murmi,na jednej strane,ho lubim,na druhej nie ..citim,ze mi ublizuje ....

anjelik

Tak podľa mňa pravá láska je o porozumení a o pochopení toho druhého. Nepíšeš, že si aj názorovo rozumiete. Ty skôr píšeš o nejakom zbožšťovaní a akoby si zrazu padla z nejakého oblaku na zem a hodne si sa udrela. Láska dvoch ľudí znamená , že toho druhého postupne v sebe skladáš, jeho reakcie, jeho postoje, jeho názory až do bodu, kedy už akoby v tebe sám fungoval..:o)) Neviem , či mi rozumieš. Pravá láska posilňuje obidvoch, nielen, ako to vyzerá u vás dvoch, jeho. Ak sa chceš oslobodiť, jedine, čo ti viem povedať, začni myslieť inak. za seba a nie iba o ňom. Je to nepredstaviteľne ťažké, ale inak to nepôjde. Ak ťa vzťah ničí, musíš ho ukončiť. Ty to tak vnímaš, tak asi to tak je. Knihy nestačí čítať, treba nad nimi aj rozmýšľať..a ty myslíš iba na to jediné. Pozri, ak sa otvoríš jednej veci, znamená to, že sa uzatvoríš ostatným. A táto vec sa potom stane jedinou dominantnou myšlienkou a už sa ďalej nepohneš...a ty sa predsa chceš začať hýbať. Či? :o)

macik

anjelik moj rozum mi zakazuje lubit ho uz,vies,nedokazem uz lubit ho tak ako kedysi,ani vobec asi,zakazujem sama sebe tu lasku ,aj ked srdce hovori nieco ine,lebo vzdy ked ho vidim rozochveje sa mi hlas a poskoci srdce,bohuzial :( aj napriek tomu,ze to nie je dobry clovek,aj napriek tomu,ze ..nie som s nim stastna,ze len trpím pri nom,ze nie je pre mna vhodny...trpim hrozne..a aj tak :(

macik

anjelik ..ja som sa s nim uz prakticky rozisla,navonok,vo svojom srdci vsak nie,lenze asi si necitala celu diskusiu :(
ja ho lubim,resp neviem,ci je to laska,moze laska len ublizovat cloveku ?je to potom laska ?laska je trapenie ?asi skutocna mozno aj ano,...lebo vies moja laska k nemu bola plnohodnotna,jemna,hlboka,skutocna..predtym nez som ho spoznala som sa modlila k bohu kazdy vecer,aby mi zoslal uzasneho priatela a manzela v jednom...a ked som ho spoznala,zacala som Panu bohu dakovat,ze ho uz konecne mam a ako rychlo prisiel,planovala som si s nim vsetko,svadbu ,deti a tak ..sice v mysli,ale planovala ,bola som mu 120 % oddana,nevidela som inych muzov,taka laska aku som k nemu prechovavala sa neda opisat,som sa ucievala v noci len aby som mohla byt s nim,bola som proti kazdemu,kto bol proti nemu,kazdu volnu chvilku som venovala len Jemu,zabudla som na seba,oddala som len jemu a tej laske,dokonca som mu pisala zalubene listy ,nadherne zalubene basne som mu skladala kazdy den,hyckala som si ho ,nikdy v zivote som mu nepovedala pol kriveho slova,vysivala som mu vreckovku na ktorej boli nase inicialy,vyrabala som mu darceky ,take malickosti ,lebo som vytvarnicka ( teda nie som,ale snazim sa nou byt :D) aspon v mysli ...
ked som s nim nebola,tak som bola smutna a precitlivela,lebo mi neskutocne chybal,kazducka moja myslienka patrila jemu,nikdy som nanho nezvysila hlas,nikdy som si z neho neutahovala,vzdy som bola prehnane mila k nemu a nezna,bozkavala som mu tvaricku cely cas,a hladkala som ho ,nikdy som ho ani silnejsie nechytila ..ani nic ..---a myslim,ze toto je prava laska,ci nie ?
preco teda mam pocit,ze sa mi vsetko zrutilo,tym aky je sa mi vsetko znicilo,a neviem sa ja z toho dostat ...to je cely problem,lebo moja laska k nemu ochladla akosi ,ale stale som ostala na nom zavislou,chapes ...
ano,je pravda,ze som velmi sentimentalny clovek,velmi zavisly na niekom..bola som dost zavisla na rodicoh ..a potom som sa stala zavislou asi na nom ..na jeho pomoci,priuatelstve a vobec na nom ..on je jediny clovek,ktory mi ostal,lebo moje kamosky uz nemam kvoli nemu ...
viem,ze sa musim vnutorne oslobodit,ale neviem ako ..mne knihy nepomahaju ,som uz ich takychto citala miliony ...a okrem toho,bola som aj za psychologom raz,ale ani ten mi nepomohol,som uz zufala

