Náhrada zubu - zubný mostík, implantát

Príspevok v téme: Náhrada zubu - zubný mostík, implantát
Bender

Ahojte vsetci, chcel by som sa vas opytat/nechat si poradit ohladom zubnych mostikov. Po odstiepeni zo zubu, sa mi po nejakom case zlomila korunka a zub sa mi zacal kyvat. Bol som uz zubara a povedal ze najlepsie bude ho vytiahnut, tak ma poslal na chirurgiu. Nejaky cas som cakal nech sa to zahoji a po dlhom case som sa objednal znovu a opytal som sa na moznosti na nahradu tohto zubu. Co ma dost prekvapilo bola cena, najlacnejsie okolo 330€ za mostik, a cca 1200-1300€ za implantat, co ma hned zarazilo. Pre mna ako studenta je aj ten mostik dost draha zalezitost, takze som hlavne rozmyslal o tejto moznosti. Ale zase 1. vec je ta ze kvoli tomu mi v podstate "znicia" 2 zdrave zuby len aby to tam mohli nasadit. Implantat by bol idealny no ta cena sa mi zda prehnana.

Tak by som sa chcel opytat ci niekto ma skusenosti, mozno sa tiez rozhodoval podobne ako teraz ja. Alebo ak niekto mostik ma, mal by som niekolko otazok.

Ako je to s pevnostou? Ci sa vam nedostavaju zvysky potravy pod mostik, alebo ci nie je problem pri kusani niecoho tvrdsieho. A ci je to vobec citit ze tam nieco mam. Urcite si este na nieco spomeniem, tak to potom pridam.

Dalsia vec je material, zabudol som sa na to zubara opytat no predpokladam pri tych cenach ze to bude kov/zivica, co asi nikto neodporuca no ako to vlastne je? Je to az take zle?

Inak, zub je to c. 15 hore, cize je to v podstate posledny z radu ktory je viditelny (pred stolickami) ktore uz skoro nevidno. Aj kvoli tomu este zvazujem tento zakrok no nechcem tam mat cely zivot dieru. Co by ste mi odporucili a ake mate skusenosti? Budem vdacny za kazdy prispevok.

A mam este jednu otazku, ked uz chodim k sukromnemu zubarovi, je mozne aby som si napr. dal ten zub spravit niekde inde (kvoli tej sume) alebo popr. robia taketo zakroky aj vo verejnej nemocnici na chirurgii?

alex742

ak chceš viac informácií o implantátoch tak hladaj na TA3 v archíve zdravie. Tento týžden o tom rozprával Dr. Schill. A budeš to mať vysvetlené odborne :)

alex742

Tá zľava bola na kliniku do Ba. Presnejšie Tower Clinic. Hod si do googlu zľava implantát a vyhodí ti (cena 829), aj keď je už skončená. Áno je to predposledná stolička. Ono ani tak nejde o to, že ju nevidno ale stoličky sú vpodstate najsilnejšie zuby spolu s očnými. A keď niektorá z nich chýba, ich prácu preberajú zvyšné zuby a opotrebúvajú sa. Mne zub trhali v máji minulý rok a už cítim pri medzizubnej kefke že je medzi nimi väčší rozdiel ako na druhej strane. Ja mám zuby dosť na sebe nasekané. Ďalšou vecou je aj to ubúdanie kosti, ale to si myslím, že sa neudeje v priebehu kratkej doby, ale potrebuje to aspon niekolko rokov. Neviem no, niesom zubár, ale predpokladám. A vraj sa oproti stojace zuby môžu aj mierne vysunúť pokiaľ nemajú protilahlého ,,suseda". No ja náhradu určite nebudem riešiť v horizonte 2 rokov pretože som VŠ. A tiež aj dúfam, že dovtedy to aspon mierne zlacnie, ako všetko čo prejde svojou érou novinky. Druhou vecou je kvalita slovenskej stomatologie ktorá ma už toľko sklamala, že si dám sakramenský pozor na to komu čo dám robiť a začo zaplatím. Implantát má dve časti, najprv sa zavedie ten titán a potom sa na to naskrutkuje zub. Neviem ale či sa to urobí hned, alebo až po zahojení, pretože sa mi zdá že najprv sa dáva len niečo provizorne.

Bender

@mate59: Takze ako to funguje? Ten implantat je vlastne ta titanova cast a korunka je potom keramika? Je to zvlast? Cize u jedneho zubara vsetko naraz alebo da sa aj zvlast? Co je lepsie? Alergiu neviem ci mam, ale zeby som mal vyhradne alergiu na titan (ak vobec take nieco je) tak to nie. Ale asi by som si to mal dat predtym zistit alebo nie?

A titan by mal byt aj dost pevny nie? Aha uz chapem, no tak dufam ze ta kost bude v poriadku.

Inak tych 16000kc je stale lepsie nez tu by som zaplatil presne 2x tolko. Takze by som si mal spravit mensi vylet do ceska? A co v madarsku, ako je to tam?

