Kompletná ruptúra LCA - roztrhnutie predného skríženého väzu

Príspevok v téme: Kompletná ruptúra LCA - roztrhnutie predného skríženého väzu
mikri

Po magnetickej rezonancii mi zistili roztrhnutie predného skríženého väzu. Mesiac mám rehabilitovať a potom sa rozhodne či sa to nechá tak alebo sa urobí artroskopická plastika. Máte niekto skúsenosti s takouto diagnózou. Dočítala som sa že je lepšie urobiť plastiku nakoľko neskôr hrozí riziko artrózy. Ďalší ľudia mi to zase nedoporučovali. Napíšte mi svoje názory a skúsenosti. Ďakujem.

majkee

ja som mal presne pred rokom a 1 tyzdnom (17.6.2008) parcialnu rupturu predneho skrizeneho vazu na pravom kolene (pri basketbale na vylete som si podvrtol koleno). Viem ze to nie je az take vazne ako to maju ostatni tu, ale aj tak sa s tym podelim. Inac mam 17 rokov, v case urazu 16.

Na zaciatku ma len bolelo koleno, nevedel som ze nieco z toho bude. Potom sa to utlmilo, obviazal som si to sterilnym obvazom. 19.6.2008 som sa vratil domov, matka doktorka usudila, ze treba ist na chirurgiu. Vytiahli mi jednu striekacku krvi a dali dlahu od slabin po clenok (okrem clenka) a ze sa to bude liecit konzervativne. Po mesiaci dlaha dole, rehabilitacia + orteza na nohu (dlha tiez od slabin po clenok). Po rehabilitacii som kratko nosil kratku ortezu (nad a pod koleno) pri sporte.

Odvtedy mi nic nie je. Hraval som futbal, basketbal a koleno je v poriadku. Len obcas v pokoji si to koleno citim. Ortopedka odporucala artroskopiu, ale ja ju nechcem, ked mam koleno v poriadku. Co si myslite vy?

cirfis

Mne bolo odporucane po artroscopii pravého kolena ist na plastiku LCA praveho kolena je to vymena vystrihnuteho predneho väziva a to tym sposobom ze vam jednu tretinu odstrihnu s kolenneho väziva a trochu s jablcnej kosti a pouziju to ako nahradu toho vystrihnuteho väziva...
Vyvrtaju vam dieru do stehennej kosti a prevrtaju vam dieru cez lytkovu kost vlozia tam do tej diery tu kost z väzivom a daju male sruby...
Jeden den operacia a na druhy den mozte odist po svojich domov...
Tak mi to dnes povedal doktor ktory mi to ide robit o mesiac...
Dufam ze budem spokojny a budem si moct zahrat futbal relaxacne...
CIRFIS

skielko

ja som bol uz 3x na plastike predneho skrizeneho vazu teda ra na lavom a 2x na pravom kolene na tom pravon anaposledy 8.12.2008 a v podstate je to uz replastika...je to uz 6 mesiacov po operacii a citim sa v pohode. bol sportovec a mozno sa nim stanem opat...urcite odporucam a hlavne 1.sukromnu nemocnicu v kosiciach-saca...

mikri

Marge: moja mne tiez väzy odišli v januári tohto roku a na magnet. rez. som mala čakať 6 týždňov. Našťastie sa radím medzi tých šťastlivcom čo aspoň zopár lekárov pozná tak mi vybavili termín o 2 týždne skôr a tiež som čakala na výsledky týždeň. Inak zatiaľ som dostala termín na jún. Len dátum mi nevyhovuje a chcela som ho o pár dní posunúť lebo to vychádzalo na kozorožca a vtedy sa nemajú dávať operovať kolená ani nič s nimi súvisiace aby to nedopalo zle. Inak ak nie je ortopéd dobrý tak ani to ti nepomôže ale ak môžem ovplyvniť aspoň niečo tak aspoň to. len dostala som odpoveď že zdravotné poisť. preplácajú len jednu!!!!!!! operáciu mesačne a že ma nakoniec možno budú posúvať. Takže uvidíme ako to dopadne. Viem že je to strašne náročná operácia ale hádam to dopadne dobre. Inak Pred rokom som mala zdrav. problémy iného charakteru a tiež mi robili zákrok a tiež som sa objednávala aby mi termín nekolidoval s lunárnym kalendárom a dopadlo to dobre. Niekto takýmto veciam neverí ale ja áno. Ten kto nie tak nech sa nad tým nepozastavuje a nech sa zariadi podľa seba. Inak ak sa môžem opýtať čo za tú operáciu pýtajú v tej skúkromnej? Aj ja som uvažovala nad Bratislavskou Clinicou Orthopedicou ale neviem čo by to stálo. Asi strašné prachy.

