Ako sa vola choroba,kde si pamatate zazitky ktore sa nestali

vsevedka

Hmm, Sway, sorry, ok, ale to, čo popisuje Simaka déjávu je.Ináč existuje aj déjá vecu, déjá senti, či déjá visite.
Však napíš konkrétny názov javu, ktorý si mal ty na mysli.Alebo konkrétnu diagnózu, ak by si myslel náhodou psychické ochorenie.

vsevedka

Vidím,že príspevky v tejto téme nabrali humorno-sarkastický rozmer, tak "hop" k tomu, čo už bolo o tomto fenoméne zistené.Déjá vu vzniká v hipokampe v oblasti dentate gyrus,vo vrúbkovanom ohybe nad spánkovým lalokom mozgu ako ilúzia už videného.Tento druh pamäťového skratu, ktorý vyvoláva klamlivý dojem, že sa nám v mysli vynára spomienka toho, čo sme už raz zažili nás presviedča o tom, že to už raz bolo, hoci si racionálne uvedomujeme, že ide o nový zážitok.Pocity déjávu sa vyskytujú u 70% ľudí, čiže nie je to nič neobvyklé.Jeden zo psychoterapetov zaoberajúcim sa týmto javom však tvrdí, že pacienti, ktorým sa nikdy nesnívajú sny, déjávu nikdy neprežili.

simaka

Pre reginaa, asi viem, co myslis. Ja mam tiez niekedy stavy, ze si na nieco spomeniem. Potom rozmyslam, stalo sa to naozaj alebo som len snivala? A ak som snivala, bolo to len nedavno alebo davno? Niekedy sa mi vynoria v pamati miesta a situacie a ja neviem, ci to bolo naozaj. Ale ak mam povedat, ako sa to vola, neviem.

simaka

Mne sa mari nieco ako deja vu, ci ako sa to pise. Ked mas pocit, ze si to uz prezila, ze si bola na tom mieste a videla to, ale pritom sa to nestalo, pritom sa ti o tom mohlo aj snivat.

liv99

no a nemozu mat ti ini proste len mizernu pamat a takto ta matu?
tiez sa mi stalo, ze som isla sama proti viacerym a vedela som, ze sa to stalo, nikto si to nepamatal. no ale ja som to uzavrela s tym, ze vsetci okolo su vypatlani...:))
hlavne ze ja som lietadlo:)
nie vazne, nemoze to byt proste len takto jednoduche? ziadna choroba, len zla pamat okolia?