Vedlajsie ucinky antidepresiv

Príspevok v téme: Vedlajsie ucinky antidepresiv
Cudzinec

Zdravim, uz raz som sem pisal.

Siel som za neurologickou kvoli trasu v prstoch (mimo toho vsak mavam aj bezdovodne pocity unavy a mentalnej vycerpanosti, tiez aj mravencenie v nohach alebo sa mi sam od seba nejaky sval napina par sekund, ale to len zriedka), urobila mi zakladne EMG vysetrenie na tetaniu s negativnym vysledkom, predpisala mi slabe antidepresiva (Sertralin Actavis 50mg) s tym, ze o dva tyzdne mam prist na kontrolu a urobia mi aj specialne EMG na tremor. Spravili mi pomerne podrobnu zdravotnu aj zivotnu anamnezu, takze doktorka usudila, ze to bude najskor problem psychosomaticky.

Ked som si prvy krat zobral polku tabletky (taku mam dennu davku na prvy tyzden), bol som uplne apaticky, nic ma nebavilo, mohol by ma prejst aj kamion a vobec by ma to nesralo, hoci tras zmizol, ale bolo mi to jedno. Mama chcela, aby som striasol slivky zo stromu, tak som tak aj urobil, ale zbierat sa mi uz nechcelo, proste som si len tak sadol a hoci mi mama dohovarala, nech zbieram, tak ani so mnou nehlo, vsetko bolo nudne a prazdne, bol som otupeny a chcelo sa mi len lezat a nic nerobit, no spat sa mi nedalo.

Rozhodol som sa, ze to budem brat radsej vecer nez rano, na dalsi den som sa citil celkom fajn az kym som si nezobral dalsiu poltabletku vecer. Zle sa mi spalo (tak ako aj predoslu noc), znova som bol otupeny. Povedal som si, ze to uz brat nebudem, ved nemam tazku depresiu a radsej nech sa mi trochu trasu prsty nez toto.

Tu druhu poltabletku som si dal vo stvrtok vecer, lenze ja sa stale citim divne. Rano, ked som sa zobudil, som si chytil tvar a mal som pocit, ze sa mojej tvare dotyka cudzi clovek a zaroven ze rukami sa dotykam cudzieho cloveka. Strasne som sa toho prelakol. Nastastie, uz potom ked som sa dotykal seba, tak uz to nebolo take rozdvojene ci ako to nazvat, no mam cely den pocity derealizacie. Vsetko mi pripada neskutocne, ako nejaka kopia reality ci pocitacova simulacia. Vsetko si potrebujem ohmatat, aby som si overil, ze je to skutocne, popravde ma tento stav strasne desi Tiez sa citim trochu otupeny a nesustredeny, hoci som trebars dnes soferoval a slo to celkom bez problemov. Vsetko je take prazdne a nic ma neserie, poziadal som dokonca mladsieho brata nech ma udrie, dal mi facku a niekolko silnejsich uderov pod pas a do brucha, bolelo ma to, ale vobec ma to nestvalo. Keby ma ulici niekto prepadol, asi by som zacal utekat len na zaklade racionalnej uvahy, ale nedokazal by som byt z toho nasraty. Prsty su sice az roboticky stabilne, stale sa netrasu, ale to je to, na com mi teraz najmenej zalezi.

Su taketo ucinky normalne? Prejde to? Co mam s tym robit? Odmietam dalej brat to svinstvo. Odporucili mi na neurologii psychoterapiu, tu hodlam kazdopadne vyskusat.

Totiz je pravda, ze mam sklon k nadmernemu sebapozorovaniu, takze asi aj preto som tak zdeseny z tychto pocitov, co teraz mam. Navyse mam z toho sialene myslienky. Napadlo ma trebars, ze ak ma toto neprejde, tak napisem depresivny roman o svojom zivote a potom spacham samovrazdu. Normalne by ma nic take nenapadlo. Prosim, poradte mi nieco, lebo mi je fakt blbo.

p.d.