anjelik

Macinka, videla si niekedy hada ako zožerie myš?? Asi nie...:o) Napriek tomu, že myš by bola aj možno rýchlejšia, iba sedí a čaká na smrť. Možno trochu morbídny úvod, ale to je bohužiaľ aj tvoj prípad a odpoveď na to, prečo sa nevieš odpútať od priateľa. Pretože tak, ako má had v hlave silnejší obraz, v ktorom žerie myš a ten obraz myšička vníma, tak aj tvoj priateľ má v sebe silnejšie obrazy a silnejšie postoje. To je bod, kde ty musíš začať, ak sa chceš oslobodiť. Skutočne oslobodiť a nielen zo vzťahu. Ak rada čítaš, tak čítaj..knihy, ktoré ťa naučia ako prijať samu seba, napr.Štyri dohody, Mágia vzťahov a podobne. Pokiaľ si nevybuduješ vlastný svet, kde budeš mať návody, ako sa máš správať, vždy budeš závislá. Na niekom, kto je silnejší ako ty. Riešiť, či byť s ním alebo nebyť, je podľa mňa možné iba vtedy, keď budeš dosť silná na to,aby si dokázala odísť. A to teraz nie si. Tak makaj na sebe, nezanedbávaj školu a miluj ho..na láske nie je nič zlé, len jej musíš rozumieť a nebrať ju ako prekliatie..to predsa láska nie je. Neustále výčitky, že si s ním a nechceš s ním byť...tie ťa iba oslabujú. Opakujem, zosilni na mysli. na poznaní a potom sa uvidí. :o)

macik

Danlika
dakujem za tvoju podporu,pomohlo mi to v tom utvrdeni,ze naozaj musim ho nechat raz a navzdy tak,
ano ,mas pravdu,ja sa vlastne vobec nepohybujem v spolocnosti,nikdy vlastne som sa velmi nepohybovala,vzdy som bola sama radsej,doma medzi rodinou alebo knihami ,mojimi vernymi spolocnickami,a potom som ho stretla,spociatku sa javil,ze bude uzasny clovek a partner,proste nikdy som lepsieho nespoznala ako jeho ,preto som sa bezhlavo zamilovala,postupne casom sa vsak zacali unho prejavovat blbe povahove crty,,trpela som ich velmi dlho,az ma to uplne zruinovalo,a psychicky som sa zrutila,trpím už velmi dlho pri nom,nedokazem sa na ten vztah uz pozerat ako na vztah ,ktory ma tesi,uz mi len ublizuje,ale on to nechape,lebo je sebec,ktory si ide vzdy tvrdo za svojim,aj mna si vyhliadol,lebo som prilis dobry a citlivy clovek,mal to premyslene ,ked si so mnou zacal,co som sa dozvedela neskor,proste vsetko mal naplanovane:( ale to by mi az tak nevadilo,desí ma jeho povaho,niekedy si myslim,ze on je psychicky naruseny,ze je to len obycajny manipulator,ktory ma psychicku poruchu nejaku,alebo taky zly clovek ?:(:( neviem sama,a ani to radsej nechcem vedie ,bude to tak lepsie ..lebo ja uz nie som schopna nic o nom vedieť,lenže som hrozne na nom zavisla,uplne ...tie roky s nim,som sa tak k nmeu priputala,ze nedokazem zrazu nic urobit bez neho :( nedokazem sa postavit na nohy,nedokazem zit bez neho asi,alebo co...ked idem okolo jeho bydliska tak sa pozeram stale tym smerom,aby som ho aspon uvidela,alebo ked mi vola,tak sa tesim,ze ho aspon budem pocut,lebo v skutocnoszi aj napriek tomu,aky je ku mne,tak ho lubim,s tym sa neda nic robitr,moze mi spravit hocico ,ale lubim ho ...a uvedomujem si,ze je to obrovska chyba.,preto sa snazim odlubit,ale asi je to marne...
planujem pobyt v zahranici aj ja casom,len kiezby sa mi podarilo odputat :(
nedokazem nemysliet,je v kazdej mojej myslienke,sniva sa mi o nom,som uplne " mimo " z neho ,tak ma opantal a pohltil,jeho krasa a bezchybne sprravanie v spolocnosti,jeho zovialne spravanie a najma velmi vysoka inteligencia a mudrost ma uplne ocarili....

