Mačky a tehotenstvo

kocurisko

Tak konečne môžem aj ja vyvrátiť tieto trápne mýty.

Máme doma už vyše 3 roky celkom obyčajného domového kocúra. Žije s nami už od malička v byte. Keď bol malý tak som ho dal vykastrovať inak nebol nikdy ani zaočkovaný. Keď zostala priateľka tehotná tak sme samozrejme počuli od známych že kocúr musí ísť z domu atď.. raz to bolo kvôli toxoplazmóze raz kvôli nejakej energie čo mačky vyžarujú, no proste samé mýty a povery. Na internete som sa dočítal tak 50 na 50. Dokonca jeden lekár potvrdzoval nebezpečenstvo ale zasa druhý ho vyvracal. Ďalej sme sa tým nezaoberali. Kocúr zostal s nami naďalej. Celý čas býval s nami v izbe, spával s nami v posteli. Občas spal priateľke aj na brušku. Dnes ma malý 8 mesiacov a je úplne zdravý. S kocúrom sa hráva od narodenia a nikdy nebol žiadny problém v ničom.

natalia123

ja mam s mackami len zle skusenosti, poznam osobne 3 zeny, jednej s narodilo postihnute dieta a dve potratili v neskorom mesiaci. A to len preto, lebo mali doma macku...aj ked boli zaockovane a starali sa o nich poriadne. Urcite verim aj tomu, ze v nejakych rodinach boli macky a deti a bolo to v poriadku. Ale v zivote by som tak neriskovala len kvoli nejakej maacke...Je mi luto, vsetky zeny, ktore to beru na lahku vahu, je to totalne nezodpovedne...

blondula

ja mam macky 2 v byte a ako tehotna mi jedna rada lezala pri brusku.davam ich pravidelne ockovat a lekarka mi robila testy,takze vsetky vysledky boli negativne !! mackam vonku som sa uz trosku vyhybala a ked som ich uz pohladila,hned som si umyvala ruky !!! :DD teraz uz maly beha a macicky mi nahana a robi im zle :DDD ale inak ziadna alergia ani nic podobne !

syaDD

ahojte..mate niekto doma psika ktoreho nakazila macka toxo a ste tehotna?? je mozny prenos na mna alebo dieta v brusku?

vevericka

Pre nákazu z trusu mačiek platí:

Človek, ktorý prišiel do styku s toxoplazmózou, získava odolnosť rovnako ako mačka a už sa nemôže po druhýkrát nakaziť.
Pravdepodobnosť nakazenia sa človeka od mačky je veľmi malá - mačka môže vylučovať oocysty v prípade nákazy len 2 až 3 týždne.
Nakaziť sa môžeme výlučne z trusu mačky. Pri čistení mačacieho WC je preto vhodné používať rukavice. Navyše - trus začína byť nákazlivý až na druhý deň, takže pokiaľ čistíme mačacie WC každý deň, možnosť nákazy je minimálna.
Mačka chovaná v byte a kŕmená vhodnou stravou sa nemôže nakaziť.
Treba myslieť na schopnosť parazita dlhodobo prežiť (1 rok) v pôde a pieskoviskách, kam mačky vykonávajú svoju potrebu. Pri práci v záhrade je preto tiež vhodné pracovať v rukaviciach.
ovela pravdepodobnjsie je nakazit sa z tatarkseho bifteku ako z trusu vasej macky
a ta tolko spominana sterilita..najcastejsie je uzlinova forma, kedy telo reguje zapalom uzlin, az neskor (to by clovek musel byt zvlast idiot) sa mozu prejavit svalove, mozgove infekcie..k sterilite jedine ak by sa spravili cysty priamo v endometriu, ale najskor sa prejavi zapal uzlin, po prelieceni nie je problem..potrat mozno hej, ale hlavne, ked je zena infikovana v tehotenstve..

Weva

alusinka - ja tize nevidim problem AK si nakazu uz prekonala (ci pre pritomnost macky alebo napriklad z tepelne neupraveneho masa).

Ja som pred tehotenstvom sla na testy a na toxoplazmozu som mala protilatky. Odvtedy to moja lekarka uz nesleduje. Napriek tomu by som pripadne davala cistit macai zachod partnerovi a poriadne udrziavala hygienu, ale podla mna najma v tomto pripade - ked je to macka co nechodi medzi ine macky a neje kade tade ulovene mysi by Ta ohrozit podla mna nemala.

Co tak ist na testy a zaroven sa spytat i lekara na nazor?

A co sa tyka ziarlivosti - kamoska musela dat kocura prec, ale nie preto ze by ublizovat vedome ale ked ho maly parkrat potahal za chvost bola mela...

geekygirl7

Chorá mačka vylučuje masívne oocysty 2-3 týždne po infekcii. Potom prestáva byť infekčná, tvoria sa u nej obranné protilátky a pri reinfekcii už oocysty nevylučuje.

V praxi sa osvedčuje screening vychádzajúci zo schémy, kedy sú budúce matky prvýkrát vyšetrené čo najskôr po potvrdení tehotenstva (celkové anti-toxoplazmové protilátky KFR). Ženy, ktorých nález zodpovedá prekonanej toxoplazmóze sa už ďalej nesledujú, pretože nákaza prekonaná pred tehotenstvom má protektívny účinok na plod.

www.mackysos.sk

www.mackysos.sk

www.mackysos.sk

mackysos.sk