Tonzilektómia - Výber mandlí

radkaher

Ahojte. 5.6.2019 mi vyberali mandle kvoli neustale sa opakujucim anginam. Ráno som prišla do nemocnice, kde mi dali “oblbovaciu” pirulku a lahla som si do postele,kde som pockala nez ma dojdu zavolat na salu. Povedali mi, ze sa mam vyzliect do naha a obliekla som si zeleny plast. Potom som si lahla na taku lavicu a uz si iba pamatam, ako mi dali dychat z nejakeho pristroja. Operacia trvala cca 40 minut a uz si iba pamatam ako som sa zobudila na izbe, kde mi doktor pomahal dostat sa do postele. Dali mi 1l infuziu, ktora mi tiekla asi 5 hodin. Vypluvala som sliny s krvou, ale poobede som uz prehltala. V ten den som nepocitovala nijake hrozne bolesti. V nemocnici mi dali aj injekcie od bolesti. V noci som vobec nespala . Na druhe rano ma prisla pozriet doktorka, ktora ma operovala. Nedalo sa mi vobec rozpravat ani otvorit pusu, vsetko som mala napuchnute. Priniesli mi potom ranajky-maslo, dva rozky a horucu mliecnu kavu. Pozerala som na to, ci sa pomylili, ani voda mi nesla poriadne prehltnut, neviem si predstavit ako by som hento zjedla. Este mi povedali, ze vsak to je kasovita strava,haha. Potom som isla domov. Doma uz ma chytali vacsie bolesti, v noci som zase vobec nespala , dokonca som grcala, pretoze mi bolo zle z prazdneho a zachladeneho zaludka, kedze po operacii musite pit a jest iba chladene. Ranky v krku sa mi nastastie neroztrhali. Na treti den som dostala bolesti do usi, cely den ma napinalo a bolo mi zle. Dnes je uz stvrty den od operacie, dnes je mi trosku lepsie. Dufam ze sa coskoro uzdravim, pretoze uz ma nebavi ani lezat. Nebavi ma nic. ?? Stale si vyplachujem usta kamilkami a repikom a strasne malinko zjem. Uz som schudla 5 kil za tri dni... ma to teda aj nejake vyhody. Ale neni nad to byt zdrava. Mam uz 21 rokov(cim je clovek starsi,tym sa to horsie hoji) a dufam, ze moja liecba prebehne bez krvacania.Mam doma od bolesti panadol, kedze flector mi neodporucili kvoli tomu, ze sposobuje krvacanie. Vsetkym, ktorym maju vyberat mandle alebo ktori uz mate mandle vybrane, prajem vela vela nervov a nech vam liecba prebehne bez komplikacii:-)

