Čo je to prosim vás cilynder na okuliaroch?

Príspevok v téme: Čo je to prosim vás cilynder na okuliaroch?
Dada...

Lekarka mi vravela že mam astigmatizmus. Môžte mi prosím vysvetliť načo Je potrebný cilynder v sklach okuliarov? Je to na zaostrenie videnia? Ja ho mam tiež ale neviem presne aku ma ulohu v tých sklach. Mam ho +0,5 iba na pravom oku lebo ak mi ho dali aj na ľave tak sa mi točila hlava, lebo na tom lavom oku mam tupozrakosť, tak je možne že pre tu tupozrakosť mi na lavom oku vadil ten cylinder?
A myslite že mam silny cylinder +0,5 a uhol 60 stupňov? Mam 24 rokov

jajkafr

Dada...
no s tým prístrojom to poznám mne nameral na pravé oko 0,75 a zatiaľ mi stačí to čo mám čiže 0,25 dioptria a 0,25 cylinder prístroj zvykne namerať väčšinou viac ale dôležité je to ako vidíš.... no a čo sa týka toho tupozrakého oka asi to je takto dobré neviem to už musí posúdiť tvoja lekárka

Dada...

A aj ta namerana 4,5 na pravom mi nerobila dobre. To len ten prístroj vypočital že ake by som mala mať aby som videla dobre lenže oči v skutočnosti to vnimaju inak ako ten pristroj, takže ta 2,5 bola akurat.

Dada...

Nie take silne mi nemohli dať na lave oko kvoli tomu že na pravom som mala menej ako je norma. To by bol velky rozdiel a videla by som zle a hlava by sa mi točila... Pristroj mi sice nameral tolko ale neviem či ten pristroj aj zistil že tam mam tupozrakosť, lebo keď mi len tak skusila dať tu 6,5 tak so aj tak videla rozmazane.

jajkafr

dada...
tak to ti ja neviem povedať.... keď ti lekárka menila sklá na tom tupozrakom si videla na niektoré lepšie alebo na všetky si videla rovnako? keď ti namerali v optike 6,5 neskúsili ti dať aj také silné sklá?

Dada...

To som zistila, že mi nan nič nepomaha.
Keď mi merali v optike zrak s tým pristrojom, tak mi nameral prístroj na tom tupozrakom oku +6,5 dioptriu. A na tom druhom tušim +4,5. No a teraz mam okuliare na tupozrakom oku +3,5 a na pravom +2,5 a 0,5 cylinder. Mysliš, že preto mam na tom lavom oku o jeden stupen silnejšie aby sa tie oči akože vyrovnali okuliarmi skoro rovnako? Lebo ja by som chcela mať aj na lavom 2,5 tak ako na pravom podla mna tam mam zbytočne o tu jednu dioptiu silnejšie ak je tupozrake. No neviem možno je to dobre

jajkafr

áno dá sa povedať že na zaostrenie no a čo sa týka tupozrakého oka dá sa to odstrániť len do určitého veku tuším do 3. alebo do 6. rokov na to oko ti okuliare nepomôžu

Dada...

Aha takže predsa je to na zaostrenie lebo bez cylindra vidim písmenka trochu rozmazane. No a na tom tupozrakom oku na lavom som videla rozmazane aj s cylindrom, takže tam by som ho aj tak mala zbytočne.

jajkafr

Dada...
ahoj cylinder 0,5 nieje až taký strašný ja mám taký istý problém ako ty ľavé oko dioptria 0,25 a 60° a pravé oko dioptria 0,25 a cylinder 0,25...
cylinder sa dáva preto, lebo pri astigmatizme je inak zakrivená rohovka oka a cylinder upravuje dopad lúčov na oko, aby si videla obraz normálne čiže nerozmazane
ak si dáš do googla astigmatizmus nájde ti zopár článkov o tomto probléme a dozvieš sa viac.