Ako zbaviť babku svojprávnosti?

ebi777777777

dosť surovo napísaný text, už aj keď názov prečítam, tak mám zimomriavky, súhlasim s marek123, že tento text budí taký pocit, že sa chcú babky zbaviť

Marek_123

Maggie, to ze tam nechce ist som vydadukoval z vety - ona to nikdy nepodpise. Ak to nepodpise kvoli tomu, ze nie je schopna - fyzicky a psychicky, tak potom urcite nebude problem, aby ju odbornik urcil za neschopnu o sebe rozhodovat. Ale rady typu - Podpiste to za nu - mi absolutne nepridu v tom zmysle, ze tu chce niekto babke pomoct v jej chorobe. A ked tam este pridal, ze to tak robia vsetci ostatni, tak ma to pochopitelne nastvalo. Uznavam, ze moja reakcia bola ovplyvnena skor tymto komentarom, nez popisom situacie

Ivka 1

Je to smutné ,ak človek dospeje do takého štádia,že za neho musia rozhodovať príbuzní ale bohužiaľ ak sa nedá ináč , musí sa pristúpiť aj k napísaniu žiadosti o zbavenie svojprávnosti.

Píše sa takto :

Návrh na pozbavenie spôsobilosti na právne úkony
(§ 10 ods.1 OZ.,§ 186 a nasl. O.s.p.)

Adresa okr.súdu

Návrh na pozbavenie spôsobilosti na právne úkony : (uvedie sa meno,priezvisko, dátum narodenia,adresa, toho,koho navrhujeme zbaviť svojprávnosti)
I.
Navrhovateľ: (meno a priezvisko, adresa ,toho,kto navrhuje)

Teraz popíšete dôvody svojej žiadosti

Dôkaz : Lekárske správy (kópie lekárskych správ priložíte k žiadosti)

II.

Vzhľadom na uvedené navrhujem , aby (meno,priezvisko) bol (a) zbavený(á)svojprávnosti a pre ten prípad súhlasím, aby som bol(a) ustanovený (á) za jeho opatrovateľa/opatrovateľku

III.

Navrhujem preto.aby súd vydal tento rozsudok:

Meno a prezvisko, nar. ......bytom ...... sa pozbavuje spôsobilosti a súd určuje za jeho opatrovateľa/opatrovateľku : ( meno,priezvisko,dátum narodenia, adresa navrhovateľa

Babke bude ustanovený jej zástupca pred súdom a následne Vám urči súd ,
súdneho znalca ,ktorý babku navštívi a posúdi ,či babkin zdravotný stav zodpovedá stavu na pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.

Magy

Marek_123 - tvoj argument je sice z ludskeho hladiska pekny, ale z funkcneho nanic.
Ak si dobre pozries popis: "je po porážke, má demenciu a stratila pojem o čase aj priestore", mozno by si si mal uvedomit aj suvislosti.
Ide o cloveka, ktory VYZADUJE TRVALU ODBORNU STAROSTLIVOST, ktoru mu rodina jednoducho nevie zabezpecit. Je rozdiel chory a chory. Su diagnozy, kde jednoducho nemas sancu dat tomu cloveku vsetko, co potrebuje jak z hladiska zdravotneho, tak dostojnosti a kludu. Jej aj vasho.
Za dalsie, Aj v dosledku dalsich aspektov mam dojem, ze sa jednoducho nemaju moznost o nu nalezite postarat, pracuju, zarabaju a platia naklady. Clovek ako ta nestastna stara zena po porazke vyzaduje prakticky nonstop opateru. Pokial mas taky citlivy pristup k chorym ludom, tak verim, ze sam by si dal v zamestnani vypoved a staral sa o nu, nemal ziadny fin. prijem, narastali by dlzoby za energie atd.
Tiez nechapem odkial si vytiahol to, ze jej babka NECHCE ist do domova. Ja to nikde v popise situacie nevidim. Ukazes mi to, prosim???

Marek_123

Uvedomuje si tu niekto, ze sa bavime o zivom clovekovi.Toto nie je prepis auta. Tu chce niekto poslat svoju rodinu do domova proti jeho voli. A jedine co tu kazdeho trapi je,ako to spravit co najjednoduchsie.Ak je tvoja babka naozaj taka neschopna premyslat, tak ako to, ze si uvedomuje, ze nechce ist do domova ? Vo vasej rodine sa vzdy starate o choreho cloveka tak, ze ho poslete prec ? Pamataj, ze aj ty raz budes stara a tvoje deti spravia to, co ich naucis.A to iste by si mali uvedomit aj tvoji rodicia, pretoze ti su k tomu este blizsie. A ak mi tu nahodou chce niekto vysvetlovat, ake tazke je starat sa o stareho choreho cloveka, tak si to kludne moze odpustit, pretoze nasa babka s nami byvala viac nez 7 rokov v jednom byte.

Magy

zbavenie svojpravnosti uz z principu vylucuje akukolvek spolupracu zo strany osoby, voci ktorej je toto konanie vedene. takze rada "podpiste to za nu jej menom" je poschodova chobotina.
ziadost o zbavenie svojpravnosti sa podava na prislusny sud, v obvode ktoreho ma dana osoba trvale bydlisko na zaklade rozhodnutia lekara. sud ustanovi opatrovnika... atd.
dobre info je tu: nanicmama.sme.sk

Larita

O zbaveni svojpravnosti rozhoduje len a jedine sud...
Dobre by bolo poradit sa mozno aj s jej lekarom, ktory jej stanovil diagnozu, pri ktorej malokto je svojpravny a urcite s tym ma skusenost, a okrem toho sud rozhoduje najma podla lekarskeho posudku, plus sudny lekar mozno a tak...
Pripadne skus sa poradit s nejakym pravnikom...