Mýty o jedle

Príspevok v téme: Mýty o jedle
winki

Ahojte v poslednej dobe tu čítam rôzne protichodné názory a tak by som bola rada, keby do tejto témy prispievali ľudia so svojimi názormy, ktoré sú aj nejako podložené.

Prečo sú tak zaužívané raňajky? Každý to preferuje a ak neraňajkujete ste chorí ( mne napr. stačí na raňajky štava z mrkiev a cvikly).

Prečo treba jesť 5 krát denne? (ja by som 5krát denne do seba nič nenatlačila a ani nemám čas myslieť na to)

A vo všeobecnosti, prečo je táto spoločnosť tak zameraná na jedlo? Stále len jesť a jesť a jesť. Veď jeme preto, aby sme žili a ak človek príjme dostatok živín v jedle raz za den, je na tom niečo choré?

agartio2

winki, venujem sa tomu uz nejakych 8 rokov, a nechci vediet, ako som pri tom spoznal, aky je clovek ubohy a nevedomy tvor.
Dnes je uz pomaly lepsie necitat, ako citat, lebo sa len pomylis, a nebudes vediet, comu verit.

V skratke:
Ranajky su mytus, netreba ich. Mas to naprosto spravne.
Jest 5 krat denne je absolutny nezmysel. Teraz vacsinu ludi nastvem, ale jest sa ma 1-2x denne. Ano. 1-2x dobre citate. I vasi prekovia by prikyvli.
Viac krat denne treba jest len ak je clovek chory a ma oslabene travenie.
Vtedy sa nemozu do zaludka vkladat naraz velke mnozstva potravy. Vtedy uz ide o dietu. No i vtedy je lepsie jest maximalne 3x, a mozno obcas pridat medzi jedlami nejake jablko. Ale 3x za den, to je dieta, nie stravovaci rezim, clovek to musi brat akoze nieje v poriadku a ma sa liecit.
Rezim: ranajky, desiata, obed, olovrant a vecera, kazdy den, to je naprosty zabijak travenia. Hlavne ak sa je cokolvek ine nez ovocie.

A este posledna vec, co pises, s tym zameranim sa na jedlo. To je tiez dalsi obrovsky omyl.
Napisem to takto:
OVELA viac zavazi to, AKO sa je, KOLKO sa je, a KEDY sa je, nez to CO sa je.
Inymi slovami, niekto, kto ma nezdravu stravu, ale konzumuje to spravne (to je nadlho co je to konzumovat spravne), neprejeda sa, a konzumuje to v spravny cas (nie neskoro vecer), bude OVELA OVELA zdravsi, nez niekto, kto ma uplne zdravu stravu, este aj v BIO kvalite, ale hresi v tom, ako sa je, a kolko sa je, a kedy sa je. A takisto, strava je len pritazkavajuci element v zdravi, celkove zdravie zavisi od inych veci, ako sa dycha, rozmysla, citi, kolko lasky ma clovek v sebe, aj od pohybu... inymi slovami, ludska nevedomost v praxi: kazdy riesi iba to, CO sa ma jest, co je uplne najmenej podstatna vec v celkovom zdravi, nez aby doriesil to dolezitejsie. AKO to je, KEDY to je, a KOLKO toho je, a hlavne, tie ostatne veci.

doremi

No podla mna tu nejde len o jedlo, aj ked ano, vidno to aj tu. v prvom rade za to mozu media, teda novodoby brainwashing a propagacie o tom, co je zdrave a co nie je zdrave, co by sa malo a co zas nie... ak zamerne propaguju nezdrave potraviny, reps. vyhodnotia nieco nezdrave a nevhodne ako zdrave, nabali sa na tom farmaceuticky priemysel a podobne....niekto proste nechce, aby sme boli zdravii bez liekov, jedli iba ak mame hlad a obleikali a upravovali sa bez ohladu na najnovisie modne trendy, ci vychovavali deti v harmonii so sebou samym a v respekte k ostatnym...proste vedome, ci envedome nam je vtlaceny do podvedomia nejaky vzorec spravania, tzv. stadovitost, aby clovek konal ako stroj, je potom lahsie ovladatelny... (napr. pri vstupe do obch. domu obrovske slogany na kazdom kroku, kt. nas ubezpecuju o tom, ze sme si spravne zvolili ked sme ho navstivili-Lidl-spravna volba :D, resp. pri jogurtoch a ovs.vlockach velke napisy- to prave pre vase deti, rep. detom to najlepsie a podobne blaboly)...a bohuzial nie je to iba jedlo, pozri si vsetky reklamy zamerane na krasu, oblecenie, zivotny styl, hudbu, detske hracky...atd. proste cela spolocnost je chora a postavena na hlavu, akceptuje len ked sa spravas ako stado, ak rozmyslas ako stado a nie ako svojpravny jedinec s vl. nazorom a myslienkami. ak tak nerobis a bozeuchovaj sa zacnes vypytovat PRECO by si tak mal robit, resp. sa zaujimas o svoje prava, nie iba o to, co musis. To si uz obrandovany ako nebezpecny, cudny, spolocnostou neakceptovatelny pre svoju neprisposobivost. Bohuzial, aj toto je obraz dnesnej spolocnosti.

winki

Raz som si zapamätala vetu jedného môjho profesora: "prečo si myslíte, že ste hladný?" "nie nieste hladní, to len váš žalúdok ste naučili na jedlo v určitú dobu a on sa na to pripravuje a začne vylučovať potrebné šťavy na strávenie jedla, ak mu ho nedodáte začne Vám škŕkať v žalúdku, ale skutočne ste hladní? Alebo len váš žalúdok nedostal na čas porciu jedla???"