Káva

Maros75

Odcudzovany napoj??? Preco???

Ochráni pred cukrovkou
Pravidelná konzumácia kávy znižuje riziko ochorenia na cukrovku 2. typu o pätinu. Zistila to holandská štúdia na 17-tisíc respondentoch vo veku 30 až 60 rokov. Priaznivý účinok sa pritom pozoroval u kofeínovej aj bezkofeínovej kávy. Riziko cukrovky sa znižuje s narastajúcim počtom vypitých šálok počas dňa. Možné mechanizmy účinku kávy na metabolizmus cukru a inzulínu sú stále predmetom štúdia.

Zmierňuje astmu
Kofeín má priaznivý účinok na prieduškovú astmu. Výsledky viacerých štúdií potvrdili, že znižuje výskyt, ako aj riziko vzniku ochorenia. Tento účinok je závislý od dávky kofeínu. Niekoľko štúdií uvádza mierne zlepšenie funkcií dýchacích ciest u ľudí s astmou do štyroch hodín po konzumácii kávy.

Pomáha pri zápche
Niektorým ľuďom pitie rannej kávy zabezpečuje „pravidelný toaletný rytmus“. Bez nej by začali trpieť zápchou. Kofeín zrýchľuje peristaltiku. Naopak, konzumácia kávy môže zhoršiť stav ľuďom s diagnózou syndróm dráždivého čreva, u ktorých môže vyvolať hnačky.

Kofeín zlepšuje myslenie aj koordináciu. Jeho vplyvom dochádza k uvoľňovaniu kortizolu a adrenalínu do krvi. Telo reaguje miernym a prechodným zvýšením krvného tlaku a rýchlejšou srdcovou frekvenciou, zvýšenou sekréciou žalúdočnej kyseliny, a teda aj celkovým zrýchlením metabolizmu. Konzumácia kávy v primeranom množstve pôsobí priaznivo na psychiku, zlepšuje sústredenosť, ako aj celkovú telesnú a duševnú výkonnosť. Kofeín zlepšuje náladu a pocit duševnej pohody, dokáže zmierniť a niekedy odstrániť bolesti hlavy.

blondula

ale pravda.... aj "kostovaci" kav ju piju bez cukru,aby zistili kvalitu ! ja si tiez davam do salky len lyzicku cukru,lebo taka cukrova kava nechuti :-( mam rada Jacobs Monarch,ale tu na slovensku ju nekupim ....

lea11111

..podla mna je dolezite aj kolko lyziciek kavy si davate do jednej salky.... ja si davam 2 kavy denne, pricom si do jednej salky dam 1 lyzicku kavy....moja babka si dava do salky 3 lyzicky kavy...to je urcite rozdiel...

jajka001_

ja sladke nemusim:) skor naopak, snazim sa mu vyhybat hoci je to tazke
tiez som kedysi neverila na kavu bez cukru ale fakt je to lepsie

blondula

jajka...ja si mozem dat kavu s cukrom,dvojitou davkou mlieka,mrakodrap slahacky a k tomu veternik,spic,rusky rez a este aj taky s cokoladou a bielimi platmi,neviem jak sa vola,ale velmi ho lubim :DDD ,a aj tak budem mat malo sladkeho :-( esteze som zasobovana sladkostami,vcera meniny boli :DDDD ,pokojne mozem pisat a hned si aj nieco dat :P

maruska123

J111 kravina..kava je taka ista...podla teba, ked das do 2 salok 2 lyzicky instatnej kavy a do jednej z nich cukor, tak ta bude slabsia? :D ved stale tam bude rovnake mnozstvo kavy

Najčítanejšie články