Mám na to stať sa doktorkou?

Príspevok v téme: Mám na to stať sa doktorkou?
lenka16

Chodím na gymnázium a som prváčka. Keďže už dlho uvažujem ako sa môžem uchytiť a čo chcem v živote robiť, napadlo ma stať sa doktorkou, biológia ma celkom baví aj keď chémia nie až tak veľmi. Viem, že sa na to treba véľmi veľa učiť. Preto sa chcem opýtať či s tým máte nejaké skúsenosti alebo uvažujete podobne ako ja. Keby som veľmi chcela, mám na to? Čoho sa veľmi obávam je, že bude učiva až tak prehnane veľa, že to nezvládne moja kapacita mozgu,, ešte presne neviem aký odbor by bol lepší, preto sa snažím najskôr zistiť, či sa mám na to dať.

zewa

Je tu este jedna dolezita vec. Poznam kopu deciek, co vystudovalo medicinu a nemaju pracu, lebo nieje miesto! Robia potom pri rontgenoch ako asistenti (300€), atd. ak vobec v zdravotnictve. Tak si treba dobre rozmysliet, ci poznas niekoho, kto ti po skole trosku pomoze ohladom miesta. Este pouvazuj nad farmaciou, to je podla mna perspektivnejsie.

Kýčera

Máš tu samé dobré rady, ale mne nedá, aby som sa nepripojila aj ja. Skús si položiť otázku: "Viem zabiť,ošklbať a vypitvať napr. sliepku?" Ak áno, potom o štúdiu na medicíne uvažuj. A aby si bola dobrá, aj keď Tvoje IQ bude vysoké, musíš sa veľa a pravidelne učiť. Keď sa bude hodnotiť Tvoja práca, môže sa Ti stať, že Ti niekto povie: "Ukáž mi Tvoj cintorín a ja Ti poviem, aká si lekárka". K už spomínaím predmetom si pridaj aj LATINČINU!

