Bolesť zubu

Príspevok v téme: Bolesť zubu
Majkačik

Zdravím, mám jeden problém so zubom. Už týždeň ma strašne bolí zub lenže môj zubár má dovolenku a neordinuje. Vo štvrtok mi opuchlo celé líce a vytvoril sa mi hnis. V piatok som už tú bolesť nevydržala a išla na pohotovosť. Tam mi vyčistila iba zubné kanáliky a dala antibiotiká. Celé dni nejem čo nedokážem otvoriť ústa. Dnes je sobota a tie antibiotiká mi vôbec nezaberajú, práve naopak opuch je ešte väčší. Poradťe mi prosím čo si mám dať aby mi tá bolesť prešla?

zuzi74

Celkom by som netvrdila, ze sa to nemoze stat aj v Rakusku. Sestra si tiez vytrpela so zubom, ta by vedela o tom vypravat. Nasledne zmenila zubarku.

LMarika

To co teraz napisem, bude vyzerat ako kritika nasho zdravotnictva, ale keby si zila v Nemecku, v Rakusku, toto by sa ti nestalo. Ja mam zubara sice tiez na Slovensku, ale chodim na istu sukromnu zubnu kliniku do Bratislavy a tam je normalka, ze ak uz je kaz taky hlboky, ze zasahuje az do nervu, tak osetrenie korenovych kanalikov sa urobi pri jednom posedeni - nejakym nervextraktorom sa odstrani ta cast zuba, ktora obsahuje nervy, da sa korenova vypln, potom plomba a zub je O. K., absolutne ziadna bolest pri osetreni a ani po nom. A co robi velka vacsina slovenskych zubarov? Prides tam s kazom hlbokym, zasahujucim az do nervu, rozvrtaju ti zub, nechaju otvoreny, pripadne ti tam slahnu nejaku arzenovu vlozku, pricom arzen je vysoko toxicky a nechaju ta zomierat od bolesti, ved toto kazdeho boli a neznesitelne a strasne a povedia ti, aby si si to o nejake dva tyzdne, ci kedy to prisla dat znovu opravit, cize oprava na druhykrat sa zrealizuje vybratim arzenovej vlozky, vlozenim korenovej vyplne a plomby. Vo vacsine pripadov to vsak dopadne tak, ze nestastny pacient neznesitelnu bolest s arzenovou vlozkou nedokaze zniest a pride so slzami v ociach akehosi zubara na pohotovosti poprosit, nech mu ten zub radsej vytrhne, ale tak co ma robit, ked ho to tak boli? Situacia v nasom zdravotnictve, aspon co sa zubarov tyka, nie je zrovna najlepsia. Pri praci pouzivaju zastarale metody, pri prehliadkach nepouzivaju rontgen a nevedia, co je bitewing. Pacientov s hlbokymi medzizubnymi kazmi, ktore by bitewing v ramci prehliadky bez probemov ukazal, ale volnym okom sa vidiet nedaju, posielaju domov s odovodnenim, ze tam nemaju ziadne kazy. Hlavne, ze pacienti su nuteni chodit na prehliadky, ktore im ale bez vykonania bitewingu tak, ci tak ziadne kazy neukazu, jedine zubarom nazenu peniaze od poistovni a o to predsa ide. Zubari dokazu pri prehliadkach odhalit akurat take kazy, ktore si pacienti vidia aj sami v zrkadle a mnohokrat ani tie. Co som zazila, zazila som, preto chodim k sukromnemu a drahemu, obcas aj k rakuskemu, kedze tam mam poistovaciu karticku, nakolko tam pracujem, ale ty do Rakuska k zubarovi radsej nechod, ak tam nepracujes. Lacnym slovenskym zubarom sa radsej velkym oblukom vyhybam. Preco? Lebo chcem, aby prehliadka nieco ukazala, aby ma na skryty medzizubny kaz upozornil nalez na rontgenovom snimku este dnes a nie az neznesitelna bolest o 10 rokov. Lebo chcem, aby sa kaz zasahujuci do nervu osetril bezbolestne a pri jednej navsteve, nie az pri dvoch, troch... lebo nechcem arzenove vlozky a zomieranie od bolesti s nimi... A ty si teraz v tazkej situacii a nevies, ako z nej von a potrebujes radu. Tazko tu poradit, lebo ja neviem, co je mensie zlo a co je vacsie zlo, ale mas iba dve moznosti: bud tu bolest pretrpis a o nejaky ten tyzden, dva, ci na kedy ste dohodnuti, si tu arzenovu vlozku pojdes dat vybrat a opravu zuba dokoncit, alebo pojdes este dnes na pohotovost a poprosis zubara, ktory tam bude, nech ti ten zub vytrhne. Ver mi, ze rana po vytrhnutom zube neboli ani zdaleka tak velmi ako to, co ta boli teraz. Tvoj zub bol opraveny zastaralou metodou akou by to napriklad v takom Rakusku neurobil dnes uz nikto. Skoda.