basenka18

Ahojte. Keďže pred TE som si hľadala všelijaké informácie, komentáre o tom. Tak pridávam aj ja svoj ,,príbeh“ . Dôvodom mojej TE boli časté hnisavé angíny a hypetrofické tonzily. Čiže ako zdravotníkovi mi bolo jasné, že musia von tak sme sa s Dr. dohodli, že sa teda sa vyberú. Na TE som bola 10.07.2018. Robili ma v CA, v Ružinovskej nemocnici. A mám 20 rokov. Bola to pre mňa nočná mora. Čakanie na OP bolo hrozné, keďže do nemocnice som musela prísť deň vopred. A však dalo sa to vydržať bol milý personál ktorí rozveseľoval a povzbudzoval všetkých pacientov. V deň TE ma vzali ráno o 7:00hod. na operačku anesteziológ mi zaviedol i.v. linku a brali ma na operačku tam mi ruku z i.v. linkou prichytili, aby nespadla, dali mi kyslíkovú masku a pomaly začali dávať anestéziu. Postupne som cítila ťažobu a začalo sa mi ťažšie dýchať a potom si už nepamätám viem, že ma zaintubovali cez nos. Operácia sama o sebe netrvala veľmi dlho, ťažšie bolo to preberanie sa. Mne osobne to trvalo trošku dlhšie. Potom ma nechali na pozorovačke a o 12:00hod. ma zaniesli na odd. Tam ma dali do úplného sedu a mala som vypľuvať sliny z krvou (mne žiadna krv nešla). A musela som po celý čas byť na posteli. Tiekla mi infúzka asi pol hoďku a potom som len sedela a pľuvala keď videli, že mi nejde krv tak ma nechali už aj prehĺtať tie sliny. Po dvoch hodinách som už mohla ísť aj na WC, a po 5 hodinách som mohla pomaly začať piť vodu. Šlo to ťažšie ale dalo sa. Bolesti som ešte necítila pretože ešte trvala anestézia. Po vyprchaní som už cítila bolesť ale dalo sa to zniesť. Večer prišla sestrička že prečo som si nepýtala od bolesti a nechala mi stiecť paracetmol. Na druhý deň som dostala raňajky tie som zjedla ale trvalo mi to hodinu a nedostala som žiadnu kašičku ale vianočku a maslo a čaj. Obed bol tiež tuhý ten som jedla aj dve hodiny a večera taktiež tuhá a tiež som ju jedla dlho. Ostatné dni sa podobali. V nemocnici som bola do 14.07.2018 (nemala som žiadne komplikácie ale keďže musel byť niekto so mnou a nemal kto až od soboty tak si ma tam nechali kým po mňa neprišli). V piatok som ku večeru začala vypľúvať krvavé sliny ale to len trošku, dali mi ľad posedela som si a prešlo to. Dnes to je už 10 pooperačný deň povlak mi pekne schádza, bolesti nejaké výrazné nemám, len pri prehĺtaní si hrdlo cítim ako keby som ho mala minimálne zapálené aj to len sem tam. Ústa si od 1. Pooperačného dňa vyplachujem harmančekom, pred po jedle, a kedykoľvek keď ma napadne. Denne vypijem 2 litre vody alebo čaju, zúbky si umývam normálne, ale detskou zubnou pastou. A jedávam tak ako v nemocnici, tuhšie ale aj kašovité jedlá. Doteraz sa držím dúfam, že budem aj na ďalej, a krvácať mi to od toho piatku v nemocnici nekrvácalo a dúfam, že nebude ani. A viem, že TE bola potrebná veď posúdite sami pridávam aj foto. TAKŽE SA NEBOJTE AK VÁM TO MÁ POMÔCŤ, TAK TO VYDRŽÍTE A NIE JE TO TAKÉ HROZNÉ. Ja viem, že ľahšie sa to hovorí, ale prešla som si tým tiež a vravím dá sa to vydržať. Ja vďaka BOHU (ten veľmi pomáhal a pomáha aj na ďalej) som to vydržala. Takže sa držte a ak máte nejaké otázky, tak sa kľudne pýtajte všetko som tu nepísala. Majte sa a držte sa.

