Co mam robit?

Príspevok v téme: Co mam robit?
surewhatever

Pisem sem, lebo uz ma nebavi citat si na nete a v knizkach potencialne diagnozy, lebo sa mi pritom vidi, ze mi je vsetko. Neviem ani za akym odbornikom mam ist a nemam uz ani dostatocny vhlad do svojho stavu. Ku vsetkym mojim telesnym a psychickym priznakom sa teraz pridalo aj trasenie koncatin, najma prstov na ruke, ktore je sice pomerne nepatrne, da sa mi ako tak pisat a drzat pribor, ale je velmi rychle, neprestajne a najitenzivnejsie v noci. Zacalo to asi pred tyzdnom, dochadzalo k nemu len v noci sprvu, ale uz niekolko dni prebieha ustavicne. Pisem o tomto priznaku na uvod, lebo ma prave najviac serie, ale ako sa poznam, za par dni si nan zvyknem.

Ale teda vezmem to po poriadku. Som uz trosku paranoidny z tohto vsetkeho, takze okrem toho ze po poriadku, tak aj dost zo siroka (ale zase necakam, ze ma tu niekto presne diagnostikuje, hoci bol by som rad, keby sa to uz niekomu podarilo). Mam 20 rokov, pri vyske 174cm vazim iba 56kg, no vyrazne chudy som bol vzdy relativne nezavisle od toho kolko som jedol. Ak som sa zamerne prejedal, aby som nabral vahu, tak po mesiaci naskocilo maximalne kilo naviac. Pomerne dost casto mavam problemy s infekcnymi ochoreniami, mam slabu imunitu.

V podstate tak od 14 mavam problemy s naladami. Byval som casto negativne naladeny, nestastny, ale to bolo zrejme hlavne psychologickeho povodu (prisna matka, spoluziaci si zo mna casto utahovali okrem ineho pre moju utlu postavu a feminnejsi vzhlad). Stalo sa to akosi pevnou sucastou mojho zivota, dodnes sa obklopujem prevazne pochmurnymi a depresivnymi myslienkami ci vytvormi (Kafka, Nietzsche, Mahler, David Lynch, ...), naproste vacsina veselych veci mi pripada ako naivita a gyc hodny opovrhnutia. Vesele mi pridu akurat tak suchy a absurdny humor, samozrejme ironia, rad si z druhych utahujem. Hey, som tak trosku polutovaniahodny clovek. Dodavam, ze obaja rodicia su uzkostni, mama skor impulzivne a otec submisivny (obaja, ale skor mama s tym ma aj fyziologicke tazkosti, hlavne travenie, trasy a trochu kardiovaskularne tazkosti), u starych rodicov a dalsich pribuznych to tiez viac ci menej badat. Vyzeralo to asi 1 rok po nastupe na vysku, ze som sa toho zbavil, zacal som byt otvorenejsi k ludom, menej som sa ich stranil, bol som veselsi, lenze sa to znova posralo.

Bolo to minule leto, zacal som mat po skuskovom problemy so spankom. Mohol som akokolvek dlho spat, citil som sa byt vycerpany. Mal som pocit, ze som celu noc presnival, stravil v akejsi alternativnej absurdnej realite, aby som sa znova vratil do tej beznej a v nej pokracoval. Pridruzili sa aj bolesti hrdla a usi, ale nemal som ziadny objektivny nalez, tak mi na ORL mi predpisali omeprazol =). Zaujimave je, ze som sa po nom citil celkovo lepsie asi tyzden, pritom si nemyslim, ze som taky debilko, aby na mna fungovalo nejake placebo, praveze som bol dost skepticky. Problemy so spankom ale dalej trvali a stale trvaju, boli lepsie a aj horsie noci/dni. S unavou sa mi zacali vracat aj blbe nalady a uzkosti. Tiez aj niekedy bolesti hlavy, ale nie prilis silne, vacsinou staci ibalgin a na chvilu si lahnut (a niekedy aj bez ibalginu). K tomu mavam z casu na cas aj problemy s travenim, nevolnosti, ale zatial ziadne zvracanie, zhruba 2x do mesiaca krvacam z nosa. Mavam obcas aj stavy derealizacie, niekedy mi pride realita ako plast, ako platno natiahnute pred zmysly a ja potom v takych momentoch osahavam predmety okolo seba, aby som sa uistil, ze je vsetko skutocne. Svet mi pride absurdny, ludia a ich zaangazovanost, zapal pre zivot mi pridu rovnako absurdne. Logicky im rozumiem, ale citovo mi pridu smiesne a zaroven hodne zaplakania. Pripadam si ako blazon medzi dalsimi blaznami, len s inou diagnozou. Viem, ze to nie je ok, ale tak to jednoducho citim.

