Život bez štítnej žľazy

Príspevok v téme: Život bez štítnej žľazy
tajana39

Uz16 rokov nemam stitnu zlazu.Po operacii,pri kt. bol zisteny karcinom som absolvovala lecbu radiojodom, po kt.bola SZ totalne "zlikvidovana" a teraz denne uzivam hormon tyroxin.Uz dlhsiu dobu sa vsak citim velmi unavena a akoby bez energie. Endokrinolog tvrdi,ze je vsetko o.k. ale ja si myslim, ze nedoststok energie moze suvisiet s tym, ze nemam vlastnu SZ. Mate niekto nejake skusenosti so zivotom bez SZ a ako ste si pomahali sami?

aljoska

Ahoj tajana.Na tom radiojode som bola 2 krát.Prvý raz na vysokej dávke,aby sa zničilo čo ešte ostalo,ale kedže som nemala žiadne preukazatelné zvyšky tak to rýchlo zbehlo.A druhý krát na nižšej dávke a robili mi celkovú neviem čo,volá sa to vyšetrenie v mixedeme,niečo podobné ako tomograf,či nemám metastázy.A kedže to dopadlo dobre tak ma z Ostravy vyradili a ak by boli nejaké problémy tak riešit to cez Martin.Vieš čo ani ja si nechcem pripustit že som chorá,ale ked mi povedali,že mám skúsit ten preukaz tak som to skúsila.Aspon mám lacnejšie cestovanie a zažila som s tým aj nejednu veselú príhodu.A prečo by som nevyužila aspon trocha z toho na čo mám nárok.Do Lubochne chodím na kontroly každého pol roka a na onko amb.každé 4 mesiace.Zdá sa mi to moc,no ale čo už.Práve za mesiac tam idem na kontr.a tento rok určite ešte aspon raz.Prajem peknú nedelu.Budem oddychovat lebo som bola dnes v práci a v pondelok ma zasa čaká 12 hod.služba.

tajana39

Vysoke davky, zuju, to je kolko?A preco to nemoze znizit? Vidis, mne teraz po tolkych rokoch lekar znizil davku Eutyroxu zo 150 na 125, aj ked to nebola reakcia na moje "unavove staznosti". Ozaj a neposiela ta lekar aj na kontrolu osteoporozy?

tajana39

Aha, Zujka si tu,preco by si umrela keby si mala dostat radiojod?Je to len taka tabletka ako ampicilin alebo nieco podobne, takze vlastne si to ani nejak neuvedomujes. Akurat tie obmedzenia, tri dni sme nemohli vyjst z izby a potom sa este tyzden-dva vyhybat malym detom.Jasne,ze ma napadlo co ta radioaktivita robi vnutri ale hned ako som prisla nasledovali cviklova stava, bylinkove caje na podporu krvotvorby, vitaminy...Tak zdravo ako som vtedy zila...no neviem ci sa mi to niekedy este podari. Ale asi by som sa k tomu mala vratit, vtedy mi energia nechybala.

zuju

tajana dakujem za pomoc, ja som raz povedala endokrinologovi ze som nehorazne unavena ze bojujem aby som len nelezala v posteli a on ze beriem vysoke davky hormonov SZ ze je to z toho ale nemoze to dat dole

tajana39

Zuju,viem, ze okrem SZ bojujes s vaznym problemom, viem nieco aj o bulimii a obcas sledujem to forum tu...Ale pokial viem uz dlhsiu dobu nezvracias,takze ten pocit unavy by ne mal bezprostredne suvisiet...Vies lekar by o tom urcite vedel viac-aj ked asi nie kazdy lekar, som presvedcena, ze v ludskom tele vsetko so vsetkym suvisi a nie vsetci lekari si to uvedomuju a vnimaju to takto. Ja mam skusenost s gynekologom, na v podstate banalny problem chcel okamzite reagovat hormonalnymi injekciami,pritom mi vobec nemeral hormonalne hladiny, vychadzal len z mojho popisu problemov a hned mu bolo vsetko jasne. Ked som ho upozornila, ze ja som zasdne proti akymkolvek dalsim umelym hormonom, pokial to nie je pre moj zivot absolutne nevyhnutne,a pri tom som spomenula,ze beriem hormony stitnej zlazy, ostal zarazeny a az potom pozrel do karty, ze "aha, Vy nemate stitnu zlazu, no to je ine"...Inak chodim k nemu 15 rokov a o mojich problemoch so SZ sme sa X-krat rozpravali. Keby som sa neozvala, idem odtial s receptom na hormonalne injekcie.Totiz moj prvy endokrinolog, ku ktoremu som chodila, bol skvely clovek a od neho som viackrat pocula,ze s hormonmi velmi opatrne a vzdy sa ma aj pytal ci beriem HA a ked som povedala, ze nie, tak on ze "to je dobre"A zdoraznoval mi, aby som vzdy upozornila lekara na to, ze beriem horm. SZ aj ked mi bude chciet predpisat lieky obsahujuce kortikoidy. Ale uz som sa moc rozpisala. Zujka, drz sa a daj vediet ako si na tom.

tajana39

Ahoj dievcata, dlho som sa neozvala, bola som mimo SR.Aljoska, ja nemam a nikdy som ani nemala preukaz ZTP. Mne to lekar vtedy ani nenavrhol. Ja sama som sa nedomahala, strasne som si nechcela pripustit, ze som chora a keby mi o niecom takom zacali vtedy hovorit- podobne ako ked ma pacientky na Heydukovej na radiojode strasili s invalidnym dochodkom-asi by som sa zosypala. Mala som po VS, pred sebou perspektivnu pracu,jednoducho brala som to ako "zle prechodne obdobie", ktore rychlo skonci a vsetko bude ako pred tym.Skutocne sa tak aj stalo, operacia, trikrat radiojod kontrola po roku potom po troch a po piatich/myslim tym kontroly na onkologii/a ja som medzitym a vlastne stale az doteraz riadne pracovala. Znova hovorim, ze mam pracu, ktora nie je narocna fyzicky, skor musim pracovat hlavou/som pravnicka/ ale aj tak sa niekedy vecer citim ako keby som pracovala v bani.Aljoska, kolkokrat si dostala radiojod?Viem, ze aj Ty mas vela prace ale potesi ma, ked sa ozves.

zuju

kocky som kazdy den unavenejsia aunavenejsia, a dnes som zozrala na posedenie 100 g chipsov, len preto aby som mohla luizat sol. je to pricina bulimie alebo chybajucej stitnej zlazy, sem tam na mna taketo stavy pridu ale unava je strasna

Najčítanejšie články