Obrovsky strach zo straty sluchu, neviem sa vyrovnat s tym, ze inak pocujem

Príspevok v téme: Obrovsky strach zo straty sluchu, neviem sa vyrovnat s tym, ze inak pocujem
pia

ahojte, som zena mam 28 rokov, zivot pred sebou, som zatial bezdetna, Vs. vzdelana, pracujem ako ucitelka na strednej skole.....nikdy som ziadne problemy so sluchom nemala.....zacalo sa to asi pred mesiacom po zapale priedusiek, jedneho vecera som mala som pocit vaty v uchu-lahko zalahnute ucho. Myslela som ze to prjde, ze je to z nadchy, alebo zapalu priedusiek proste po chorobny stav... kedze pracujem ako ucitelka, dost mi to vadi, pri vyucbe citim ze to proste nieje ono, na jedno ucho pocuje slabsie.... Bola som u 4 ORL, postupne sa vyjadrovali, ze mam len vpaceny bubienok- tubotympanicky katar...ze je to z nadchy sposobene dysfunk. eustach trubice a ze to prejde, neprechadzalo..behala som od lekara k lekarovi, vyplachvali usi, robili prefuky politrerom, vsetko mozne.. Preslo 6 tyzdnov a ja mam trvaly pocit ,,akoby tlaku" v uchu, absolvovala som aj tympanografiu,ta bola ok audiografia-ta ukazala percepcnu stratu sluchu praveho ucha6%, emisie TEOAE , kde mi zistovali prevodova porucha sluchu bola vylucena. Je to mozno smiesne, ale ja som psychicky v koncoch, lekar sa vyjadril ze percepcna porucha sluchu nieje liecitelna, bud mi vnutorne ucho napadol nejaky virus, bakteria, alebo doslo k nedokrveniu vnutorneho ucha, alebo sluch. nervu. Neviem sa s tym vyrovnat, stale placem, hlavne ked si predstavim ze som tomu mohla predist, keby mi do par dni po ,,zalahnuti" aplikovali kortikoidy infuzne, KTO TO MAL vediet? ze to nieje od nadchy? ze je to percepcna trvala strata sluchu????!!!..Kazdy vravi, ze je to mala strata, ze si zvyknem, ale ja si proste neviem zvyknut, vadi mi to v beznej komunikacii, v skole som nervozna z hluku deti, upadla som do depresie, s nikym sa uz nebavim, a najviac sa bojim ze sa mi to bude zhorsovat :(, Mám hrozu na predstavu, ze jedneho dna ostanem hlucha :(

pia

ok, ak sa to zlepsi dam vediet :) v stvrtok mam vysledky magnetickej. a vďaka za všetky rady , dodal si mi trocha optimizmu:)

diviak2

Tak to odstran ako prve. Vela tekutin. Pit, pit a pit. A hybat sa, posilovat srdce. Laicka poucka na tlak je, ze horny 100+ roky a dolny do 90. Ideal je 120/80. Ked nemas tlak, necakaj prekrvenie. Fyzika stale funguje:-)

pia

ja mavam inac stale nizky tlak, teraz normalne 100/60...parkrat som si polezala v autobuse v bezvedomi aj viac ako minutu(nemohli ma prebrat), u neurologa som bola, mam zisteni zvysenu drazdivost CNS, vnimavejsie na mna posobi hluk, ostre svetlo. tak ten nizky tlak je riadne svinstvo, bez kavy rano ani na krok, lebo staci vydychany vzduch a tlacenica v buse, tma pred ocami a uz lezim na zemi

diviak2

Tak to je fajn. Inak zeny maju na toto vacsi nabeh, aj Menierova choroba sa u nich vyskytuje viac. Studene ruky, nohy, nizky krvny tlak... To vsetko je len krocik od nedokrvenia vnutorneho ucha. Ale som rad, ze to uz beries lepsie.
Ja som lezal tyzden v spitali na infuziach a potom som mal v kuse zalahnute ako ty. Po par tyznoch to zacalo postupne povolovat, ako som pisal. Prve odlahnutia prisli vecer, ani zaspat sa mi nechcelo:-) Takze ak sa Ti ulavi aspon na chvilu, bude to O.K. Tie bolesti hlavy mozu byt cievneho povodu a naozaj suvisiet s liekmi, takze to ma tiez nedesi, ale kazdopadne budes musiet zmenit zivotny styl. Viac sa hybat, sportovat a nakoniec budes este za tu poruchu vdacna tak, ako ja. Roky som si myslel, ze nezvladnem to a to a postupne stale posuvam svoje hranice. Utrpenie sa zmenilo na vyzvu a uzivam si kazdy den. A ked vyjde slnko beriem bike a vyrazam do kopcov, aj keby mrzlo. Zivot je dar a takato vec sluzi na to, aby nas upozornila, ze si ho mame vazit. Uvidis, ze to o rok-dva budes vnimat podobne. A pripadne zachvaty, ked sa Ti to vrati si nevsimaj. Vzdy prejdu a budu stale kratsie a zriedkavejsie. Ak daco, tak napis sem, obcas kuknem:-)

