Endometrioza

Príspevok v téme: Endometrioza
Michaela17

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o pomoc pri liečbe endometriozy. V apríly som sa zobudila na neskutočné krče, nasledovala pohotovosť a diagnóza - cysta na ľavom vaječníku (nemala som predtým žiadne príznaky, bolesti, a tak). Ihneď má operovali, resp. mala som podstúpiť iba laparoskopiu, ale pri nej mi zistili aj cystu na pravom vaječníku, takže ma ihneď rozrezali. Keď som sa prebrala z nárkozy, mala som za sebou laparoskopiu a klasickú operáciu. Lekár mi povedal, že som to musela podstúpiť nakoľko to pozná a na 99% mám endometriozu. Jeho prognóza sa na 100% potvrdila. Momentálne som 8týždeň po zákroku, mám za sebou 2injekciu Zoladexu, nesiem to strašne ťažko. Najhoršie na tom celom je, že sa cítim ako hypochonder. Mám ukrutné bolesti v krížoch, podbrušku a hlávne zo spodu. Nemám nikoho vo svojom okolí, kto by trpel touto chorobou. Prosím o rady, hlavne posunutie dopredu, či je to ok, mať takéto stavy. Neviete mi poradiť niečo na zmiernenie a hlavne začlenenie sa do normálneho života ... vopred veľmi pekne ďakujem ... Michaela

vsevedka

Keď už raz niekto endometriózu má, žiadna akupunktúra ho z nej nevylieči, či sa mu to páči alebo nie, pretože endometrióza vznikne tak, že sliznica, krorá za normálnych okolností má byť len vnútri maternice sa nachádza i inde v tele, najčastejšie v dutine brušnej (zriedka sú postihnuté i pľúca, sliznica nosa a pod.) a tam podlieha menštruačným zmenám, čiže v období menzesu opuchne a krváca, následne môžu vzniknúť i cysty, často je to tkz. čokoládová cysta. Riešiť prirastenú materničnú sliznicu roztrúsenú v "bruchu" akupunktúrou je ako čakať, že by nám malo po akupunktúre cielene odpadnúť napr. ľavé ucho.

Nepomôže ani v akútnej fáze harmonizácia hormónov (to až neskôr, napr.po laparoskopii a preliečení hormonálnym preparátom), pretože žiaľ ak chcete endometriózu skutočne odstrániť, dá sa to jedine tak, že endometriózna sliznica musí odumrieť, tým, že nebude mať prísun ženských hormónov a to sa dá jedine nastolením umelej menopauzy, po dobu najmenej 6-tich mesiacov napr. injekčným podávaním Lucrinu, či iných podobných preparátov.

Sama som v minulosti endometriózu mala, tiež sa mi prejavovala veľkými bolesťami a kŕčmi, laparoskopicky mi odstránili viditeľnú endom. sliznicu, ktorú som mala asi na 4 miestach, potom nasledovala 6 mesiacov liečba, so všetkými negatívnymi príznakmi klimaktéria, ktoré som musela vydržať a rovnako som si musela upraviť stravovanie a výdaj energie, pretože počas liečby hrozí i pribratie na hmotnosti.Endometrióza však zmizla a viac sa neprejavila, pravidelne chodím na preventívne kontroly ku svojej gynekologičke.
Tie pacientky, ktoré na liečbu rezignovali sa s endometriózou trápia dodnes.Takže Michaela, ja radím vydržať, ak máš veľké bolesti informuj gynekológa, vedľajšie účinky hormonálnej liečby je možné medikamentózne utlmiť o možnostiach by ťa mal informovať taktiež gynekológ, u nás vo fakultnej, je špeciálne 1 gyn., ktorý sa venuje práve tejto problematike, ja som túto možosť odmietla, proste som sa len zaťala a vydržala, nechcela som ďalšiu chémiu do seba, ale je to jedna z možností.

jaLENja

ja to viem, ja s tým žijem...
Ale proste napísať, že akupunknktúra to vyrieši, sa mi zdá trošku prehnané.... môžu to pomôcť zmierniť doplnky, nejde to len nejakým senzibilným sedením.

RNG

endometrioza je dosledok hormonalnych kolisani a zamorenia tela. Oboje sa da regulovat prirodnymi doplnkami. Tema uz bezala viackrat.

jaLENja

no neviem kam chodia na to, že akupúnktúra to vylieči..... Táto choroba je prakticky nevyliečiteľná, dajú sa len zmierniť príznaky. Ak sa to dá vyliečiť, tak len jedine operačne, že to všetko vyberú a že sa jednoducho tie ložiská už tvoriť nebudú, ale to je minimum takých prípadov.
Nechcem byť zlá, ale proste sa s tým treba naučiť žiť, a nie dávať falošné nádeje. A ja hovorím, že sa s tým žiť dá! I keď niekedy prídu ťažké chvíle....

jaLENja

Ja už momentálne mám podávaný zoladex druhý krát, teda prvá pol ročná liečba, potom iná liečba a teraz zas ZOLADEX. mávem návaly tepla, záchvaty plaču a podobne. Nedá sa to ovládať... vraj mali bolesti zmiznúť, ale objavujú sa skoro pravidelne vždy ráno nejaký ten kŕč. Jediné, čo mi pomôže a ukľudní ma, je čaj z alchemilky. Inak sa to nedá zvládať. Uvažovala som aj nad psychológom, pretože moja psychika tým veľmi trpí.