Vysoka skola - naozaj je to len jej vec?

Príspevok v téme: Vysoka skola - naozaj je to len jej vec?
Mama1970

Dcera studuje na vysokej skole. Niektore skusky ustavicne odklada, stale sa vyhovara ze nie je dostatocne naucena, pritom do rana sedi pri pocitaci, pretoze potrebne knihy cita z pocitaca. Studuje totiz odbor, na ktory niet dost literatury, vacsina knih je cudzojazycnych a naozaj sa daju pozriet iba cez internet. Ked vidim jej krvave oci, tak mam obavy co bude s jej zrakom, teraz je iba prvacka. Je to jej druha vysoka skola, tu prvu v druhom rocniku nezvladla tiez preto, lebo neodovzdala vcas seminarne prace. Aj nad tymi seminarkami sedi donekonecna, stale si mysli, ze nie su dost dobre. Nedokaze odovzdat nieco, co podla nej nie je dokonale, pritom sa presvedcila, ze ucitelia tie seminarky casto ani necitaju.
Teraz cez skusobne sa opakuju minule pristupy k skuskam a seminarkam. Zase nie je dobre naucena, zase to nie je dobre napisane. Pritom ked ju donutim na skusku ist, vzdy ju urobi. Aj tak ale odklada skusku za skuskou. Uz s muzom stracame nervy, lebo doma nic nepomoze, nevyjde z izby, vsetko jej strkame pod nos, aj jedlo. V izbe ma bordel, lebo sa vyhovara, ze sa uci a nema cas upratovat. Mala by ist obcas aspon na chvilu von, sediet 15 - 16 hodin v kuse pri pocitaci jej predsa moze iba ublizit. Ale nie je s nou rec. Ked sa s muzom burime, vzdy povie, ze to je jej vec, ze ju mame nechat na pokoji a nestarat sa o nu, je to jej zivot. Len ona si bude rozhodovat kedy pojde a kedy nepojde na skusku alebo kedy odovzda seminarku. Na zaciatku skusobneho vsak vzdy s optimizmom vyhlasuje, ze tentokrat uz vsetko urobi rychlo a v predterminoch, ze uz sa nebude stresovat lebo pochopila, ze to nema vyznam. A zacnu skusky a vsetko je po starom. Keby sa isla aspon von prejst, ale len sedi doma ako morka.
Ma naozaj 22 rocna dcera, ktora v domacnosti s nicim nepomoze, ktoru rodicia komplet zivia a staraju sa o vsetky jej potreby (ciste pradlo, nakupy, jedlo, vreckove atd) vyhlasovat, ze vsetko co robi je jej vec? Ako ju donutit, aby konecne pochopila, ze nezije vo svojom byte, ze v jej veku mnohe zeny sa uz staraju o deti a maju povinnosti? Nasa dcera nikdy neumyje riad, nevyluxuje podlahu, nepoupratuje nic v byte, nanajvys svoju izbu, aj to pomaly raz za rok.
Neurobi si jedlo - okrem caju nevie uvarit nic. Je pritom uzasne pomala, vsetko jej trva rok, akoby nemala energiu ani na zakladne cinnosti. Je mi jasne, ze takto sme ju zhyckali my, ale mame toho s muzom uz plne zuby. Najradsej by som bola, keby sa odstahovala z domu a vyskusala si ake to je, starat sa sama o vsetko a nemat kompletny servis od matky. Ale neviem si predstavit kam by isla a z coho by platila prenajom. Robit nevie nic, skoncila gympel, s tym ju zamestnaju akurat tak v hypermarkete, kde by mohla vykladat tovar. To ale zial nemoze, lebo ma choru chrbticu a dalsi zdravotny problem, ktory jej sice nebrani pomahat v domacnosti, ale obmedzuje ju vo vybere zamestnania.
Viete mi poradit nejaku metodu, ktora by ju naucila zodpovednosti aj voci svojim rodicom a donutila nielen od okolia vyzadovat, ale pre okolie aj nieco robit? Pretoze ona ma pocit, ze ma iba prava a ziadne povinnosti. Vychovali sme ju zle, to mi je jasne, ale hadam este je nejaka naprava, nie? Niekedy by som ju najradsej zbalila a postavila jej kufre pred dvere. Pritom je to velmi inteligentne stvorenie, bystre a nadane, je az zarazajuce, ze na druhej strane k nam dokaze byt taka bezohladna.

Agnes998

Jak ste si ju vychovali, taku ju mate. Mali ste ju od detstva ucit, aby pomahala v domacnosti, aby mala uctu k vam rodicom, zrejme nikdy nic nemusela a vsetko co chcela dostala. Sprava sa ako rozmaznany fracek, nie ako dospela mlada zena. Nie kazdy mlady ma tu moznost studovat na VS zatialco ho rodicia ho zivia. Niektori rodicia na to nemaju, ini zas odmietnu dospele decko zivit. Ma sa ako prasa v zite a vobec si to nevazi, je nevdacna. Treba jej jasne urcit pravdila. To, ze nechodi na VS vobec nie je dovod, aby nikdy ani len troska nepomohla v domacnosti! Ini studenti sa musia nielen postarat sami o seba, sami si upratuju, varia, ale este k tomu aj chodia do roboty ci na brigady aby sa uzivili. Ona nemusi nic. Samozrejme, ze to nie je jej vec ze studuje za vase peniaze a nic doma nerobi! Sprava sa k vam jak k svojim sluhom, len ona ma prava a vy ziadne. Jak ste ju to preboha vychovali? Co mate robit myslim ze viete aj sami. Urcit jej pravidla, nevarit jej, neprat, neupratovat po nej. A modlit sa, ze nie je neskoro a ze sa este nauci samostatnosti. Vsak vas tiez nemoze tesit ze ste vychovali dieta, co sa ako dospele nedokaze o seba ani postarat, nie je ochotne si navarit, upratat po sebe, nie je schopna dokonca ani skolu dokoncit, hoci to vobec nemusi byt preto, ze by na nu nemala. Treba ju do toho dokopat a urcit jasne pravidla. Ak ju vyhodia aj z tejto skoly, tak ju prestanete zivit, nech si najde pracu a nech sa o seba sama stara. Nech to vie a nech sa podla toho zariadi. A dovtedy bude doma pomahat. Otazka je, ci ste schopni toto pre svojho maznacika urobit a obmedzit ho.

alexiej

trosku lemra no, ja som pocas studia taktiez byval doma, tiez som extra nepomahal, ale skor preto ze mama uz bola na dochodku a domacnost stihala sama bez problemov, co tak jej naznacit aby si nasla aspon brigadu? skola je fajn ale zase nie na ukor zdravia, neviem aku skolu studuje ale netreba to brat az moc vazne, nikto sa nakoniec aj tak z vasho titulu neposklada do kococky, hlavne obmedzte ten full servis, len jej ublizujete takymto hyckanim