pia

diviak2: no oki tak budem tykat :)... mna vydesilo to co napisal lekar :hypacusis perceptiva cum tinnito 1dx.
Hypacusia-Nedoslýchavost, kriste pane, preco ja, mlada zdrava zena, z nicho nic, zo dna na den..milion otazok, co ak uplne ohluchenm, proste typicka baba ktora zacala hystercit :) Ano mozno to beriem prehnane tragicky, ale ako pises, kto zezazil ten tlak v uchu akoby mu nieco tlacilo na bubienok nepochopi. Ano ale ukludnil si ma s tym, ze by ten tlak mal prejst, neviem co to vyvovala, ale je to naozaj neprijemne. Ano lieky beriem stale Cavinton aj Betahistin, posledny tyzden mam z nich prisernu migrenu, ale co uz, ako prisla, tak odide a co som si vsiml, to sumenie co som mala je mensej intenzity. Zajtra si kupim vitaminy, magnezium, zinok a pekne pockam na vysledky MRI. a inac ĎAKUJEM, aspon viem ze niesom sama s tymto problemom :)

diviak2

Ahoj, ja mam sluch podla papierov v norme, t.j. nemam na ziadnej frekvencii pokles vacsi ako 20 dB. Jedno ucho mam uplne O.K. a na druhom pokles par % na nizkych frekvenciach a v oblasti tinnitu, ktory samozrejme mam, ale nepripustam si to. Tazko sa to porovnava, lebo ja mam vlastnu diagnosticku metodu pomocou hudobneho nastroja, kde dokazem simulovat akukolvek situaciu a vyhodnotit ju. To, co pises je normalne, priestorove pocutie sa tiez meni. Ucho je citlivy organ a ja som mal sluch vzdy mimoriadne citlivy, ved som aj z muzikantskej rodiny:-) Niektore frekvencie pocujem stale lepsie ako zdravy clovek. Zrejme mas nieco podobne, co ja, ako som uz pisal, kto nezazil, nepochopi. Ale mne je dnes fajn. A predstava, ze mi je stale lepsie a lepsie, ktora trva uz 20 rokov je tiez fajn. A pls nevykaj mi, lebo sa potom citim starsi ako som:-)

pia

divak2. kolko % stratu sluchu mate vlastne Vy? pristihla sm sa pri tom, ze ked ma niketo v triede oslovi a v triede je bezny ruch, tak mam problem identifikovat zdroj, teda ktory ziak ma oslovil :( aj ked mam malu poruchu sluchu, ktora nejakym zazrakom kolise 1.9 do 6.3% je to citelne

diviak2

To je normalne pri takej poruche. Meni sa aj rozpoznavanie reci. Napr. ked na Teba niekto hovori a v pozadi je slaby hluk (napr. deti v triede), tak ty pocujes ten hluk ako dominantny a ludskej reci ktora je v popredi, dobre nerozumies. Preto ti nepomoze ani ziaden nacuvaci pristroj, lebo ten to este vystupnuje. Na audiometrii sa to zvykne potvrdzovat stratou na nizkych frekvenciach, plus v tej oblasti, kde mas tinnitus. Treba nadalej uzivat vazoaktivne lieky, napr. Meniserc (byvaly Betaserc) a ono to postupne prejde. Ale ako som pisal, je to dlhodoby proces.

pia

diviak2: to iste mam aj ja, vadi mi hluk, ostre zvuky nechapm preco, zvuky ktore mi do teraz nevadili, pocujem az niekde v hlave..dnes som boma ma magnetickej rezonancii, tak vysledok o tri dni, som zvedava....