Strojček

Príspevok v téme: Strojček
Nika26

Dobrý deň,
mám veľmi krivé zuby, a chcem strojček.Nerada sa usmievam, a keď som bola mladšia robili si zo mňa ostatní srandu. To, že chcem strojček som vravela aj doma, ibaže moji rodičia s tým nesúhlasia.Vravia, že je to nanič, zbytočné vyhadzovanie peňazí, atď... Raz pred pár rokmi (keď som mala inú zubárku), mi bolo povedané, že mám veľký predkus (niečo cez 5 mm) a že tomu pomôže len strojček ... Vtedy som sa celkom potešila, ani rodičia neboli veľmi proti.. No potom sme sa presťahovali... Teraz mám iného zubára a ten nevyzerá, že by sa chystal povedať mi, že potrebujem strojček. Napísala som Vám, lebo som už zúfalá a neviem čo mám robiť. Ja by som veľmi chcela ten strojček, ale niesom ten typ človeka, ktorý dostane všetko čo chce, a ktorý vie presviedčať. Prosím, skúste mi pomôcť :/

Eva531

Trhania sa naozaj vobec nemusis bat. Najskor dostanes injekciu do dasna pri ten zub, ktory sa bude trhat. Injekcia skoro vobec neboli. Trva to iba par sekund a mas to za sebou. O niekolko minut uz budes mat strpnute dasno, aj pery. Pri trhani nepocitis vobec ziadnu bolest, iba dotyky, ani sa nenazdas a zub uz bude vonku. Rezaky (jednotky, dvojky) a ocne zuby (trojky) sa v takychto pripadoch trhat nezvyknu. Vytrhnut sa zvykne vo väcsine pripadov skor niektory crenovy zub (stvorka, pätka). Cize aj ked su stvorky a pätky rovne s tym, ze krive su niektore predne zuby napriklad pre nedostatok miesta, tak predne sa trhat nezvyknu, tie sa zvyknu posuvat do dier po vytrhnutej stvorke, ci pätke. Aj ked ma niekto krive zuby ako upir - mozno si uz videla - nevytrhnu sa trojky, ktore vytrcaju v hornej casti dasna, ale vytrhnu sa bud stvorky alebo pätky, takze nemusis mat ziadne obavy, ze by si prisla o predny zub. Predny zub sa nevytrhne, aj ked je zrovna krivy, on sa iba posunie dalej tak, aby sa vyplnila diera po niektorom inom vytrhnutom zube, ktory stal vzadsie. To, ci treba nieco vytrhnut, posudi uz celustny ortoped. Mne celustna ortopedicka povedala, ze mam dve moznosti: Bud sa pred nasadenim strojceka vytrhnu dva horne zuby, aby sa vytvorilo miesto, kam sa ine posunu, alebo sa nevytrhne nic, ale s tym, ze potom by bolo treba z niektorych zubov odbrusit, aby boli, mensie, tensie, jednoducho brusenim by sa potom zmenila velkost a tvar niektorych zubov. Ina moznost nie je, ked chceme, aby sa zuby, ktore su krive pre nedostatok miesta, pekne vyrovnali a vpratali. Tak som si vybrala tu moznost, ze si dam radsej dva zuby vytrhnut, lebo mne sa nejedna iba o to, aby sa vyriesil problem s krivymi zubami, ale jedna sa mi aj o to, aby sa vyriesil problem s tesne rozostavenymi zubami, aby boli medzizubne priestory z hladiska hygieny dostupnejsie, aby mi tam lahsie vchadzala medzizubna kefka a dentalna nit. Dalsia vec je ta, ze ked sa zo zuba odbrusi, tak z neho vlastne ubudne, takze je to destruckna metoda, ktora zapricini, ze sklovina na zube bude tensia, co by som nechcela a nikdy by som si to nedala, nedala by som si to, ani keby som bola celebrita. Celustna ortopedicka ma iba oboznamila s tym, ake su v mojom pripade moznosti liecby, ale s tym, ze ktoru moznost si zvolim, to uz ponechala na mna. Mam 30 rokov a kludne mi mozes tykat. :)

Nika26

No ja mám jeden rezák či ako sa to volá trošku nad ostatnými, lebo keď som bola mladšia, tam mi nevypadol mliečny zub a trvalý sa mi začal drať nad neho ... No a keby som si vyslovene povedala, že nechcem aby sa mi zuby trhali??? Dá sa to? A pardon, že sa pýtam ale ty/vy máš koľko rokov ?

