Som paranoidna po traumatckej skusenosti...

Príspevok v téme: Som paranoidna po traumatckej skusenosti...
pia

Asi pred dvoma mesiacmi som mala velmi nepeknu traumaticku skusenost, napadol mna aj moje fenky velky vlciak-tiez fena. bola volne pustena zrejme, bez pana, bez nahubka, bez obojka..
a asi zacitila moje feny a nejak nas nasla...boli sme na rozlahlej luke ketd tu vidim ako sa na mna ruti rozbesnena vlciacka...mala som dost, nemala som v ruke nic cim by som sa branila, moje fenky boli na voditku obe. Zapasila soms nim 15 minut kym mi nekto neprisiel na pomoc. Mozno sa to zda smiesne, ale mam z toho traumu, strach az paranoju...do lesa a do prirody chodim odmalicka, vzdy ked mam volny cas a kazdy vecer, vyventilovat si myslienky , proste sa odrelaxovat a vzdy som sa z prechadzky vratila pozitivne naladena a plna energie- ale po tom co sa mi to stalo si pripadam nekedy ako sibnuta, ked sa zastihnem ze stale pozorujem ci na mna z niekadial nevybehne nejaky rozzureny vlciak, nemozem sa ani uvolnit a som stale v strehu, vcera okolo mna presiel nejaky mensi pes uz som mala slzak v ruke-bala som sa, ze zautoci.. skusala som sa aj rozpravat s kynologmi ako sa zachovat v danej situacii, to co som vsak prezila ma poznacilo a strach je silnejsi, ale kvoli tomu zase sediet doma nemienim. Kupila som si caser-slzny spray a chcela by som este paralyzer, ale takto mi to nepripada uz normalne, stale byt v strehu a v strachu, z kadial na mna vybehne pes...Byvam v malej obci a tu robi kazdy co chce, darmo ze starosta vyhlasil, ze psy nemaju volne pobehovat...mam strach, citim sa stale napata a nesvoja

agartio

Toto je velmi neprijemna situacia, co opisujes.
Priroda nieje rozpravka, bezpecno nieje nikde, ani na ulici. Aj tam ta moze napadnut pes, alebo ine zviera.. napriklad opity ir. Je to iluzia, ze priroda je pekne miesto na relaxaciu. V prvom rade je to dzungla, kde moze dojst ku stretu so zvieratom, a treba to mat na zreteli. Ci uz divokym, alebo besnym, alebo zatulanym psom.

Najlepsie je do prirody nosit poriadny noz, ktory je dobre mat za pasom, tak aby sa dal v pripade potreby rychlo vytiahnut.
Pokial mas noz, uz ti nehrozi nic, snad jedine co ta moze ohrozit v prirode, je vacsie zviera ako medved, alebo svorka viacerych psov. Nic ine tu uz nieje. Medved ale vacsinou zdrhne, zautoci malokedy. Vlka nestretnes, to maju aj polovnici problem najst vlka. Cize jedine co ti hrozi su fakt psi... a to je vlastne problem cloveka ze ich sem doniesol. Cize inymi slovami, ohrozuju ta vlastne ludia.

Ak pes zautoci, tak si treba zapamatat, par pravidiel.
Pokial sa rozbehne, postavit sa za nejaku prekazku, strom, alebo stlp, aby sa nemohol vrhnut a zvalit.
Potom uz moze len prijst blizko a zacat vyskakovat.
Pokial prijde blizko a zacne vyskakovat, treba si omotat okolo ruky bundu alebo tricko. Samozrejme, to treba stihnut este kym sa blizi. V prirode sa vacsinou nosi batoh, tak zvesit batoh, zobrat ho do ruky ako stit. Takto bude hryzt do batohu.
V druhej ruke drzat noz, preto je dolezite vzdy ho mat v prirode za opaskom, aby isiel bleskovo vytiahnut. V krizovych situaciach nieje uz cas rozmyslat, a nebodaj ho vytahovat z batohu. Ked sa zahryzne, pokusit sa ho bodnut zospodu do krku. Tam ma makke miesto, a vacsinou by ho mala jedna rana zlozit. Pokial ho nezlozi, ale zacne byt agresivnejsi, tak pokracovat, teda kryt sa batohom a ak sa zahryzne, dat mu dalsiu ranu.
Takto vydrzat, az dokym to nevzda. Z casoveho hladiska tento suboj prehra, dojdu mu sily a s pribudajucimi zraneniami vykrvaca. To keby bol extremne agresivny. Vacsina zvierat ale setri energiou a zranenia neriskuje, vyciti, ze stoji proti cloveku, ktory je odhodlany branit sa, a vzda to. Utocia iba na slabsich, a tych, co sa boja. Ti nevedia reagovat, su paralyzovani strachom, takze nad takym zvitazia. Preto aj zautocia.

V podstate lepsia taktika ma zatial nenapadla, ak niekto nejaku ma, sem s nou. (ale nieco realne, nie ze sem niekto napise, ze treba vytiahnut gulomet a psa eliminovat)

Mne sa uz totizto tiez raz stalo, ze na luke na mna bezal velky pes a pana nikde. Nemal ani nahubok. Nastastie sa len zastavil blizko, chvilu cumel a potom odbehol. Ale pamatam si, ze srdce mi bilo, lebo som nemal nic, cim sa branit. A to som muz a mam skoro dva metre. Pre taku zenu to musi byt este horsi pocit, kedze zena sa tazko ubrani bez zbrane.

zewa

Máš ten sprej, tak sa už nemusíš báť. Paralyzer určite nekupuj. Prípadne nechodievaj sama na prechádzky. Máš nepríjemný emocionálny zážitok, to sa vždy silno zapíše do pamäte. Je normálne, že máš teraz strach. Kto by nemal? Postupne sa však bude jeho intenzita zmenšovať. Ak by si mala ten strach aj po dlhšiu dobu (aj o mesiac, dva), vyhľadaj psychológa. Najmä ak by si mávala flashbacky a znovu opakovane to celé prežívala. Držím palce.