marge

Ja som si este vo februari zranila koleno pri cviceni,na magneticku rezonanciu som cakala 7tyzdnov a na vysledok tyzden mam uplne roztrhnuty predny skrizeny vaz a meniskus.Lekar mi odporucil operaciu artroskopiou a plastiku vazu.Mam si vybrat medzi sukromnou klinikou alebo statnou nemocnicou.Uz som sa informovala v sukromnej nemaju problem ma zaradit na operaciu behom tyzdna,no pacient si dost hradi sam.A lekar ktory mi bol odporuceny zo statnej mal prave dovolenku,no jeho asistent mi povedal,ze take operacie aku budem mat ja sa robia max.2-3 za mesiac.Neviem co mam robit uz som zufala,nemate niekto nejake skusenosti alebo rady ako si spravne vybrat dobreho ortopeda?

seemina

určite by som mladým ľudom odporúčila ísť na plastiku predného skríženého väzu. Pre športovcov ani iné východisko nie je! Pre nešportovcov to v podstate je jedno či sa na tú operáciu cíti...aké ma naroky na koleno pokial je pasívny a stačí mu len sem tam si vybehnúť, alebo zabicyklovať tak nemusí si dať robiť plastiku. tiež záleží na veku mladým ludom sa odporúča viac lebo predsa to koleno ešte musí tie roky držať! A pri rupture skríženého väzu je koleno nestabilné ...ale pokial sú okolité svali kolena silné tak to vôbec nepocitujete...ja som za plastiku pre mladých ľudi a ŠPORTOVCI ako ja to je samozrejmosť!Inak sa nedá!

irena.i

Mne robili artroskopiu pred rokom, ale mávam problémy s kolenom. Chodievam na rehabilitáciu a ambulanciu chronickej bolesti. Rozhodla by som sa istotne pre operáciu/mala som veľké bolesti/, ale viac by som uvážila, kde sa dám operovať- istotne by som si teraz vybrala skúseného ortopéda.

mikri

No na tu operaciu určite pojdem lebo to koleno cítim keď chodím a každú chvíľu čakám kedy znova vyskočí. Len poistovne teraz spravili príkaz že len jednu operáciu mesačne môžu urobiť hamstringy. Takže ktovie či ma ešte neodložia a tiež verím tomu že by som sa nemala dať operovať keď je deň v znamení kozorožca lebo ten ovplyvňuje práve kolená, kĺby a ja mám práve taký termín a uvidím či sa bude dať posunúť o pár dní.... Ozaj robili Vám aj plastiku? Ako to zvládate rehabka ide v pohode alebo je to cítiť?

helka

zdravim ja som tyzden po opearacii a zatil pohoda ide to dufamz e bude dobre urcite na nu chod bo fakt to nieje sranda mne praveze odporucili operaciu kym som mladsia skor sa to zregeneruje a je vacsia sanca uplnemu uzdravenie

mikri

A ako prebiehala tá operácia? Ja som dostala termín na jún. Inak vôbec nemám chuť ísť na tú plastiku...hlavne ked RNG sa vyjadril že je lepšie neoperovať. Neviem či mal na mysli aj toto takže odpoveď by potešila.