No mne ho vytiahli v auguste, tak snad este mam cas. No tiez som myslel na pozicku, ak sa to nebude dat na splatky alebo inym sposobom. Lepsie by to bolo keby ze som zamestnany, to by potom nebol az taky problem. A vdaka za info :)

Bender

@repka: A mas nejaky odkaz na tu kliniku alebo ako si sa k tomu dostala? No to mas ale stale 1000e za jeden, co nie je velky rozdiel. Alebo je v tom zahrnute aj nieco ine?

mate59

ak sú susedné zuby ok, tak si nedávaj mostík, len implantát.Každý zubár nie je implantológ,ale si nechaj u toho zubára urobit aj korunku spolu s implantátom.V ČR stojí český impl. zn. Lasak alebo Medicodent 12000Kč bez korunky,tá stojí cca 4000kč u mojho zubára.Ak si zdravý a nemáš nejaké alergie, tak šanca prijatia impl. je asi 98%.Toho by som sa nebál,sú z titánu a telo ich prijme tak ako napr. umelý klb a podobne.Ja som mal parodontitis a zuby som mal obnažené krčky,kývali sa mi a preto som s implantátmi spokojný.Okrem toho som nemal dostatok kosti a tú mi augmentovali, celkom mam 13 implantátov, čo bolo aj tak finančne dost náročné i časovo.Starat sa o ne treba ako o vlasné zuby,vyzerajú na nerozoznanie od pravých.
Inak k tomu posunutiu zubov, áno, by sa posunuli,ale horšie je to, že po vytrhnutom zube časom nastáva atrofia kosi a može sa stat, že až budeš si neskor dávat ten impl. možeš tam mat velmi málo kosti a bude ti ju musiet dorobit umelo.Preto skús radšej hned a aj na požičku,napr. od rodiny alebo nejak lacno, zdravie je jedno a ludia si požičiavajú na iné rozmary.

repka

Ja som prave v procese implantatu.. V madarsu.. Robim dva a budu ma stat. 2100 ... Lenze.. Zacala som v decembri .. Zaplatila som len 1400 ..teda jeden zub polku a zvysok zaplatim az o tri styri mesiace.. Takze to nebudes platit naraz....

Bender

@alex742: To je stolicka hej? Keby ze to bol aspon jeden zub dalej, cize tiez ta prva stolicka tak to ani neriesim.. Tak neviem o tom zeby som mal nejaku intoleranciu na to, takze to velmi neriesim. A nevies co to bolo za kliniku? Vdaka za ten nazov, skusim pohladat a opytat sa potom aj u zubara ked pojdem.

Inak som z kosic, zatial co som nasiel nejake kliniky tak v BA hlavne.

Keby ze sa to dalo zaplatil co ja viem na splatky (dnes uz je vsetko mozne :D) tak aspon to by bolo mensie plus. A implantat na ktory zub, tu 7? Ja len ze po nejakom case ako sme tu uz spominali, ti zuby mozu zarast do tej medzery a mohol by to byt potom problem.

Tiez si myslim, ved je to nenormalny biznis. Verim tomu ze vacsina tych zubarov to robi len kvoli tomu.

Inak nemas nejaky email? Do buducna aby sme sa mohli spojit ak by boli nejake nove info, ak nie tak nic sa nedeje.

alex742

sedmička horná. No pokiaľ telo implantát neprijme tak máš jednoducho smolu, bude musieť ísť von a peniaze si hodil do koša. Tie náhrady sú ale titanové a telo na ne reaguje dobre (z titanu sú aj klbové náhrady). Málokedy sa to stane. Bežná cena je tak 1000 euro, ale videla som to už aj na zlavových portáloch asi za 700. Je to síce čudné predávať zuby cez zlavu, ale klinika nevyzerala zlá. To o čom som hovorila sa volá most zo sklených vlákien. Skús hodiť do googlu. Neviem odkiaľ si, takže si neporadím kde by to asi to robili. Skús sa spýtať svojho zubára, alebo pohľadaj po nete. Je pravda, že zuby sú nenormálne drahá záležitosť, ale oplatí sa už do toho investovať. Tiež nato momentálne nemám, ale keď na to raz príde čas, budem riešiť implantát a popritom dúfať, že sa v budúcom živote narodím ako zubárka :D

Bender

@mate59: To mi vravel ze o niekolko rokov sa to moze posunut takze to viem. Tie 2 susedne su myslim v poriadku myslim, vyzeraju dobre.

S tym matieralom ani neviem kolko to bude stat. Ale myslim ze dost, mozno porovnatelne uz s implantatom, popripade tak 2x drahsie ako ten najlacnejsi mostik, cize okolo 700€.

No keby ze na to mam, tak asi by som si nechal hned spravit ten implantat. Len zase co som cital, tak moze sa stat ze to telo neprijme, neviem aky je potom postup.

A kedy asi to bolo, a za aku sumu? Som z KE, do madarska to neni asi tak daleko no neviem ako tam, netusim kde by som mal ist.

Ako to myslis ze s implantatom si spokojnejsi ako vlastnymi zubami?

A vdaka obom za reakciu.

Bender

@alex742: a ktory? ja by som tiez chcel implantat, no aj keby som mal tych 1000€, bolo by mi to luto dat za kus kovu..

O tych vlaknach som este nepocul, asi to naozaj nebude velmi zname. Nevies kde to robia? Lebo tie 2 zuby po stranach su v poriadku, takze stym by myslim nebol problem. Co som len tak pozeral tak na jednej sukromnej klinike to bolo 1000€ presne. Obidve su sukromne no zda sa mi byt kvalitnejsie, takze neviem preco si tu zubar pyta az tolko.

Ono ked si tak vezmes tak 1000€ by nebol az taky problem ked mas pracu a dajme tomu za 3 mesiace na ten implantat zarobis, ale pre mna je to hrozne vela.

Ale inak, je ta zivica naozaj taka zla?