Biblia a psychika...

isabella

vevericka, preboha povinne celu?? ved o tom tu nepadlo ani slovo, ved ta kniha ma skoro 10000 stran pokial viem, ak je povinne citanie z diela, ktore obsahuje take nespocetne mnozstvo pribehov tak moze podla mna ucitel urcit tak zhruba 5 pribehov z noveho zakona, nejake piesne zo stareho zakona a ich rozoberanie a hotovo, ani ortodoxny knaz by nedal deckam citat celu bibliu naraz... este si viem predstavit, ze na nabozenstve mozu dat deckam citat tak 1 pribeh na kazdu hodinu nabozenstva, ale tak zasa povedzme si pravdu, tam su velakrat 5riadkove pribehy...
vevericka, inak ja som to tak mala na literaturach na vysokej, bo ja som vzdy radsej citala shakespeara a tolkiena a neviem co este :-)

vevericka

ono mna sa nejak tie referaty velmi netykali..ja som mala precitane niektore knihy, este predtym nez sme ich mali vobecna hodine a to som ani nevedela, ze to je povinne..ved, co si clovek zacne ak vonku prsi a telka ho nebavi pripadne je chory a lezi??:)(iba jenda jedina kniha ma nebavila a bola povinna a to bol eugen onegin..zaspala som po kazdej jednej kapitole:D
my sme nabozensku literaturu prebrali spolu s tym, ze co maju podobne..bibliu mozno viac z hladiska urcovania metafor a tak, ale nikto ju nemal povinne celu...iba citankove veci..

isabella

vevericka, ako vravim, kazdy ucitel si to zariadi inak, ale aj ten prisnejsi vie preco to robi a s odstupom casu som to zistila aj ja...
my sme museli citat vsetci vsetko, tj minimalne 10 knih za skolsky rok ak nie aj viac, z niektorych to boli 3 poviedky, ine boli cele romany, my sme museli vsetko a musim dat za pravdu, ze z referatu si nikdy tolko nezapamatas ako z toho co si citala sama...
a ak ide o literaturu, ucitel tam nepletie veci nabozenske (aspon by nemal), state z biblie sa citaju preto, ze je taka pestra na literarne zanre, rozne tropy, figury... je to velmi pestra literarna zbierka a pre cloveka neveriaceho sa tak isto da v pohode chapat ako fikcia, tak ako kazda ina literatura... kniha plna pribehov, nic viac a ani jej citanie nenanucuje cloveku to, ze je to naozaj... kto neveri berie to s rezervou...
preto sa aj na literature prebera a neprebera sa koran ani tora (ak sa to tak nepise tak sorry) pretoze su to cisto nabozenske knihy a neobsahuju take mnozstvo zanrov, tym padom su vynimocne hlavne pre danu vieru a nie pre literaturu ako celok...

watermelon

nie som veriaca, aspon nie taka ze by som chodila do kostola a modlila sa, ale myslim ze v Biblii su napisane aj velmi mudre veci, komkretne vyroky Jezisa su velmi mudre, len ich v kostole misinterpretuju (teda co si pamatam z obdobia ked som dakedy chodila do kostola). Avsak myslim ze dietatu to nic neda a uz duplovane ak je do toho nutene. Celkovo nutenie je kontraproduktivne a clovek si tak nic nevynuti, ba naopak.
vlastne ani som Bibliu necitala, len poznam niektore uzasne vyroky, ktore su takou silnou pravdou, je skvele rozumiet im.

vevericka

no ved hej nabozenske veci sa citali len to, co bolo v citanke..nikto nikoho nenutil, aby cital..myslim, ze je to citliva tema vzhladom na vierovyznanie aj ked to bola literatura..
co sa tyka ostatnych knih to sme mali rozdelene, kazdy musel minimalne jednu knihu(ti horsi aj viac)a potom predniest referat pred celou triedou(vzdy to ucitelka odhalila, ak to bolo stiahnute z netu)..esteze rada citam:D

isabella

vevericka, myslim, ze povinne citanie si ucitel viac menej upravuje sam a urcite im neda citat celu bibliu, ale tak mozno zopar pribehov... my sme mali povinne citanie z biblie na strednej v ramci toho co bolo v citanke...
ak sa to jedna nabozenstva, tak predsa na zaciatku sk. roka je na vyber ci nabozenstvo, alebo etika... ak skola neponuka inu moznost, to musia riesit rodicia, ale ked raz to dieta zapisu na nabozenstvo tak je to na ten rok zavazne tak ako kazdy iny predmet...
a to z donutenia... ak by sa to netykalo skoly, ak by rodicia, alebo ini ludia nutili dieta citat bibliu, tak je to rozhode blbost a voci tomu by som sa ohradila

vevericka

pokial viem tak zo zakona ma dieta na vyber ci etiku alebo nabozenstvo..takze ohradenie sa dajde dieta do inej skoly neobstoji..nemoze niekto nutit ateistu ci moslima alebo zida, aby chodil na katolicizmus..
k biblii vramci literatury si len rozsiris obzory..ale nemyslim, ze by bola biblia v osnovach ako povinne citanie..spomenuta bola tak ako ostante nabozenske knihy ako koran ci tora, ale nepreberali sme to dobpodrobna..aj ked ja som bola na strednej uz dost davno..mozno sa to menilo..

isabella

hehe, to co za konina? ak ti daju za ulohu v skole vypocitat 5 kvadratickych rovnic a ty si povies, ze je to z donutenia a tak to robit nebudes, tak to je ok?
ak to od ucitela dostavas za ulohu nie je to donutenie, ale ked si ulohu nesplnis cakaj nasledky...
osobne si nemyslim, ze sa to tyka nabozenstva... skor literatury a ver ci never, nech by ta to akokolvek nebavilo citat state odtial, pri maturite to pomoze ani nevies ako... ja som si na strednej odtrpela demokratov aj hajnikovu zenu, aj neviem co vsetko este, ale snad tie dve diela boli pre mna najneznesitelnejsie a vies co? na maturite ma to, ze som naozaj vsetko precitala (lebo som bola "nutena", mala som prisnu profku) doslova zachranilo, lebo ked som nevedela presne o com to bolo v tom obdobi, vedela som zasa konkretne rozpravat k dielu...
okrem toho citanie knih (akychkolvek) cloveka obohacuje, nestavaj sa k tomu ako k trestu, ale ako k moznosti rozsirit si obzory...

alaxa

Biblia znamená NORMA, KTORÁ NORMUJE ALE NIEJE NORMOVAŤEĽNÁ. Keď sa zamyslíte nad týmto pochopíte o čo vlastne ide. Podobenstvá...ľudia vidia veci presne tak ako sú napísané. Nedokážu čítať medzi riadkami, ale to je dobre pretože určité veci musia byť skryté to znamená, že každý nieje pripravený. Pravda je svetlo a priveľa svetla može oslepiť. Jediná vec, ktorá je jasná a ktorú nikto a žiadna viera ani náboženstvo nemože poprieť je LÁSKA, ktorá stojí na štyroch pilieroch
ODVAHA,RADOSŤ,SÚCIT a HÚŽEVNATOSŤ. Netreba zabúdať, že viera v čokoľvek bez lásky robí človeka FANATICKÝM!!!