Eva531

Ja mam predkus 4 mm a trhat sa bude, ale zdoraznujem, ze na moje zelanie. Okrem toho dva predne horne zuby mam z polovice vystrcene z radu pre nedostatok miesta. U mna sa najskor dva horne zuby vytrhnu a az potom sa nalepi strojcek. Ak ti pred nasadenim strojceka nahodou nietore zuby vytrhnu, tak ostatne zuby sa so strojcekom posunu tak, ze niektore ine zuby vojdu do tych dier po vytrhnutych zuboch, a to tak, ze sa tie diery po vytrhnutych zuboch uplne zaplnia tymi inymi zubami, takze nemusis sa bat, urcite ti tam ziadne diery nezostanu a po ukonceni liecby, ked uz budu zuby rovne a predkus odstraneny, tak si nikto nevsimne, ze ti boli niekedy v minulosti nejake zuby vytrhnute. Ja by som si pri takto rozostavenych zuboch, ako mam, uz nikdy viac nedala nasadit strojcek na plny pocet zubov, nakolko s tym uz mam jednu velmi zlu skusenost z minulosti...

Nika26

A to teda ak mi to nedajbože povie tak budem do smrti bez zuba len kvoli tomu aby som mala ostatne rovne ? Ja som hrozný bojko čiže ja by som radšej prežila bez toho strojčeka... aj keď... mne sa to tak páči ! :p Som poriadne zmatená :/

Eva531

Trhanie zubov pre nasadenim strojceka sa uskutocnuje v pripade, ak su zuby krive pre nedostatok miesta, alebo v pripade, ze je velky predkus. Netreba sa trhania bat, v takychto pripadoch je to velmi dolezite. Ak by sa nic nevytrhlo, hrozi, ze strojcek zuby sice vyrovna, ale zapricini tesne rozostavenie zubov a nedostupnost medzizubnych priestorov z hladiska hygieny, z coho potom vyplyvaju problemy so skrytymi medzizubnymi kazmi a ak ma pacient zubara - tatara, ktory mu nikdy rontgenove vysetrenie v ramci prehliadky neurobi, tak sa tie kazy najdu prilis neskoro, az ked budu volnym okom viditelne, a teda velmi hlboke. Taktiez ak sa v pripade, ze su zuby krive pre nedostatok miesta, ziadne zuby nevytrhnu a strojcek sice zuby vyrovna, ale zapricini tesne rozostavenie zubov, tak sa tym zvysuje aj pravdepodobnost, ze ak raz v dospelosti zacnu rast zuby mudrosti, tak nebudu mat medzi ostatnymi zubami dost miesta a ak sa tie zuby mudrosti vcas chirurgicky nevytrhnu, tak sa kvoli tomu zuby znovu pokrivia a potom bude treba dalsie trhanie a dalsi strojcek. Ak celustny ortoped zhodnoti, ze by bolo vhodne pred nasadenim strojceka niektore zuby vytrhnut, tak tieto zuby potom treba vytrhnut najneskor 3 alebo 4 tyzdne pred nasadenim strojceka. To plati, ak vychadzame z toho, ze nenastane ziadna komplikacia pri hojeni poextracnej rany.

Nika26

:D :D :D Júúúj to bude srandy kopec :D :D Ale výborný nápad :) Vykonám ! :)

a jedna otázočka : kamarátk emajú kvoli strojčeku trhať jeden trvalý zub... može sa ta stať aj mne ? A kedy je treba vlastne trhať ?

Vopred ďakujem :)

Eva531

Jasna vec, ze ano. Prides domov, ukazes rodicom odporucenie, ktore si dostala a povies, ze ti to dal zubar, lebo v tvojom pripade je nevyhnutne, aby si nosila strojcek a ked ti neveri, nech sa ide k zubarovi opytat, ci ti to odporucenie dal naozaj on, alebo ci si ho sfalsovala. :)

Nika26

A podľa vás mohla by som si od neho vypýtať to odporučenie na tú ortopédiu aj keby s tým moja mama nesúhlasila ?

Nika26

Ďakujem velmi pekne za dalsiu skvelu radu :) A myslim si ze sa mi zakladala nova karta ... ale ruku do ohna za to nedam. A ja neviem akoze opravi mi ten zub a ja hned a nedlai by ste mi odporucenie na celustnu ortopediu ? :D To sa mi zda trosku blbe... ale vyskusam to lebo sa mi to paci :D Skusam spracuvavat maminu ale uprimne nedari sa mi :/ No ale teraz cakam ci sa ma opyta ze co chcem na den deti a potom jej to poviem.
Jaaaaj a este nieco- ta predchadzajuca zubarka mi oba povedala ze by som mala ist ale ziadne doporucenie alebo listocek ku c. ortopedovi som nedostala ale neviem s istotou povedat ze ci to tam nezapisal ... ďakujem ešte raz za všetky výborné rady hlavne tebe, Eva :) :) Veľmi si mi pomohla :) Už si verím omnoho viac a mám aj vacsie odhodlanie :) Budem pisat ako to prebieha dalej :)