Intermittend Fasting - odpovedam

Príspevok v téme: Intermittend Fasting - odpovedam
redka

Ahoj "odpovedam"! Zmienila si sa v niektorych temach, ze praktizujes IF. Chcela by som sa dozvediet viac priamo od niekoho, kto uz tym prechadza. Citam si clanky na nete, ale niekde narazam na odpovede, ktore mi nejako nezapadaju. Napriklad niekde sa pise, ze pocas 16 hod postu mozeme jest 3-5 porcii ovocia ci zeleniny. Je to potom este post? Napis mi prosim ta ako to prebieha u teba, ake intervaly postu a jedenia mas, co a kedy jes. Dakujem!

Ahri

Wau, tolko odbornikov po kope.. nuz tak zdelim svoju skusenost- ziadne diety, zazracne par dnove či hodinove posty atd. mi nikdy v zivote nepomohli a akurát ma vrátili na povodnu vahu s jojo efektom, jedine čo pomaha je jest pravidelne a hybat sa.. ja jem 5x -6 x denne a schudla som tak 15 kg čo je uz rok aj niečo dozadu a stále mam totožnú váhu. A to som ani extra necvicila, max tanec kazdy den hodku niekedy ani to nie. A ano, vyskumy ukazali, ze metabolizmus sa zrychluje tym, že jes viac x denne, pretoze telo ma geneticky dané, že ak neješ napr. pol dna alebo vynechás ranajky, symbolizuje to prenho to, že si ma setrit energiu ktoru prijme> uloží to do tukov ako formu energie na horšie časy.. ak jes pravdielne tak to telo berie ako dobu hojnosti a preto si nic neuklada :)). Diéty a blbosti sú učinné na pár dní, ale po pár mesiacoch priberies, pretože nemozes mat stale a cely zivot takyto rezim. Nehovoriac o tom ake nasledky to moze mat na telo.. No ale to uz na kazdom cloveku ako on uváži do čoho sa dá. :))

odpovedam

teraz to mam nastavene na "udrzanie", ale to len kvoli letu :-). Zjem dost. Najprv som mala problem naraz do seba dat tolko jedla, ale po 16 hodinovom poste to telo potrebuje. Pisem si vsetko, co zjem, cize mam prehlad o zlozeni i kaloriach. Ono si clovek nemusi dat striktne 2 alebo 3 jedla, kto chce, moze si dat napr. prve velke, potom viac mensich a vecer takisto velke. Kto ako zvladne. Uz teraz nemam problem zjest 300g masa naraz na obed. Ked telo bolo predtym zvyknute mat male porcie a castejsie, musi si prejst zmenou.

Prve dni boli uplne v poho, potom som mala od cca 5. dna mensiu krizu - mozu sa vyskytnut bolesti hlavy, nevladnost, slabost - stalo sa to aj mne, ale potom to preslo. Telo ma 3 sposoby, ako vyvolava hlad a jednym z nich je aj navyk (psychika) - v case, ked bol clovek zvyknuty dostat jedlo, telo spusti hlad. Cize mavala som pocity hladu, hoci som bola najedena. Teraz je to uz v poriadku a verim, ze sa mi nevyskytnu ziadne hormonalne problemy. Za seba to naozaj odporucam :-)

Ale aj pri IF plati termodynamika medzi prijmom a vydajom energie. Takze ak si ziviny nastavite podla ciela a vasich parametrov, mozete s IF chudnut i priberat.

odpovedam

Ahoj, redka. Ano, som na intermittent fasting. Protokolov mas viac, mne vyhovuje 16 hodin postu a 8 hodin jedenia. Je to nastavene na palenie tuku a naberanie svalovej hmoty zaroven. Predpokladam, tento protokol vyhovuje asi aj vacsine. Zatial je to super a maximalne mi to vyhovuje. Chodievam trenovat rano nalacno - mam omnoho viac energie a sily, telo nie je pri treningu unavene z travenia ranajok. Rano vstavam uplne svieza, dokonca mi staci spat menej.

Prve jedlo mam medzi 12 - 13 hod, podla toho, ako to kedy vyjde. Vacsinou mam nejake 3 jedla, niekedy 2, ale samozrejme s tym, ze vzdy za tych 8 hodin zjem vsetky ziviny, nehladujem. Ono ak si niekedy predlzis interval z 8 na 9 hodin, tak to je v poriadku. Zase musis mat na mysli to, ze to stravovanie ma sluzit tebe, nie ty jemu. Takze ak som napr. vecer dlho v meste, po prichode domov je 22 hod a ja som nejedla, bez vycitiek sa normalne najem.

Ziaden vyskum nepreukazal, ze jest viac krat denne po mensich porciach ma nejake benefity. Je to naozaj len a len o tom, co vyhovuje konkretnemu cloveku. Ak cvicis, tak plati to, ze prve jedlo po treningu ma byt najvydatnejsie - ma mat najviac zivin (50-60% z dennej potreby). Pred cvicenim nalacno je potrebne dat si 10g BCAA (aminokyseliny) 10 minut pred treningom a dalsich 10g ihned po treningu na ochranu svalovej hmoty. Ak cvicis v case feedingu, nic sa nedeje. BCAA vtedy nemusis brat, ale opat plati to, ze to najvacsie jedlo si treba dat po treningu.

Samozrejme, IF mozu praktizovat aj ludia, co necvicia, ale protokol 16/8 je vyslovene pre tych, co posiluju. V case tych 16 hodin fastingu sa jest nesmie, iba velmi minimalne kalorie - napr. caj bez cukru/medu alebo kava bez cukru a mlieka, dovolene je len umele sladidlo.

U niektorych zien moze byt IF nevhodny, kedze mame citlivejsiu hormonalnu sustavu ako muzi. Ak sa ti vyskytnu tieto priznaky, IF pravdepodobne pre teba vhodny nebude:

- nepravidelnosti v menstruacnom cykle alebo jeho uplne vynechanie
- mas problemy zaspat alebo si pocas dna velmi unavena
- vypadavaju ti vlasy
- objavi sa akne alebo sucha pokozka
- rany sa ti pomaly hoja
- mas vykyvy nalad
- vyrazny pokles libida
- casty pocit zimy
- pocit busenia srdca alebo srdcova arytmia

Ja som nespozorovala nic negativne, nepoznam jedinu zenu, ktorej by IF vadil. Vyssie popisane negativne dosledky IF boli spozorvane u zien, ktore pocas IF nejedli dostatok bielkovin. Cize treba si to ustriehnut. Tak hadam som pomohla. Vela zavisi od toho, ci aj cvicis alebo nie.