rodicia, brigada, peniaze

Príspevok v téme: rodicia, brigada, peniaze
setrirodic

Mozno som ja narocne dieta, mozno su moji rodicia prilis setrni...
Studujem na VS, chodim popritom na brigady - cez prazdniny tolko kolko sa len da a pocas skoly zavisi od volneho casu, ale snazim sa. su to uz tri roky. odkedy brigadujem, tak rodicia beru ako samozrejmost, ze si kupim aj vacsinu oblecenia sama (vlastne, ja uz ani nepytam od nich, lebo mi je trapne, ked mam svoje peniaze). nemam pocit, zeby som od nich pytala vela, ked to porovnam s mojimi rovesnikmi, ktori nerobia nic, len su doma a chodia po vyletoch. ked idem vonku, tak tiez nepytam...a vlastne, ani predtym mi nedavali nejak moc penazi, len ked som popytala a aj to len na vstupne na discu a dva dzusy. ked idem na brigadu a nemame nic doma, co by som si mohla zobrat so sebou pod zub, tak si kupim desiatu zo svojho...keby som ostala doma, nezarobim, ale ani neminiem...lenze tym padom, ze odidem z domu takmer na cely den a si hradim jedlo sama, oni usetria...raz za cele prazdniny mi dala mamka 10 eur, ze na jedlo...mozno je to fakt na hlavu, ze sa nad tym zamyslam, ale nie je to spravodlive, lebo moji rodicia nezarabaju najhorsie a staraju sa len o mna...su rodicia, ktori maju tri deti a ani jedno z nich nebrigaduje a tym padom im hradia vsetko vratane uplnych blbosti...zda sa mi to dost nespravodlive...nefajcim, nepijem, nekupujem si zbytocnosti. tak preco na mne tak setria?? otec mi dokonca vycita, ze mi platia internat. ze hodina cesty (spolu dve hodiny denne) je uplne normalne. asponze v tom sa mamka zastane...ale tazke to ja ohladom financii...neviem pre koho tolko setria. musim podotknut, na dovolenky nechodime! a ked vas napadne slovo samostatnost, pride mi to smiesne...od mala som nerobila hluposti a vedela zaobchadzat s peniazmi...preco na mne tak setria?

setrirodic

aknitka,
keby som studovala externe alebo nechodila do skoly vobec a pracovala naplno a tiez byvala u rodicov, tak by som brala ako samozrejmost prispievat aj do domacnosti...lenze studujem na dennom studiu a pocitujem to scasti ako nespravodlivost, ked sa porovnam s rovesnikmi. niekto si kupi za nasporene peniaze lyze, ja to minam na oblecenie, scasti aj na kozmetiku, na to, ked idem von...druhi to maju od rodicov. a viem, ze ma maju radi, len mi je cudne, ze tak na mne setria a sa stane velmi zriedkavo, ze mi daju korunu navyse. lebo aj na internate ked som, tak si mi niekedy tych 20 eur (inokedy to bolo este menej), co dostanem tyzden na stravu nestaci a tiez miniem svoje...

setrirodic

ahojte,no, mozno na tom naozaj nieco bude...ta lakomost a tak...peniaze kazia cloveka! ale nie je to fer, ked niekto nepohne ani prstom a ani sa nic od neho neocakava po fin.stranke, kym chodi do skoly a na druheho tlacia...zvykam si:( a veru, tento rok bieda s brigadami. mam jednu stalu, ale keby som nemala, tak by som sedela doma na zadku a nemala nic a bola nutena pytat...vsetko ma za a proti...

aknitka

no ono to možno na prvý pohľad vyzerá tak, že rodičia šetria na svojich deťoch. u nás to bolo tak, že keď som nastúpila do práce tak otec vyhlásil, že musím prispievať na domácnosť. samozrejme, že sa mi to nepáčilo. odôvodnil to tým, že už som dospelá a nech si zvykám, že nie všetky peniaze čo sa zarobia sa míňajú, že v živote vždy treba najprv poplatiť dôležité veci (poistky, inkaso, nájom,...). teraz keď už mám vlastnú rodinu a vlastnú domácnosť viem o čom hovoril. dieťa takých rodičov čo vždy všetko malo a nikdy nič nemuselo dať si nevie vážiť ani peniaze ani to čo od rodičov dostane. berie to ako samozrejmosť. poznám také prípady keď mladí dostali byt, auto a účet plný peňazí. pre nich to nič neznamená, nevedia, čo to je nasporiť si na byt, na auto, splácať pôžičku.
určite ťa rodičia majú radi a nemyslia to zle.
a ešte na záver by som dodala, že od rodičov som aj ja dostala nejaké to "štartovné" do života a bolo to určite viac ako som im ja prispievala na domácnosť. a vôbec, veľa vecí mi došlo až teraz, keď ja vychovám svojho syna.

ak-naz.uz

ahoj..
ako keby som po sebe citala..scasti..
toto leto boli pre prazdniny, kedy som bohuzial nezohnala ziadnu brigadu - ale malo to aj vyhodu - neminala som..
na druhej strane mi matka casto opakuje, aby som zacala prispievat na domacnost. 95% oblecenia si kupujem sama, kozmetiku tiez a jedlo takisto..nechapem to. matka vie, ze tento rok nebolo vela miest na brigadu a aj tak odo mna pyta peniaze..ze mala by som si zacat nieco hladat..

babenka1

na zapade je to uplne bezne - akonahle ma dieta 18 tak sa ma osamostatnit a vysoku aj internat (alebo privat) si hradit same - je uplne bezne ze popri skole kazdy den student par hodin pracuje (part-time job). Este na tom nie si az tak zle, ja som mala spoluziacku, od ktorej rodičia po skončení strednej dokonca povedali, že ak chce s nimi bývať, tak nech prispieva na domacnost.

kalo91

Ahoj no cital som si tvoj prispevok hej no vies stim nic nenarobis rodia cu uz raz taky odomn asi pitaju zase peniaze aj ked bi nemuseli tolko ties su zahojeny aj na 4mesiace so svojich platou ja ma sice ties svoj plat a ledva sneho teras vizijem lebo si musim platit telefon mam priatelku sice moc nanu neminam nie ze by som ja nechcel ale on a je taka skromna ale proste pome ktomu natebe setria a namne ties al enie ze by mi to chybalo som si zvykol a vies cim to asi bude vela penazi ludi kazisu len namysleny a lakomi tak si stoho nerob hlavu a snas sa prezit sama so seba vela stastia