pripoistenie materskej?

luna

Inak je to dobre na hlavu. Nechapem preco musis mat ukoncene nemocenske poistenie. Co to znamena? Ze ked das teraz vypoved a zacnes si od 8.tt. platit DNP, tych 26tyzdnov, ze ti to uznaju? Lebo logicky mi to tak vychadza..

katana

To je citované z tej prednášky:
Pozor, na dobrovoľné nemocenské poistenie sa v zásade treba prihlásiť ešte pred otehotnením! A to preto, lebo materské z dobrovoľného nemocenského poistenia (DNP) vám priznajú len vtedy, ak DNP trvalo aspoň 270 dní v období posledných dvoch rokov pred pôrodom.
Aby bola táto informácia úplná, treba dodať, že k dobe trvania samotného DNP sa pripočíta aj doba prípadného iného - už ukončeného - nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom. Ak by ste sa na DNP prihlásili až po otehotnení s tým, že sa k dobe DNP pripočíta aj doba predošlého už ukončeného nemocenského poistenia, prihlásiť sa na DNP treba najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva. A to preto, lebo DNP musí trvať aspoň 26 týždňov pred nástupom na materské!

mrvulka

katana,za málo ďakuješ.keď môžem,pomôžem.No smutná byť nemusíš,za 1.,ako vravíš,budeš mať najkrajší darček nevyčisliteľnej hodnoty a za 2.,vy,"terajšie" rodičky máte aspoň ten príspevok 25000.mňa sa to už netýka.ale nevadíííí

katana

Luna ten na článok som už pozerala a zdal sa mi trochu nezrozumiteľný, ale teraz som si to tam našla. Je tam napísané, že si musíš platiť buď 270 dní (ešte pred otehotnením) alebo už v tehotenstve, keď máš ukončené platenie nemocenského min.(270 dní) v období 2 rokov pred otehotením. Takže sme spoločnými silami prišli na to, že nič z toho nebude :( už som sa tešila, že budem dostávať trošku viac... ale čo už ako hovorím, som veľmi šťastná, že čakám bábätko, to je hlavné...

luna

To je nieco uplne ine.
Neviem ako by sa to este dalo riesit. Ale ked to mas takto precizne overene, asi to tak bude. Je mi to luto :-(
Tu najdes viac: www.jozefmihal.blogspot.com

katana

Luna, takže musela by som mať ukončené platenie, tak som to pochopila. To nemocenské je ale niečo iné ako zdravotné poistenie, nie? Lebo to som si platila vyše roka - ohraničene.

katana

veď to, keby som ešte nebola tehotná, tak by som zas čakala, kým otehotniem a potom by som sa o to zaujímala. Lebo tak mi to povedala kamoška, že keď otehotniem, tak si mám v tých prvých týždňoch začať vybavovať to poistenie. Takže ja som o tom vlastne vedela, ale čakala som kým otehotniem... Ale nevadí, nepokazí mi tú radosť z tehotenstva :) Mrvulka ďakujem veeeľmi pekne za vybavovanie a za veeeľkú pomoc. Si dobrý človek...

luna

Toto som nasla, takze to bude tak ako som predpokladala. DNP-dobrovolne nemocenske poistenie. Citajte dalej:
Ak by ste sa na DNP prihlásili až po otehotnení s tým, že sa k dobe DNP pripočíta aj doba predošlého už ukončeného nemocenského poistenia, prihlásiť sa na DNP treba najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva. A to preto, lebo DNP musí trvať aspoň 26 týždňov pred nástupom na materské! Ak by trvalo menej, tak ak aj spĺňate podmienku existencie nemocenského poistenia najmenej 270 dní v období posledných dvoch rokov pred pôrodom, materské z DNP vám síce priznajú - ale nie vo výške 55% z vymeriavacieho základu, z ktorého ste platili poistné pred nástupom na materskú, ale len 55% zo sumy 8100 Sk (suma minimálnej mzdy).

mrvulka

a spomenula aj to,že keby si ešte nebola tehotná,tak by si to mohla platiť,ale takto to už nestíhaš splniť tých 270 dní do dňa pôrodu.Takže to asi nebude tak,že najneskôr do 8-meho tt.