Ako sa zbavit lakomosti

Príspevok v téme: Ako sa zbavit lakomosti
rtpa22

Som lakoma. Viem to a rada by som sa toho zbavila.
Som VS, mam obstojnu pracu, nemam deti, zijem sama. Mam priatela, ale on zije vo svojom byte a obcas nocuje on u mna, obcas ja u neho. Mam par kamaratiek, asi 2-3 priatelky. Na nic velke nesetrim. Mam vlastny byt na hypoteku, tuto bez problemov splacam. Dobre vybavena domacnost, male auto (ale vacsie ani nechcem, potrebujem len sukromny priestor na 4 kolesach, ktory ma dopravi, kam treba), chata so zahradkou.
Teraz ten problem. Drahsie potraviny si kupim, len ked su v akcii. Je mi luto kupit si lepsie oblecenie, odkedy som psychicky zvladla sekace. Dokonca to beriem ako lov. 10x nekupim nic a potom za velku tasku. Ulietavam len na istom type topanok a knizkach, obcas urobim ako impulzivny nakup kabelku, bizuteriu, veci do domacnosti, ale musi ma posmelit nejaka zlava.. mozno ani nie je pravdiva. Nejdem sa najest do restauracie, aj darceky kupujem v zlavach..
Poradte mi nejaku metodu, ako sa naucit normalne zit. Viem, ze si mozem dovolit viac minut, ale nejde mi to.

lost

no ak mi zakon dovoli "neprimeranu" obranu (tj. zbran, strelbu) tak rozhodne on :)

a preco by som mal prist o majetok, lebo nejaky fetak ho chce?

vies kolko som ja brigadoval na 1000 eurovy bicykel ?? mal som ho 5 mesiacov.

ukradli ti nieco niekedy? poznas ten pocit?

preco nemozem nastrazit kabelku, bicykel a ked sa ho niekto dotkne, tak mu zotat ruku? preco zakon chrani viac jeho ako mna, co pracoval, drel, platil dane a nakoniec si ich ani nemozem uzit, lebo mi to zakon zakazuje a obmedzuje to, co mi moje zdanene peniaze mozu kupit ? (vid zakaz gemblingu v krcmach, zakon zakazuje minat peniaze tam, kde ja chcem, chapes to ?! no nie je to CHORE ?! )

uprimne, je mi FUK preco mi niekto kradne bike, zotnem mu ruky :) (nezabijem, len prirpavim o ruky)

veda

lost
Ale casto krat pri tom kradnuti pride niekto o zivot.Tak vtedy je lepsie hodit bicykel a bezat kade lahsie :D
ci ten bicykel by ti stal za to?aj ked prides o zivot?

lost

Ale ja to poviem v analogii, ako ked pride zlodek mi ukradnut napr bicykel

Rozhodne mu to nedam bez boja, preco by som aj? ktory pricetny clovek by pustil bicykel len tak, lebo si to niekto zaumienil ukradnut mu to ?

Preto sa ja rozhodne nevzdam bez boja, rozhodne nie .. Ak chcu moj kus zeme, bez odporu ju neziskaju, rozhodne nie. Ak ju naozaj chcu, a ja nemam sancu vyhrat, rozhodne im zneprijemnim prebratie tak, ako je to len mozne v mojich ludskych silach, rozhodne ano.

Konieckoncov, aby som v mojom veku povedal "ok, idem na opusteny ostrov, leharo do konca zivota" - myslim ze by som sa unudil a skalap od nudy.

Ale ako už povedal B. Franklin “Tí, ktorí sú ochotní vzdať sa slobody, aby si zabezpečili bezpečnosť si nezaslúžia ani slobodu, ani bezpečnosť.”

lost

A este jedna vec Magy :)
vezmi si, ze co sa dnes celkovo deje vo svete, napr:
politicka korupcia, zatah na Iran, lebo maju atomovky UDAJNE uz desatrocia, zatah na megaupload a taketo veci, lebo este stale potrebuju ryzovat na extremnych cenach, srkz zas politikov.

ale moja hlavna otazka:

co je lepsie? vzdat to a byt mimo dianie, tj. ako hovoris odist a nic neriesit

alebo zostat a vecne bojovat s malou stipkou nadeje, ze sa nieco zlepsi?

neviem ci chapes ako to myslim..

veda

Ale asi sme sa nerozumeli.Oni nadhadzuju ceny preskrtnute na lataku a potom daju akciovu cenu nizsiu.potom mas pocit aky uzasny nakup si urobil.Zober si ze niekde nie su ani akcie a kupis to za lacnejsie.Ten isty vyrobok.Ktory zasa kupis v akcii.

lost

Magy, nevkladal som ti ziadne slova do ust .. ale neni tu priestor na sirsiu debatu, tak som si niektore veci musel "domysliet" resp, nepochopil som ta..

no a este jedna vec, okrem odist - prestat zit konzumne, je riesenie..

lost

Magy, no ano :D ten problem je prilis komplikovany nato, aby ho nezasvateny clovek vedel , ani nie ze vyriesit, ale pochopit..

no ale moje kriticke oci zostavaju :)

EU, Brusel, ci ktokolvek tu kurvia trh.. A to sa mi nepaci.. Aky to ma vyznam ?

uprimne:
TV co som kupil od velkeho obchodu, bzuci a je to "feature" a nie "bug"
pracku co som tu kupil, odlomil som dvierka (blby mechanizmus) a to "vacsina zien ma hrubsie ruky ako ja"
notebook co som kupil a doviezol a zdanil a preclil z USA, (toshiba) odisiel za 2 roky (zaruka bola 1 rok a bola super, vymena zadarmo a na pockanie)
set top box na tv som kupil od lokalneho ISP a blbne od zaciatku, reklamacia sa neda, je to "feature" a nie "bug"
a takto by som mohol pokracovat, co vsetk osom kupil z US/EU hlavne EU! kde je super preregulovany trh a kvalita na hovno.. predsa len tv a pracka neboli najlacnejsie (skor opak), kedze v tom case som cenu neriesil, a vidis.. hovno z toho :)

mam ale zopar veci z ciny (ako ciernu skriknu do auta, rozne extremne silne baterky/svietidla, baterie co u nas ani nemozno zohnat, a rozne drobne elektronicke haluze) a vsetky (az na 1 baterku) doteraz ziju :) a tma plati tiez plati zaruka (sice nie 2 roky), ale proste je to ten isty pás, tj tovaren. odkial beru EU dovozcovia !!

cize.. ak je to ta ista tovaren, tak kde je rozdiel :)

cize cely ten system je UMYSELNE tak komplikovany, ze je jednoduchsie sa mu vzdat, ako bojovat.. (idealne je z EU odist natrvalo, podla mojho nazoru, ale ani nie tak do USA ako do inych partii sveta..ale nepoviem kam, z pochopitelnych dovodov :) )

smajliQa

slovaci su sprostííííííííííí!!!!
lebo keby kazdy kupoval to najlacnejsie, tak by sme nemali tak draho!!!
len urcití ludia nakupia napriklad chleba za 2 eura miesto za 1, a kvoli takymto debilkom potom stoja potraviny tolko, kolko stoja...
lebo kazdy jeden obchodnik potom vie, ze si moze aj nadhodit, a ved najde sa nejaky pako, co to kupi.