Bol som aj na krvne testy u doktorky, najma aby som sa uistil, ci za tym nie je stitna zlaza (moja vaha aj vacsina priznakov sedi, aj ked ich casove rozlozenie a ine veci nesedia) no celkove tych testov mi robila vela a vsetky hodnoty boli v norme. Poslala ma este na alergologiu, kde mi tiez nic nezistili a na gastro, kde som este ani nebol, lebo mi to pride zbytocne (obvodna chce, aby mi tam spravili endoskopiu, no neviem ci ju chcem podstupit len pre jej velmi matnu domnienku). Teraz sa k tomu vsetkemu pridal aj ten tras, ktory som spomenul v uvode. Napokon to asi bude psychosomaticke ochorenie, aj ked ktovie. Proste som mimo, aj ked co sa tyka pamati a mysle, tak tam neni problem, studium v pohode zvladam, len sa tazsie presviedcam k cinnosti. Viete mi niekto povedat.. co mam k***a robit?

sikmen

mozu to byt parazity, ale nestaci vysetrenie stolice,ci tie ich odbery ...tam nic najst nemusia...ak sa tam nic nenajde skus diagnostiku frekvencnym pristrojom... dalsia moznost moze byt potravinova intolerancia ci celiakia ... vela ludi nevie, ze ich ma... a dnesni lekari(najma ti starsi) ani nemaju predstavu, ze co to je... ty mozes sice jest, ale tvoje telo hladuje...a preto nepriberas... urcite to nevzdavaj .. drzim palce...

euro

chlapce, ty si zrely na albertovu. skoc rovno k nej - teda musis sa predtym objednat. ak ta vezme tak mas vyhrate, ona ta da urcite do poriadku.

TinaM

Aj podla mna to bude asi najskor psychickeho povodu. Aj ked to gastro by som absolvovala (alebo aspon testy na...ja neviem, helicobacter, parazity atd), zo stolice. Nezda sa to, ale mozu narobit peknu sarapatu. A prestat sa sledovat, ved to nie je normalne, co robis. Viem, ze sa o seba staras, nechces nic zanedbat. Podla toho, co a ako pises, si inteligentny a mas toho vela nastudovaneho. Ale cim viac diagnoz si nastudujes, tym viac "chory" sa budes citit, lebo vsetko sa da aplikovat na seba.

RNG.

Ide aj o to aká je to psychiatrická liečebňa. Treba sa pýtať na referencie. Niektorí si pochvaľujú Veľké Zálužie.

RNG.

Odporúčam zájsť na psychiatriu. Dobrovoľne tam pôjdete, dobrovoľne môžete kedykoľvek odísť. Na psychiatrii majú lieky, liečia tam. Psychológ s vami len pokecá, je to strata času.

bernardo

Netreba sa bat vyskusat psychologa - najskor, ten mozno odporuci psychiatra. Ak si s psychologom nesadnete, treba najst dalsieho a netreba sa vzdavat - nemal by si mat problem hovorit o vsetkom, inak je to strata casu. Odporucam skor psychologa s psychodynamickym pristupom. Kedze su vsetky testy u obvodnej negativne, zostava uz len naozaj psychogenna pricina - moze to byt jednoducho neuroza, pripadne zmiesana porucha osobnosti, pripadne nejaka afektivna porucha - tazko sa to hodnoti na dialku. V kazdom pripade drzim palce. PS Fakt Ti na ORL predpisali omeprazol? To sa mi nezda...