Ja mam pocit z toho, co sledujem, ze vela chorob je chronickych a pritom to nemusi byt pravda, ale aj moze. Tvoj problem moze prejst po nejakom case, ale aj nemusi.
Cize je lepsie nebrat nic na teraz neberiem ako spravny postup na vyriesenie tvojho problemu.
Ja ti poradim nieco uplne ine. Nesmies mat taky respekt pred tym psychiatrom, nemusis mu nadavat, ale musis mu dat jasne najavo, co chces, co citis a pod. Musi to pochopit. Ty nie si v jeho moci, ty mas svoje prava, mas pravo podpisat reverz napr. atd.
On ti len ma pomoct tebe ulahcit zivot. Bud silny.
Sorry, ze pouzivam nemecku syntax na slovenske vety:D

RNG

Lieky su len to, co oficialne schvalili ako lieky odbornici na to urceni. Tj nemozes vobec hovorit o liekoch v jedlach alebo doplnkoch, aj ked mnohe z nich maju na zdravie pozitivne ucinky. Dokonca v USA je trestne nazyvat nieco liecive alebo liek, ked to za take nebolo schvalene oficialne nasou FDA(ustav pre potraviny a lieky)
Nervove problemy maju povod v nedostatkoch /prebytkoch alebo kolisavych hladinach neurotransmitrerov rozneho druhu. To su vsetko ale prirodne latky, nie umele chemikalie, ktore boli len nedavno objavene a predtym nikdy v prirode neexistovali.
Tj nervoe problemy nie su vyvolane nedostatkom tychto umelych latok a preto je nelogicke sa snazit nervove problemy riesit tym, co telo nepotrebuje, miesto dodania toho, co potrebuje.

Cudzinec

nechapavy: Ty mi zase pripadas ako niekto, kto lahko uveri hocicomu (ak ta moj nazor zaujima ;-)). Zato, ze je nieco v knihe, to ma byt pravda? Predsa o obsahu myslienok sa ma kriticky uvazovat a diskutovat. Stacilo mi vlazne si precitat par kapitol a hned som videl nepresvedcivu argumentaciu. Napriklad odvodit totiz z 50% uspesnosti fluoxetinu v lieceni depresii, ze je to absolutny podvod bez vysledkov, je jednoducho nezmyselne. Nepoviem este, keby povedal, ze je nedostacujuca a vyjadroval sa trosku opatrnejsie, ale on celu knihu napisal ako prorok a osvietenec. Na takych si treba dat vzdy pozor. Ja len zdorazdnujem, ze nie som na ziadnej strane a mrzi ma, ze sa to niekomu nepaci =).

nechapavy

RNG: Väčšina ovocia a zeleniny obsahuje dostatok účinných liekov. Ale brať lieky, umelé či prírodné, vždy nezaručí vyliečenie.

RNG

Len tak pomimo, aronia/chokeberry je velmi bohata na vitaminy a najma antioxidanty ako anto a proantokyanidy. takze podobne ako cucoriedky a bilberry, ba dokonca este viac je dobra na oci a cirkulaciu v cievach. Ja si tu bezne v USA kupujem aroniovu stavu, vlastne je to 25% stavy z aronie a ostatok ine vcitane cukru, podbne ako prichadza napr stava z ciernych ribezli, dalsia domaca "superpotravina".
sk.wikipedia.org

Cudzinec

jedulka: Z tej knihy som si nieco precital, ale prisla mi napisana dost jednostranne, senzacne a navyse autor casto odvodzoval odvazne zavery, ku ktorym nemal dost dokazov. Tym netvrdim, ze je to vsetko uplna blbost, co tvrdil, ale aj styl pisania a minulost autora nasvedcuju, ze kto to berie doslova, mu zrejme pekne sadol na lep. Najradsej by som vedel nazor niekoho, co sa ozaj vyzna a je neutralny.

Cudzinec

No konecne sa zacinam citit ako-tak normalne, uz som si myslel, ze tie tabletky zo mna nadobro vysali vsetok zivot a schopnost vnimat realitu.

p.d.: A je to ozaj nevyhnutne, aby som to skusal, ked sa mi akurat len trochu trasu prsty a byvam uzkostny? Aj keby som nasiel take, co mi pomahaju, tak ich raz musim postupne vysadit a zrejme by sa mi to vratilo, takze v tom nevidim velmi zmysel.

Btw nieco som si precital o AD a dopatral som sa k tomu, ze zaberaju cca tak 50 percent pacientom a celkove zvysuju samovrazednost. Tiez, ze mnohe vyskumy, na zaklade ktorych schvalili tie SSRI antidepresiva su dost pochybne. Dava to celkom zmysel, ze by farmaceuticke spolocnosti chceli za kazdu cenu presadit svoj produkt (bez ohladu na jeho ucinky) za pomoci svojich kontaktov vo vyskumnych institutoch a podobne. No znie to dost ako len dalsia konspiracna teoria, ved niekto sa predsa len musel ozvat, ze tie lieky stoja za prd. Nejake nazory na toto?