LMarika

Lenka, ja si myslim, ze nakolko si na gymnaziu, tak by pre teba nemal byt problem stat sa lekarkou. Aj ked medzi gymnazistom a gymnazistom je tiez rozdiel. Na gympli najdes ludi s vysoko nadpriemernym IQ, ale najdes tam aj ziakov s priemernym IQ, ktori sa tam dostali len a len vdaka velmi prisnej vychove bohatych a prisnych rodicov, ktori ich doslova nutili uz v case, ked chodili na ZS, aby dreli dnom i nocou, tie decka uz v case ZS ine nerobili, len sa cele dni ucili, von nechodili a dostali sa na gympel. Ale najdes tam aj takych ziakov, ktorych rodicia na ich prospech "srali", cize decka v case, ked chodili na ZS, sa nikdy doma neucili, len prisli domov zo skoly, tasku hodili niekam do kuta a utekali sa von hrat medzi deti na dvor, domace ulohy si pisali cez prestavky v skole, slohy tiez, za celych 8 rokov neurobili v diktate ani jednu chybu a dostali sa na gympel - to su ti s nadpriemernym IQ, ktori ale na gympli vacsinou maju trojky, stvorky... zatial, co mnohi priemerni maju ciste jednotky, ale strasne, strasne tvrdo vyplakane a vydrete. Preco? Lebo naroky, ktore sa na zakladnych skolach na deti kladu, su pre tych nadpriemernych tak zalostne nizke, ze nadpriemerne decka maju na ZS bud ciste jednotky, alebo prevazne nejake tie jednu, dve, tri dvojky na vysvedceni, ale bez toho, aby co i len prstom pohli, bez stipky namahy, cize zakladna skola robi z takychto ludi bandu lenivych povalacov nemajucich ziadnu sebadisciplinu a ziadne pracovne navyky - su to "anarchisti" robia si, co chcu, puberta s nimi plieska a potom pridu na gympel, kde je iny system skusania a tam pokracuju vo svojej zauzivanej lenivosti a potom maju zrazu trojky a stvorky, lebo gymnazialny system skusania lenivcom lenivym nepraje. System skusania takehoto typu - pol roka ziadne skusanie, ziadne pisomky a potom pred polrocnym vysvedcenim raz za pol roka jedna velka pisomka, na ktorej sa ziadaju uplne podrobnosti, cize vediet od slova do slova polovicku knihy naspamat, pricom nikoho nezaujima, ci tomu tie decka aj rozumeju (kto rozumie a da to vlastnymi slovami, lepsie ako na trojku to mat nebude, lebo napriklad namiesto slova sa vyskytuju, napisal su...). Pri takomto systeme skusania by to ani genius lepsie ako na trojku nedal, pokial sa neucil doma, ale len cez tu jednu 10-minutovu prestavku v skole. Kto chce pri takomto systeme skusania uspiet (mat jednotky, dvojky), ten sa jednoducho MUSI UCIT DOMA. Ak ma hlavu dobru a je nadpriemerny, staci mu, ak si jeden vecer pred pisomkou sadne a za ten jeden vecer sa to nauci a na tu jednotku, najhorsie dvojku to da. Ak ma IQ priemerne, musi sa ucit priebezne cele dni a noci, prestane napriklad cez vikendy navstevovat starych rodicov s tym, ze on sa musi v sobotu 12 hodin ucit a v nedelu 12 hodin ucit a starkych navstivi len cez prazdniny. Prestane sa zucastnovat na akychkolvek rodinnych akciach (strykova 50-tka, babickina 70-tka, sesternicina svadba...) s odovodnenim, ze sa musi doma ucit, lebo sa chce stat pravnikom... Ono ak sa ti ludia, myslim tym tych priemernych, naozaj tolko ucia, tak si tie ciste jednotky na gymnaziach vydru, ale na druhej strane nemaju ziadne detstvo, ziadnu pubertu, nemaju na co spominat, prisny rodic im este aj to Bravo z ruky vytrhne a plagat oblubenych spevakov do kosa vysmari, ak donesu dvojku z pisomky, take deti su polutovaniahodne a cele detstvo a pubertu si len preplacu. Prisni rodicia totiz nevedia realne posudit ich skutocne danosti, vysku IQ, pamatove schopnosti, a tak dalej...Zatial, co ti nadpriemerni a lenivi maju aj detstvo, aj pubertu, liataju kade-tade po vonku, aj po diskotekach, na vysoku skolu mnohi z nich po skonceni gympla ani nejdu, lebo su zvedavi a chcu spoznat svet, tak sa odpracu niekam do zahranicia a potom zrazu, cuduj sa svete, kazdy na nich prstom ukazuje a hovori: "Kurnik sopa, henten Jozo Mrkvicka, co mal na gympli trojky a stvorky, robi teraz v Rakusku lekara. A vraj vystudoval na Karlovke v Prahe. Je toto mozne, ako sa tam dostal, hentaky niktos, lajdak, stvorkar??? Urcite podplatil..." Ale nie, nepodplatil. Mnohi z tychto nadpriemernych totiz az v dospelosti pochopia, ze musia fakt zamakat. Na gymnaziu to nejde bez ucenia na jednotky (ide len na trojky) a na vysokej skole (rozumej normalna VS na urovni, napriklad medicina, farmacia...) to uz bez ucenia nejde vobec. Takze si o nejake tie tri, styri roky predlzia mladost, pracuju v zahranici, uzivaju si prachy, zivot, predlzia si takto pubertu a potom sa uz nad sebou raz konecne vazne zamyslia, fakt zamakaju (na co im staci omnoho menej namahy ako tym priemernym) a na svoju vysnivanu VS sa dostanu. A dostanu sa bez uplatku samozrejme. Vdaka vedomostiam. A aj vdaka IQ testu, ktory sa na Karlovke napriklad robi a podla mojho nazoru je dobre, ze sa robi. Co som tym chcela povedat? Ci naozaj mas tie danosti stat sa lekarkou? Tazko sa radi na fore, ak ta nepoznam. Skus sa zaradit, do ktorej z horeuvedenych kategorii patris. Alebo - najlepsie bude, ak zajdes do pedagogicko-psychologickej poradne, tam ti mozu zmerat vysku IQ,cize urobit IQ testy a pamatove testy, zistit, ci si zrakovy typ, co sa lahko uci z videneho, alebo sluchovy, co sa lahsie uci z pocuteho, na zaklade coho ti daju tipy, ako postupovat pri uceni, mozu ti urobit rozne psychotesty zamerane na okruh tvojich zaujmov. Neboj sa, psychiatrickymi liekmi ta tam nikto napchavat nebude. Keby ano, tak by som ti v zivote neporadila tam ist. Jednoducho ak tam zajdes, dozvies sa o sebe viac a mozno tam objavis v sebe skryty talent, o ktorom si doposial ani len netusila a nakoniec sa vyberies celkom inym smerom ako je medicina (infomratika, studium cudzich jazykov...). Moznosti je vela. Alebo ak citis, ze si uz do malicka lepsie rozumela veciam ako ine decka, ze si bola sikovnejsia, bystrejsia, ze ti ucenie islo ako po masle a ak toto o sebe aj bez pedagogicko-psychologickej poradne sama dobre vies, tak sa na tu medicinu prihlas a nenechaj sa nikym odradit. Chod na UK do Prahy. Alebo na Masarykovu U. do Brna. Alebo na Palackeho do Olomouca. Sice sa tam robia prijimacky aj z fyziky, ale nepovazuj fyziku za prekazku, skor za vyzvu. Ver, ze taka skola ma vyssiu uroven, lebo sa tam nedostane len tak hocijaky hlupak. Ja si myslim, ze zamakat aj na tej fyzike sa oplati a na cestinu si rychlo zvyknes. Ber to tak, ze do CR na medicinu sa hlasia skor ti sikovnejsi, mudrejsi, bystrejsi Slovaci. Drzim ti palce, nech vsetko vyjde podla tvojich planov.