basenka18

Ahojte. Keďže pred TE som si hľadala všelijaké informácie, komentáre o tom. Tak pridávam aj ja svoj ,,príbeh“ . Dôvodom mojej TE boli časté hnisavé angíny a hypetrofické tonzily. Čiže ako zdravotníkovi mi bolo jasné, že musia von tak sme sa s Dr. dohodli, že sa teda sa vyberú. Na TE som bola 10.07.2018. Robili ma v CA, v Ružinovskej nemocnici. A mám 20 rokov. Bola to pre mňa nočná mora. Čakanie na OP bolo hrozné, keďže do nemocnice som musela prísť deň vopred. A však dalo sa to vydržať bol milý personál ktorí rozveseľoval a povzbudzoval všetkých pacientov. V deň TE ma vzali ráno o 7:00hod. na operačku anesteziológ mi zaviedol i.v. linku a brali ma na operačku tam mi ruku z i.v. linkou prichytili, aby nespadla, dali mi kyslíkovú masku a pomaly začali dávať anestéziu. Postupne som cítila ťažobu a začalo sa mi ťažšie dýchať a potom si už nepamätám viem, že ma zaintubovali cez nos. Operácia sama o sebe netrvala veľmi dlho, ťažšie bolo to preberanie sa. Mne osobne to trvalo trošku dlhšie. Potom ma nechali na pozorovačke a o 12:00hod. ma zaniesli na odd. Tam ma dali do úplného sedu a mala som vypľuvať sliny z krvou (mne žiadna krv nešla). A musela som po celý čas byť na posteli. Tiekla mi infúzka asi pol hoďku a potom som len sedela a pľuvala keď videli, že mi nejde krv tak ma nechali už aj prehĺtať tie sliny. Po dvoch hodinách som už mohla ísť aj na WC, a po 5 hodinách som mohla pomaly začať piť vodu. Šlo to ťažšie ale dalo sa. Bolesti som ešte necítila pretože ešte trvala anestézia. Po vyprchaní som už cítila bolesť ale dalo sa to zniesť. Večer prišla sestrička že prečo som si nepýtala od bolesti a nechala mi stiecť paracetmol. Na druhý deň som dostala raňajky tie som zjedla ale trvalo mi to hodinu a nedostala som žiadnu kašičku ale vianočku a maslo a čaj. Obed bol tiež tuhý ten som jedla aj dve hodiny a večera taktiež tuhá a tiež som ju jedla dlho. Ostatné dni sa podobali. V nemocnici som bola do 14.07.2018 (nemala som žiadne komplikácie ale keďže musel byť niekto so mnou a nemal kto až od soboty tak si ma tam nechali kým po mňa neprišli). V piatok som ku večeru začala vypľúvať krvavé sliny ale to len trošku, dali mi ľad posedela som si a prešlo to. Dnes to je už 10 pooperačný deň povlak mi pekne schádza, bolesti nejaké výrazné nemám, len pri prehĺtaní si hrdlo cítim ako keby som ho mala minimálne zapálené aj to len sem tam. Ústa si od 1. Pooperačného dňa vyplachujem harmančekom, pred po jedle, a kedykoľvek keď ma napadne. Denne vypijem 2 litre vody alebo čaju, zúbky si umývam normálne, ale detskou zubnou pastou. A jedávam tak ako v nemocnici, tuhšie ale aj kašovité jedlá. Doteraz sa držím dúfam, že budem aj na ďalej, a krvácať mi to od toho piatku v nemocnici nekrvácalo a dúfam, že nebude ani. A viem, že TE bola potrebná veď posúdite sami pridávam aj foto. TAKŽE SA NEBOJTE AK VÁM TO MÁ POMÔCŤ, TAK TO VYDRŽÍTE A NIE JE TO TAKÉ HROZNÉ. Ja viem, že ľahšie sa to hovorí, ale prešla som si tým tiež a vravím dá sa to vydržať. Ja vďaka BOHU (ten veľmi pomáhal a pomáha aj na ďalej) som to vydržala. Takže sa držte a ak máte nejaké otázky, tak sa kľudne pýtajte všetko som tu nepísala. Majte sa a držte sa.

vladoo

Marecek999 -je to velmi individualne. Dost asi zalezi aj od veku a cloveka. Ja som bol pred mesiacom. Sportujem, som v dobrej kondicii napriek tomu bolesti boli strasne, bez Rapidu flector si neviem predstavit ze by som vobec do seba nieco dostal. Najhorsia ani nebola bolest hrdla ale usi a celkovo cela hlava mi isla prasknut. Najhorsie bolesti prichadzali asi po 5-6 dni kedy som sa v noci doslova trapil a budil som sa v takych bolestiach ze som nedokazal prehltnut dusok vody. Viem ze kopec ludi nemava ziadne komlikacie, ja som mal silne krvacanie z rany opakovane, musela ma brat aj z domu polovykrvacaneho zachranka z tlakom 80/40, hemoglobin 78, takze netreba to zlahcovat. Ja som necely mesiac po zakroku a este stale nedokazem normalne fungovat, hrdlo je uz ako tak v poriadku ale davam sa dokopy s vedlajsich komplikacii a krvacania ktore bolo najhorsie okolo 10 dna.

