Preventivka - gynekolog

Monika1984

Raz do roka staci pokial lekar neurci inak ja musim kazdy pol rok ale bolo obdobie ked som musela kazde 3 mesiace na cytologiu

aknitka

na preventívnu prehliadku máš nárok podľa výsledkov cytológie. ak máš I tak kontrola o rok, ak máš II kontrola o pol roka, ak III tak o tri mesiace. v laborátóriách to väčšinou funguje tak, že spolu s výsledkom cytológie napíšu aj kedy je potrebné absolvovať ďalšiu kontrolu. aspoň mne to takto vysvetlila moja gynekologyčka.

tekvicka_

na preventivke ked sa posiela na cytologiu ti pridu na to ze mas hpv, ale na konkterne zistenie ake typy tohto virusu mas sa robi typizacia....neviem ci to je to iste ako pap testy lebo to takisto presne neviem co je.

ripka

preco sa potom robia este nejake osobitne testy na hpv? a co su to tie pap testy? aky je vlastne medzi nimi rozdiel?

tekvicka_

z krvi hpv nezistia, ale gynekolog to zisti zo sterov, v rámci cytológie - zistia ci mas nejaké poskodene bunky, ci mas hpv virus, alebo aj nejaky zapal - aj ked ten zapal by mala zistit aj sama :) sice sa v tom nejak extra nevyznam, ale mne to vsetko zistili v ramci preventivky takze tak

ripka

viem, ze je z hpv, preto by ma zaujimalo, ci by mi to z toho testu, co robi vzdy na preventivke, zistil. Ci to na kazdu jednu vec je samostatny test? a da sa aj z krvi zistit pritomnost hpv? mam totiz priatela, ktory je darcom krvi, preto by mal byt zdravy, ale neviem, ci to zarucuje, ze nema hpv. Na to su asi tiez specialne testy, alebo da sa to zistit aj z tej krvi?

aluska

..neviem..viem ze na preventivke sa robi onkocytologia..ci je to nieco priamo s hpv...to fakt neviem..mozno hej..tak rakovina krcka maternice je z virusu hpv...