5.5 elsa

lenka ak máš o to záujem,máš k tomu vzťah,chceš pomáhať ľudom tak potom?nie je nad čím rozmýšľať ak si nie si istá tak porozmýšľaj o inej alternatíve výskum,alebo tak .....

0vecka

ak si s tym uzrozumena ze sa budes fakt vela vela ucit a si aspon priemerne inteligentna a ucenie ti ide tak to das.. otazne je len ci to xces...

kafe

:D :D to akokeby si sa pýtala: chutí mi to, čo som ešte nezjedla?
Prečo by si na to nemala? Namiesto "mám na to" sa pýtaj radšej "bavilo by ma to"? A odpovedz si. Máš pred sebou ešte dlhý čas, môže ťa zaujať niečo iné, môžeš sa rozhodnúť ísť cestovať po škole.. Nebola by si ani prvá ani posledná, ak by si z medicíny odišla, lebo na to nemáš. Žiadna katastrofa.
Záleží od gymnázia na akej je úrovni. Sú jednotkárky, ktoré sú na tom biedne a nechytajú sa, známkam moc never. Je dobré si nájsť v poslednom ročníku niekoho na doučovanie z bio aj z ch., kto ťa na prijímačky pripravuje 10 mesiacov dopredu. A ten doučujúci, prípadne ak máte kvalitnú chemikárku/biologičku na škole, tie môžu skutočne zhodnotiť, či na to máš alebo nie. Keby to bolo ale také ťažké ako doletieť na Mars, tak by sa tam asi ani iné decká nedostali. Takže naučiť sa to dá, vyskúšaš, uvidíš. Máš času dosť, nad odborom nerozmýšľaj vôbec, ten si vyberáš po skončení medicíny. Rozhodovať sa môžeš len medzi zubným a všeobecným lekárstvom. Zubarina ináč tiež neni zlá.