Vegánstvo

Príspevok v téme: Vegánstvo
Esterka001

Chcela by som sa opýtať na váš názor ohľadom vegánstva. Už asi 2 roky som vegetariánka a dokážem skvele fungovať, vlastne si ani nepamätám kedy som bola naposledy chorá. Teraz by som chcela vyskúšať vegánstvo, no moji rodičia majú obavy, ktoré by som chcela vyvrátiť. Mám 15 rokov a preto sa boja. Viem že to zahrňa nejaké obmädzenia ale nepokladám to za nič strašné. Vopred dakujem za Vaše názory.

GoFruit

Hm, B., naša tráviaca sústava nie je usposobena ani na jedenie priemyselnej denaturovanej stravy plnej ecok a konzervacnych látok. Ani na jedenie mäsa 3x denne, či jedenie margarinov.
Jediné na čo si vegani musia dať pozor je B12. Ked ten budú mať v poriadku nebudú mať problémy s energiou.

arman

B., veganstvo rozhodne neprispieva nikomu?
Podla mna prispieva, obrovskemu mnozstvo trpiacich zvierat, ktorych osud ta zjavne nezaujima.
Dalej prospieva vsetkym ludom, pretoze na jedneho vegana treba ovela menej ornej pody a vody, nez ja niekoho, kto sa zivi zivocisnou stravou. Neviem uz presne to cislo, ale vacsina ornej pody ide na zivenie zvierat, nie pre ludi.
Takze je blbost povedat, ze veganstvo rozhodne neprispieva nikomu... naopak, veganstvo viac prispieva ako berie.

B.

Veganstvo rozhodne neprospieva nikomu a mozes mat neskor vazne zdravotne problemy

ako tu bolo spomenute nasa traviaca sustava nato nieje usposobena...

uz ked tak zostan pri vegetarianstve aj ked ani to nieje spravne riesenie

doubledog

ak to chces robit ako kratkodobu liecebnu proceduru, tak nie je problem.
ak planujes BYT vegankou nastalo, tak to ta postupne prejde, ked ti bude chybat energia a budes mat zdravotne problemy
hlavne sa prilis neidentifikuj so svojim stravovanim, budes mat potom problemy si priznat pravdu.

cherryberyy

este mi napadlo, ze sice neviem, ako s stravujes teraz, ale mozno by si to vzhladom na vek mala urobit postupne. najskor vylucit sladkosti (plne suseneho mlieka, vajec, srvatky a podobne), hladat si nejake veganske alternativy maskrtiek, ak ich teda potrebujes, ale kazdy raz za cas potrebuje a pride to nanho, treba sa pripravit :D (musli tycinky -bez jogurtovej polevy-, a mnoho dalsich :) )dalej vylucit vajcia a o dva tyzdne - mesiac potom vylucit uz aj mlieko a mliecne vyrobky, mlieko, maslo, jogurty - vsetko nahradit rastlinnym, syry (tie boli pre mna osobne najtazsie) :) jest vela vela sezonneho ovocia, zeleniny, orechov a hlavne strukovin. ako vsak vravim, treba si pohovorit s vasimi, ci ta v tom podporia. ci ked bude mamina varit cestoviny, kupi radsej tie bezvajecne, aby si ich mohla jest aj ty. ked bude varit polievku, nebude ju zjemnovat smotanou a podobne :) vela stastia a pozor na seba

berrycherry

Ahoj, ja som kvoli zdraviu bola na veganskej diete styri mesiace, uplne v pohode som to zvladala nebolo to pre mna nic extremne ( a to som predtym bezne jedla aj maso). Ale je velmi dolezite, aby si si predtym nastudovala vsetky informacie o zlozkach stravy, o tom, ake vitaminy potrebujes. ak sa budes spravne, zdravo stravovat (hranolceky z fastfoodu sice splnaju kvotu veganstva, ale rozhodne nie su zdrave),tak si zdravie urcite neposkodis. je vsak naozaj dolezite neodflaknut to a poriadne si vsetko nastudovat. ja som si najskor robila denne menu, lebo som spociatku nevedela co jest :) ale potom to pojde hravo. a kedze mas 15, predpokladam, ze si asi sama nevaris. preto je dolezita aj podpora rodicov, ak nemas podporu doma, nebudu ti robit nejake ustupky , tak mozes na veganstvo rovno zabudnut. :)

Esterka001

Predtým ako som sa stala vegetariankov rodičia tiež stresovali, že mi budu chybat vitaminy a že budem odpadavať a somarinky.... a som zdrava ako repa, ale teraz sa nemienim kvôli veganstvu hadať s rodičmi. Ked budem dospela budem sama rozhodovať čo chcem a čo nie. Osobne obdivujem ľudí ktorí sú tak trochu iní, a nemajú problém odchyľovať sa od normy.

GoFruit

No tak milá katka ja som len upozornila na fakt. Či sa ti to paci či nie. Za to nemusíš reagovat podráždene, ale ľudia si tu liečia rôzne komplexy. Proste veganstvo nie je bylinozravstvo ako si to mnohí mylne myslia. Odkiaľ ja mám vedieť či sa magy len pomýlil. Lieč sa ty.
Že plnohodnotna strava....aj so všetkými civilizacnymi chorobami...až do hrobu.

xdanielax

katka831 - neviem preco GoFruit posielas dat sa liecit, snad toto odporucanie nedavas kazdemu, kto ma na veci iny nazor nez ty (a predpokladam) vie o nich viac nez ty ..

Kazdy nech si vyberie to, co mu vyhovuje, ale treba vediet ako na to. zistit, co telu treba davat miesto ziv. produktov + kompenzovat neodostatok istych latok aj vhodnymi doplnkami vyzivy.
Nebudem tu mudrovat, internet a knizky su plne dobrych rad od skusenych ludi.

Osvetu typu "ste chori" - a dokonca by to bola aj pravda, by som sla robit napr. do fast foodov a nie dievcatu, kt. sa chce stravovat inak s vedomim, ze bude ine ako majoritna populacia.