bojím sa ostat sama ...:(

Danlika

ahoj maci, viem čim si prechádzaš pretože podobnou závislosťou na jednom človeku som si prešla aj ja pred dvoma rokmi .. jediná vec ktorá ma zaráža je tvoja závislosť naŇom aj ,ked si si vedomí toho že váš vztah už teraz nemá budúcnosť z dovodu jeho chovania sa k tebe a aj napriek tomu sa nevieš zbaviŤ pocitu ostať sama .. myslím si že jednou z príčín je to, že sa asi málo pohybuješ v spoločnosti /čo bol aj moj problém ,ked som ešte s ex tvorila pár/ .. treba si však uvedomit pozitíva a negatíva .. čo ta vo vztahu s nim drži a čo zas nie . v tvojom prípade si myslím, že tie negatívne veci by tvorili prevahu .. mne pomohol aj dvojtyzdenny turnus v rakusku , tým padom som ex nebola na očiach ..musela som tam prežívat sama , zobrat všetky svoje sily a snažit sa z danerj situacie vyťažit čo najviac dobreho .. nemysliet nanho a hlavne si uvedomit ,že načo trapit samu seba ,ked vidím ake to je ?? ... nič ine ti nepomože len prebudit sa z toho všetkeho a rozumne začat konat ... polož si otazku .. teraz stači že trpim JA ..a o pár rokov by takto mali trpiet aj moje deti ??? ... ludia sa každý den rozchadzaju, schadzaju .. jednoducho si nieste sudení a tebe tu žiadne ľutostivé vety nepomožu .. musis si zachovat svoju hrdost a prvom rade mysliet na svoju buducnost ! tyzdem mesiac, bude zlý ..ale postupom času sa ti budu otvárat oči a mysel, prejdeš na ine myšlienky a budeš len krutit hlavou ako som mohla byt na niekom tak zavislá a ktomu ma vobec nerobil štastnou ?? .. jeho nezmeniš ,, je to povaha a z časti možno ani zato nemože aký je ... ver mi .. všetko zle je na inečo dobré .. čím skor sa odhodlaš postavit sa voči nemu tým lepšie !! ten vhodný partner pre teba si ta nájde !! DUFAJ, VER NIE LEN S OSUDOM SA ZMIER !! BOJUJ !! sme tu pre teba !

macik

Tonnie prepána,...Toniie ,mi je to luto,vase niektore pribehy ma tak velmi dojimaju :(:( ..ako on ma nikdy neudrel zatial,ani mi hnusne,fakt hnusne nenadal,len pakrat mi povedal,ze som hlupa a ze sa v zivote bez neho stratim ..lebo som neschopna,ale inak mi nevynadal hnusne...
ale bojim sa,ze raz by to mohlo zajst aj dalej,lebo napriklad uz sa agresivne parkrat prejavil,napr ..so mnou zatriasol ,nech sa spamatam ,alebo potom ma nasilu bozkaval,nasilu objimal,alebo mi drzal tvar a nechcel ju pustit ....lebo bol vtedy ako vysinuty :(:( viem,ze on nie je pre mna vhodny ..ale bojim sa samoty hrozne ...viem,ze som mlada,a je hlupe takto zmyslat ,.mam zivot pred sebou,ale ja neverim,ze si niekoho najdem,.lebo som taky typ cloveka,ze nevyrazny ,hanblivy a tak :( chlapi maju zaujem o uplne ine zeny ...
inak este najlpesie bolo na tom,ked sa ku mne spraval tak surovo,tak som sa ohradila,ze to co robi ..a on na to,ze " ano ,uvedomujem,ze som nasilnejsi,ale zasluzis si ,ty davas priciny " ..

wurva

kolko si s nim bola ?ak smiem vedieť ? a ako si sa od neho odputala ?chcel ti dat pokoj ?lebo ten moj ma pasie,nechce mi dat pokoj za ziadnu cenz,prernasleduije ma ..dnes napr tiez zase ma bol vyzdvihnut tesne púred vchodom do skoly,aby som mu nahodou neusla ...:(:( je to hrozne ...
ked ja nemam taku dobru az kamosku,aby som jej to mohla povedať ...lebo o tomto nevie nikto ,dokonca ani moja rodina,len sa cuduju,preco som velakrat smutna,alebo zase naopak nahnevana ...

:(:( je to desivá situacia

Tonnie

Macik,prosim ta neurob tu istu chybu ako ja, tiez som bola takto zavisla a aj sme sa vzali, a dokonca aj ked ma podviedol alebo zbil tak som ho prosila na kolenach, nech mi odpusti (neviem co?) a nakoniec som bola pre neho handrou, musela som sa rozviest lebo by ma psychicky a fyzicky utyral. Radsej sa potrap den, tyzden pre to, ze mu das zbohom ako to riesit takto a cely zivot mas zbabrany. Uvidis este sa o teba chlapi pobiju :*