svadba - spoveď

Príspevok v téme: svadba - spoveď
pregunta

Keď dvaja chcú mať svadbu v kostole, musia ísť na spoveď (aspoň čo ja viem). Chcem sa opýtať, či niekto keď mal svadbu v kostole a predtým nechodil veľmi na spoveď, alebo na nej neboj dávno a potom šiel, farár mu nič nepovedal? Nemal nejaké blbé otázky? Väčšina ľudí čo poznám, tak sa ide vyspovedať tak na Veľkú noc a Vianoce, a keď vtedy niečo do toho príde, tak nepôjde a nakoniec nebude na nej aj 2roky. Pýtam sa len tak informačne, lebo nemám rada tie otázky typu prečo si nebola atď, aj keď som veriaca, nemám zapotreby tam chodiť, to neznamená, že v Boha neverím atď. Tak že či sa vás niečo také nepýtal, ako ste reagovali a tak. Ak to je napísané trošku chaoticky ospravedlňujem sa, ale snáď ma pochopíte.

pregunta

no veď o tom rozprávam, nie prístup s Bohom, ale prístup k farárom, spovedi atď... A Boh by určite nechcel aby sa diali tieto veci, správali sa tak ako správali, kázali somariny niekedy a menili si pravidlá alebo ako to nazvať, len podľa toho, ako im vyhovuje... ale stále hovorím, česť výnimkám, len škoda, že ja som takú nestretla...no asi okrem jedného, žiaľ nie je od nás z mesta a ja sa k nemu nedostanem...
Ale aj tak som bola len zvedavá na to so spoveďou a vlastne aj na odpoveď od deniki, ja to vnímam asi nejak tak ak ona, ale aj za tvoje príspevky ďakujem

lionesssssss

pregunta, áno, presne to som chcela povedať.

vzťah s Bohom sa totižto nezveľaďuje len tým ako žiješ. Živá viera je o aktívnej účasti na sviatostiach a na náboženskom živote, nie iba o správaní.
netreba si zamieňať morálku so živou vierou.

Nepovedala som, že nemáš právo na svadbu v kostole, ale nerozumiem na čo potrebuješ aby Ti Boh "odobril" manželstvo, ak Ho nepotrebuješ v živote mimo sviatosti manželstva.

a k tomu prístupu čo si zažila.. To ako jeden (dva, desať, päťdesiat...) zlých prístupov dokázalo ochladiť Tvoj vzťah s Bohom? To je smutné. Si myslíš, že ja som zažila len tých najlepších kňazov? Ale neviem si predstaviť, že by z môjho subjektívneho pohľadu zlý prístup kňaza dokázal otriasť mojim vzťahom k Bohu.

pregunta

aha, takže podľa teba vzťah s Bohom je úplný a podľa pravidiel len vtedy, ak chodím na spoveď a do kostola? Takže keď sa správam lepšie jak niekto, kto chodí pravidelne do kostola a na spoveď a tiež verím v Boha, len tieto veci sa mi priečia z rôznych dôvodov a skúseností, tak už som mimo toho? Už nemám právo mať ani svadbu v kostole?
Možno keby ten prístup pri spovedi bol iný ako som zažila, počula, tak aj ja by som k nej mala iný prístup a aj k iným veciam

lionesssssss

pregunta, ak pre teba znamená sviatosť manželstva niečo viac, tak potom by mala pre teba veľa znamenať aj najdôležitejšia sviatosť - sviatosť zmierenia.

ako som napísala - nie je možné byť "trošku tehotná". Nie je teda možné ani byť presvedčný o správnosti sviatosti manželstva a sviatosť zmierenia podceňovať a zavrhovať.

vzťah s Bohom treba mať buď úplný alebo radšej žiadny. Taký polovičný je na nič a neprospieva nikomu

pregunta

lionesssss keby si aj trosku čítala čo píšem, nenapísala by si tieto veci. Vravela som niečo o tom, že nechcem mať svadbu v kostole? Nie. Píšem o spovedi ak si si nevšimla. Poznáš moju mamu? Nie. Nevieš ako toto všetko prežíva. Nejaký odvar fanatičky (nič proti nej, mám ju rada, len toto trošku preháňa a nehovorím to len ja). Bývam ešte doma, u rodičov, to tiež zváž. A po mojich skúsenostiach s farármi a vecami, aké sa riešia niekedy v kostoloch a o akých sú kázne, mám toho trošku dosť. Tiež som vravela, že pre mňa je svadba v kostole niečo viac, a to, že dnes je nejaká iná doba a ľudia sa správajú tak ako sa správajú (farári, kostoly, cirkev) neznamená, že nie som veriaca, nechcem mať sobáš v kostole a budem jak ovca nasledovať aj niečo, v čo vôbec neverí (tým nemyslím, že neverím v Boha, alebo v to niečo), skôr všetky tie reči o ktorých píšem.

lionesssssss

pregunta, a ty nemáš vlastný rozum? tebe mama musí hovoriť, kde máš a ke nemáš mať svadbu?

kks, hráte sa tu podaktorí na brutálne slobodných ľudí, ktorým predsa žiadny farár nebude kecať do života, ale od maminky si pekne necháte diktovať, kde sa máte sobášiť.

svadba v kostole má inší význam, nie len urobiť mamičke zadobré, takže ak sa necítiš katolíčkou, čo sa teda rozhodne necítiš, tak sa nesobáš v kostole.

trošku samostatnosti do toho života, ľudia

lionesssssss

deniki :-))) na farárov a kostoly sa neverí.. to je súčasť náboženstva, ale to ty zrejme nemôžeš pochopiť.

normálne mi e z vás smutno ľudia. hráte sa tu na neviem akých veriacich srdcom, ale to tak nefunguje.

tak ako sa nedá byť "trošku tehotná" , tak sa nedá byť ani veriaci srdcom a pritom nežiť vieru.

veves

fu, co tak klamat?:) ja som klamala na spovedi uz ako decko.
povedz ze si bola v sparoch diabla, ktory ta pokusal a snazil sa zviest na cestu neresti a hriechu:)alebo normalne proste povedz, ze sama nevies aj si na to myslela aj si nesla. zalezi od povahy farara. taky ten klasicky nic z toho nepochopi.
juj ale to boli casy:) ked som si vopred vymyslala hriechy, snad mu nepoviem tie moje ozajstne. alebo mi dal 6 otcenasov a ja som sa rychlo pomodlila ajelicku straznicku a utekala kradnut susedom marhule.

zdradca

ja som to poriesil tak najprv som mal svadbu na urade ale na natlak starych rodicov ze nebudu deti pokrstene a tie reci surovo som zasiel na faru a vytmavil fararovi o co ide
dal sa mne aj manzelke naucit tie reci jasne ze som to ignoroval tak sme pokecali akoze ma vyspovedal a zosobasil nas a hned aj pokrstil syna svedok bola jedna stara mniska.
vsetko zalezi od farara ak ma ludsky pristup a vie sa vcitit do koze nastavajucich tak pomoze ale ak je svety ze mu gloria svieti nadhlavou tak to mas smolu
som pokrsteni som veriaci ale tak srdcom nemusim pocuvat tych ciernokniaznikov a tak aj vychovavam svoje deti
takze mam potvrdene na dvakrat urad aj neskor kostol