Pečenie chleba

chlebíková

aha, tak uz im tu vadi aj minibazar? to predsa pre nich nie je ziadna konkurencia, ci ano? tak skusim napisat inak. ak mi to nevymaze, vyhodte si tie bodky pred a za slovom minibazar.

www....mimibazar.....sk

chlebíková

tu je jeden z dobrych receptov, ale ja tam nedavam vsetky tie byliny. vyskusala som a nam chuti najlepsie len so solou + slnecnicovymi a sezamovymi semienkami. obcas dam lanove, obcas tekvicove, ako kedy mam naladu.

-odkaz odstránený-

veronikka

Ahojte! Tiež si pečiem vlastný chlieb, ale bez kvasníc. Zvyknem miesto sódy použiť kypriaci prášok do pečiva. Čo si o tom myslíte?

chlebíková

nasa moulinexka je velka, dvojhakova, ale kto nevyskusal pecenie v rure tak si bude stale tvrdit svoje. aj ja som si myslela, ze pekarnou usetrim cas. ale bola to blbost. ked dam do misy muku, sol, semienka a kvasok + zamiesim nejake tri minuty cesto - tak to mi cele nezaberie viac ako 5 minut. potom to necham vykysnut. kysne to same. a potom prehodim do misky v ktorej sa to pecie. a rura zase pecie sama. ziadne vytahovanie hakov z chleba, ziadne umyvanie teflonovej nadoby na pecenie, skratka rychla robota a vyborny vysledok. pokym nevyskusa, nikto neuveri.

Chleb

19371564826:

prevazne raznu celozrnnu muku, alebo raznu chlebovu muku - ako chutovy zaklad.

Obcas ruskovsku zmas - t.j. 10 percent ovsenna muka + 90 percent psenicna hladka T650.

Hlavna muka - psenicna hladka T650.
------------

chlebíková: - pekaren neni strata casu. Strata casu je piect to rucne. Ty nemas vobec kvalitnu pekaren. Moulinexy pecu dobre hadam len na minime cesta, su poddimenzovane. Z takej pekarne je to skor knedla ako chlieb. Mala si smolu na vyber pekarne. Tiez som mal Moulinex v rukach a to ich pecenie bolo servisom uznane, ako funkcne - ale pieklo to knedle a nie chleba.

V normalnej pekarnicke neni ziadny problem s kysnutim, pokial mas dvojhakovu nadobku bocne orientovanu. Tie jednohakove, co su orientovane nahor - kysnu horsie.

Mne raz pri kvalitnom drozdi a trochu viac muky nez obycajne + letne horucavy - tak prekysol chlieb, ze vyliezol z nadobky, prekysol nad nu a uz otvaral aj veko nadoby von.

Vsetko je o spravnom pomere drozdia, vody, muky atd. Treba len doladit recept, lebo kazda pekaren pecie trochu inak.

chlebíková

ale musim povedat ze uz rok pekaren nepouzivam. mam kvalitnu moulinex, ale odlozili sme ju do spajze a asi ju dam nejakej kamaratke. je s tym ovela viac roboty ako ked si urobim chleba v rure. mam tera prima recept na rychly chlebik, zamiesim v miske, vykysne same a supnem do ovalnej misy upiect. z pekarne nikdy nie je taky nadychany, vobec sa to neda porovnat. toto mam cele aj s miesenim za 10 minut, potom uz len to pecenie v rure 40 minut. nikdy by som sa uz k pekarni nevratila, je to strata casu a penazi. a neporovnatelna kvalita s chlebom pecenym v rure.

chlebíková

ja sodu vobec nepouzivam, pouzivam biokvasnice. dostat v predajni biopotravin alebo v drogerii dm - tam maju praskove. a chleba mam ukazkovy.

Chleb

Presne tuto uz niekolko rokov -

domacipekarny.dama.cz

Je do 1,5kg, ale da sa v nej upiect aj 1,8kg chlieb.

Postup - na dno je dobre dat par lyzic oleja, masti, alebo masla. Jednak pre chut, ale je to dobre aj pre nadobu na premazanie hakov. Potom dojdu tekutiny, sol, cukor, na to muka a ine prisady a navrch sa da drozdie. Nastavi sa program, farba korky a nastavi sa, kedy ma byt chlieb hotovy. Cize si to mozes pripravit vecer a rano miesto budicka mas cerstvy chlieb. Po uplynuti casu je chlieb udrzovanej pri urcitej teplote.

Ked je upeceny, odporucam vypnut a nechat zavrete odpocivat cca 15 minut. Potom ide bez problemov vyklopit.

Specifika chleba - je vlhkejsi ako ten z rury. Na to si treba zvyknut. Kto chce menej vlhky moze laborovat s mnozstvom vody, alebo da chlieb este dopekat v pekarnicke na dalsich 10-20 minut, pripadne v rure. Alebo staci taky chleba dat na podnost a mat ho odkryty.

Chlieb krajat az po vychladnuti, kedy mu uschne korka a stred je makkucky, t.j. zhruba po 4-5 hodinach. Samozrejme da sa jest aj skor, ale horsie sa kraja /na to odporucam chlebove noze s malickymi zubkami, zle sa zhanaju/, alebo elektricky krajac. Idealne je ho nakrajat na platky, obalit trebars sackami a dat zamrazit. Je potom ako cerstvy.

Takyto chlieb nema problem vydrzat kludne aj tyzden /pozor, potrebuje vetranie, neuzatvarat ho celkom/ a stale nebude suchy /dobre mu robi cuketa, alebo zemiak, ze mu dodaju vlacnost a vlhkost/.

Niekedy aj po 4-och dnoch si odkrojim tenky platok chleba a zjem ho samotny, len tak pre chut. Je to rozdiel oproti kupovanemu pecenemu v peci, ze neschne tak rychlo.

19371564826

a akú pekárničku máš ty? tá pekárnička urobí úplne všetko a ty tam len vložíš suroviny a počkáš?