Ergometria

Pedro1

Ahoj, vie mi niekto poradiť, kde v Trenčíne mi spravia egometriu na vlastnú žiadosť - bez indikácií, v rámci prevencie?

jennie

takého vyšetrenia sa nemusíš báť je to ako vo fitku:))cicfleky nebudeš mať lebo elektródy sa zväčša lepia:))

netopierko

Ďakujem za odpoveď. Nikdy som na ergometrii nebola a dosť sa toho bojím. A ešte aj to vyzliekanie. Takže mám počítať s riadnymi "cucflekmi" ako po EKG :)

jennie

na vyšetrenie sa pripravš tak, že sa zoblečiš do pol tela,na telo sa ti umiestnia elektródy, ktoré sú spojené s prístrojom. Na ruku ti umiestnia manžetu tonometra, ktorá sa počas vyšetrenia bude pravidelne plniť a vypúšťať (priebežne meria tlak krvi). nasadneš na rotopéd, prípadne sa postavíš na bežiaci pás a počkáš na pokyn, že môžeš začať so šliapaním (behaním). Záťažové vyšetrenie prebieha v niekoľkých etapách - cykloch, kde každá etapa trvá približne 3 minúty. Po uplynutí každej etapy sa meria tlak krvi, nameria EKG a následne sa zvyšuje záťaž. Vyšetrenie pokračuje dovtedy, pokiaľ nedosiahneš maximálnu srdcovú frekvenciu ( vypočítaná podľa veku) alebo ak náhle ukončíš vyšetrenie z dôvodu vyčerpanosti (nástup ťažkej dusivosti, bolesti v hrudi, neprekonateľná únava), z dôvodu prejavenia za známok nedokrevenosti srdcového svalu na EKG, pri zmene srdcového rytmu alebo poklesu tlaku krvi. Doporučuje sa, aby si si po ukončení vyšetrenia ľahol na lehátko a 5-10 minút odpočíval, prístroje však naďalej monitorujú aktivity tvojho srdca a jeho tlak krvi. Následne ti odstránia z tela elektródy, odpojia prístroje a môžeš sa obliecť. Celé vyšetrenie trvá asi 30 minút.