Čo si myslíte o farmaceutickom priemysle?

Príspevok v téme: Čo si myslíte o farmaceutickom priemysle?
gogou

Ahojte,
bola by som rada za váš názor.
Rozhodujem sa, či mám ísť na farmacutickú vysokú školu. Chcela by som robiť niečo, čo má zmysel, ničo pre druhých... avšak ide o to, že mi je docela zle z toho, keď počujem, aký je farmaceutický priemysel byznis...ako sú dochodcovia zaujimavou trhovou skupinou, a najviac na dračku idú lieky, ktoré nevyliečia ale iba LIEČIA...tj na cukrovku, vysoký tlak, analgetiká...navyše sú drahé jak fras.
Skrátka..prečo sa tie peniaze nevrazia do výskumu cukrovky aby sa dala vyliečiť?
Rovnako optiky...človeku sa zhorší zrak..ani nevie prečo, lekár mu prepíše okuliare a vybavené...a optiky iba kričia: človeče kupuj!! Žiadna osveta v školách aké je zdravie doležité sa nedeje. Až keď je problém, tak sa rieši, ale často bezvýsledne...
Možno vidím svet až príliš čierno, ale aspoň mi poraďte vysokú školu (maturovala som z Bio a CHem), kde nemusím riešiť tento kapitalizmus?

Magy

mila gogou, to, ze farmaceuticky priemysel je obrovsky a tocia sa v nom strasne prachy, je jedna strana mince.
ta druha je to, ze umoznuje casto aspon ako-tak dostojne zit ludom, ktori by inak nemali sancu, prezivali by v ohromnych bolestiach ci roznych obmedzeniach.
mnohe dnesne farmaka su pre tychto ludi doslova vykupenim. a to aj napriek tomu, ze dnesna medicina je tak pokrocila, stale je obrovsky pocet chorob a stavov, ktore nedokaze definitivne vyliecit. aj keby sebeviac chcela.
za dalsie - je rozdiel choroba ako aids alebo ebola, ktora sa teoreticky da vyliecit raz a navzdy (ak neratam mutacie virusu), a je rozdiel choroba, ktora je sposobena kombinaciou viacerych a roznorodych faktorov a pricin (cukrovka, slepota), alebo este horsie, pricin neznamych (psoriaza, rakovina).
napriklad ta slepota moze byt sposobena minimalne 30-timi roznymi pricinami, od sedeho zakalu (najcastejsia pricina), glaukomu ci vekom podmienena makularna degeneracia az po diabeticku retinopatiu (takze suvis s diabetes) alebo urazy atd.
farmakologia je casto bezmocna, lebo su stavy, ktore su nezvratne a ani sebelepsi liek uz nezlepsi stav.
prirovnam to k vajecnemu bielku. akonahle raz prebehne koagulacia, uz z neho nazad surove bielko nespravis nijak. chapeme sa?
dnesna medicina vsak uz dokaze riesit veci, ktore boli este pred par rokmi nemozne a pred necelym storocim hole sci-fi. o dobe spred 500 ci viac rokov ani radsej nehovorim. zit vtedy, tak by som nechcel ani to, aby sa mi pokazil zub ci zlomila noha!!
a samozrejme, s ohladom na stav za dalsich 50 rokov je stav dnesnej mediciny uplne primitivny. lieciva posobiace priamo na trans-genetickej baze budu uplne bezne a verim, ze napr. takeho stephena hawkinga (amyotroficka lateralna skleroza) by dokazali vyliecit niekolkymi injekciami geneticky modifikovanych kmenovych buniek.
k rozhodnutiu, co budes studovat, musis dospiet sama. je vsak dobre poznat vsetky aspekty danej veci a nebat sa celit aj tomu menej prijemnemu.
v dnesnej dobe myslim neexistuje odvetvie priemyslu alebo ludskej cinnosti, ktore by okrem pozitiv nemalo aj kopec negativnych dopadov. s tym musis jednoducho pocitat.

hviezdicka5

Naco by davali peniaze do vyskumu, ked z tych "liekov" co len potlacaju choroby (a aj vyvolavaju dalsie) maju najvacsi biznis :D vzdy to tak bolo a bude to sa nezmeni. Farmaceuticke spolocnosti by inak zanikli a ludia co v nom pracuju by nemali pracu. A podla mna, liek na vyliecenie napr cukrovky urcite je ale inzulin prinasa tolko penazi ved miliony ludi su od neho zavisli a o to ide! je to smutne..

lost

alibi

ale ja by som tam isiel :D

a infiltroval by som ich z vnutra, ziskal dokazy, atd.. popripade vyrobil liek, ktorym by som systematicky nicil farmapredstavitelov/politikov s nimi sriaznenych :D

alibi

mas uplnu pravdu. ja som skoncila chemicku vysoku. hladam pracu ale ponuky z farm. priemyslu ignorujem lebo by som sa nemohla pozriet do zrkadla a detom do oci.