Marecek999

3.11. som podstupil tonzilektomiu v Saci. 5.11 ma prelustili domov a na predpis som dostal atb a flector rapid proti bolesti. Dnes je 8.11 atb mam este na dva dni no flector ostal neotvoreny. Bolesti su od prveho dna v pohode znesitelne. Obcas pri jedeni treba zatat zuby ale to je tak vsetko. Netreba sa tych bolesti az tak obavat. Kto ma pred zakrokom tomu drzim prsty. Vobec to nie je take hrozne ako sa to tu opisuje...

mackani

Noo vieš, ja bývam velmi velmi často chorá vkuse a už asi so mnou nevedia čo majú robiť , tak mi vyberú mandle. Že možno sa to zlepší. Aj teraz som už 3.týždeň chorá :/ Stále tá blbá nádcha a hlieny a kašel. Ach... Ale tak ja mám veľmi vysoké ASLO , nejako okolo 800 a norma je 200. A dosť na mňa padá únava a niekedy ma bolia kĺby a to mám tiež 17 rokov :) Díky za rady, dúfam, že to nejak prežijem. Jasnačka, potom dám určite vedieť ako to dopadlo :)

Gumie

No práve, že som velmi neschudla. Kým som dva týždne kašičkovala, šli dole asi 3 kilá, ktoré sa mi ale hneď vrátili, keď som prešla na pevnú stravu :) ... Mne Flector ani neodporučili ani mi nič o ňom nepovedali, ale ten algifen bol celkom fajn, hlavne ľad pomáha :)) tak keď nemávaš angíny, prečo ti ich chcú vybrať? No momentálne som ale dosť zle na tom, lebo som zasa schytala žlté sople, neviem sa ich zbaviť už od januára, vkuse mám nános nejaký v dutinách. Dostal ma z toho Solux - nahrievanie, lebo žiadne ATB, kvapky ani nič podobné nezaberali, ale teraz sa nahrievať nemôžem, keďže stále hrozí krvácanie. A mám 17 rokov :) So mnou tam boli 3 ročné deti, ktoré hneď šli domov v ten deň aj jedli :) Potom daj vedieť, ako si dopadla :)

mackani

Díky Gumie za info :)Možno troška sa bojím tej bolesti,ale zas ja som silná ja vydržím dosť ;) A aj si schudla ked si velmi nemohla jesť? :D Veľmi pekne dakujem za rady , mne na bolesť velmi pomáha Flector prášky ktoré sa zarobia vo vode. No som zvedavá ako to prebehne u mňa. Ja som tiež stále chorá :( Ale angíny ževraj nemávam. A teraz som tiež chorá už týždeň, nos celý červený :( A inak kolko máš rokov? Lebo že s pribúdajúcim vekom je to horšie výber mandlí.

RNG

Plesne vselikde v tele a teda aj jazyku su priamy dosledok brania antibiotik, ktore znicia nielen rozne skodlive bakterie, ale aj uzitocne probiotika a tym umoznia roznycm mikrobom, na ktore atb neucinkuju sa premnozit.
Mandle treba vyliecit, nie vyrezat.
Na rozdiel od vacsiny lekarov, je skupina, ktora dokazala, ze zdrojom infekcii nie su skoro nikdy mandle, ale prinosne dutiny, kde sa usadia rozne mikroby z kvapockovej infekcie a odtial s hlienami infikuju znova a znova mandlre, hrdlo, hlasivky priedusky pluca a pri kasli, najma v leze sa cez Eustachovu trubicu dostavaju obcas aj do stredneho ucha, kde sa nakazy obzvlast tazko liecia Viac najdete cez Google.sk pod rng infekcie.

Gumie

Ahoj :) no dneska som 3 týždeň doma, lebo povlaky mi nechceli pozliezať, ale cítim sa super, prvý týždeň to bolo o držku, nemohla som hovoriť... len som pila, ale potom pomaly som začala pudingovať, kašičkovať, to trvalo prvý a druhý týždeň... potom som prešla na pevnejšiu stravu a po dva a pol týždni už jem všetko.. bolesti to boli veľké, to ti na rovinu poviem, ale mne veľmi pomohol ľad.. vkuse som mala ľad v sáčku a v handre okolo krku obmotaný :) a Algifen.. ja som mala aj homeopatiká proti krvácaniu, lebo moje mandle boli hrozné, mala som angínu od augusta stále... som rada, že šli von :)) narkóza bola super, ani som nevedela ako som zaspala len ked som sa prebrala museli mi dať lieky do infuzky navyše.. držím ti palce :))) nech ti to dopadne čo najlepšie a ničoho sa neboj :)