Skleróza multiplex

Príspevok v téme: Skleróza multiplex
zuzicka232

dobrý deň pred pár dnami matke diagnostikovali počiatočné štádium sklerózy multiplex má 46 rokov doteraz nemala žiadne zdravotné problémy. prosím vás o radu vy ktorí ste mali skúsenosti s touto chorobou či sm známych aké lieky sú najlepšie? dá sa táto choroba zmierniť? čo všetko treba robiť pre jej zlepšenie? je interferon naozaj učinný.dakujem zuzana.

jarny kvet

ninaba, inak ja mavam tiez trpnutie v tvari, jedneho lica (niekedy aj hore na hlave) a tiez to mam vzdy napr. tyzden a potom aj polroka nie, a toto trpnutie mavam aj na kozi v oblasti zaludka, taky divny pocit, akoby sa mi pasovy opar chcel robit ale neurobi sa, len to bolestive trpnutie a potom to tiez tak do tyzdna prejde. ja som bola inak tiez poslana na neurologiu s podozrenim na sm, ale vtedy sa to ukoncilo tak ako sa to ukoncilo (tie papiere tu mam doteraz), nevravim, ze som spravila dobre, ale ja sa aspon citim zdrava a v podstate mavam len male problemy aj to len obcas. v podstate kvoli neurologickym problemom som nemala ziadne obmedzenia co sa prace a skoly tyka, az kvoli uplne inym zdravotnym problemom som nemohla niektore veci, co sa ale uz tiez vyliecilo. akurat to soferovanie, no.

jarny kvet

neviem ci to pomoze, ale ninaba, netreba sa hned bat sm. tych neuro ochoreni je mnoho, a castokrat su to nedetekovane infekcie ako napr. chronicka borelioza (je naivne si mysliet, ze sa zisti z beznych testov, na to su vysokospecializovane a drahe bezne sa vobec nerobia, ak klasicky preukaze negativny vysledok).
ja mam v podstate priznaky akoby sm uz dlho, resp. pred 9 rokmi som mala 3 mesiace stav, ktory zacal tak ze som zrazu nemohla vyjst do schodov. a tiez neustale tocenie hlavy, zavraty, tpnutie kde-kade na tele, necitlivost roznych casti tela, co sa striedalo, nie vzdy na tom istom mieste, vypadky zraku. bola som na neurologii, robili vysetrenia (EEG, MRI...), ale likvor mi nikto nebral a na podrobnejsie vysetrenia som sama nesla, hoci doteraz mam vypisane papiere. neviem, bala som sa, ze to bude zaciatok konca, tak kym mi nikto nic neudal ako diagnozu, tak som sa tvarila, ze som zdrava. to bolo v roku 2005 a neviem, ci to nebol "atak" ale ono to za 3 mesiace preslo, to som chodila na SS a dokazala som sa nakoniec vratit do skoly aj bez komisionalok, ale mna drzala najma mama, brala som rozne veci, chodila som k bylinkarke a tak. a zrazu som zo dna na den sa citila dobre, tak preto si myslim, ze to mohla byt skor nejaka infekcia (hoci krv a vsetko som mala ukazkove). no a odvtedy v priebehu tych rokov, vzdy ked mam viac stresu alebo nieco, tak mi zcasu na cas trpne nejaka koncatina, stracam cit na nejakej casti tela, napr. sa sprchujem a noha nereaguje ani na velmi horucu ani na ladovu vodu (to trva max zopar dni), tocieva sa mi hlava a obcas mi vynechava zrak raz na jednom raz na druhom oku, bolesti hlavy a tak. obcas mam slabost v rukach ci nohach, ale vzdy to po case (max tyzdni) prejde.
ale ja sa snazim aktivne s tym bojovat, vela sportujem, jem rybi olej a dalsie doplnky na regeneraciu nervov a tiez na viralne a ine infekcie (RNG), lebo mne je jasne ze tam nejaka je, ze to nie je len tetania. a co je inak sm? ani lekari nevedia co ju primarne sposobuje, mozno to je fakt nejaka infekcia co nevedia zistit a preto nastupuje "autoimunita", je snad ludske telo take hlupe aby samo na seba utocilo bezdovodne? fakt neviem comu verit. ja sa mam teraz ale dobre a snazim sa tym nervom prospievat aspon ako sa da. myslim ze RNG odporuca na regeneraciu nervov krill olej, ja som pouzivala len rybi a aj ten mi robil ok. ale akonahle som nasadila masivne enzymy a dalsie prostriedky (odmaskovce, protiviralne...), tak sa mi tie nervove problemy vyrazne zhorsili a bala som sa pokracovat, mozno by som uz mohla byt uplne ok, ale netrufala som si na to, nevedela som, ci to len mam vydrzat chvilu (ktovie ako dlhu), ale evidentne to na nieco narazilo. alebo hocico ked beriem, napr. som nasadila brusnicovy extrakt, na mocovy mechur ked som mala problemy a na to krasne zaberal ale po par dnoch sa zacali ozyvat nervy (stracala som cit v rukach, trpnutie atd.), toto mi robia aj enzymy napr., najpr to pomaha na nieco a potom sa ozvu nervy, tak to prerusim.
a bola som u liecitelky teraz (s inym problemom, toto som jej nespominala) a sama mi povedala, ze mam infekcne loziska v perifernom nervovom systeme. ale ze so vsetkym sa da nieco robit a ona ide cestou nastolenia rovnovahy a ze telo si s tym potom poradi, tak vyskusam, to sa mi zda setrnejsie, ja fakt nemam gule nasadit masivne davky doplnkov, i ked evidentne to funguje ale nechcem si nieco nenavratne poskodit, s nervami nie je sranda, mne sa od detstva z casu na cas sniva taka nocna mora, ze ma neudrzia nohy, to je strasny pocit.
inak sa citim dobre, z casu na cas sa tie problemy ozvu ale viem, ze si to musim nevsimat (co je tazke, ale da sa mi to), ze to prejde, az bude kludnejsie obdobie a oni potom neskor naozaj prejdu. kazdy ma asi nejaku slabinu v tele u mna je to nervovy system, tak som sa skratka naucila s tym zit, ze sa nesmiem bat nejakeho trpnutia (ked viem, ze to skor ci neskor prejde a potom sa zas znovu objavi) a aj to vynechavanie zraku obcas beriem s rezervou, akurat ma mrzi, ze si netrufam soferovat, kvoli tym toceniam hlavy a tak, odkedy mam vodicak, tak aj tak len mhdcka alebo spolujazdec :) ale nevadi, ja som aj tak najradsej ked stojim na svojich nohach a mozem utekat a chodit turistikovat

ninaba

Čo to som si čítala aj na nete a tých príznakov je celkom dosť a sú to také, čo môže byť aj kopec iných vecí. My toto teraz riešime tiež (zatiaľ len poslanie na neurológiu) s podozrením na SM. Obvodná zaslala na základe toho, že bolo tŕpnutie v tvári a bolesť tváre. Tak neviem. A teraz sa pridalo aj tŕpnutie v rukách (prsty, dlaň).

zuzicka232

áno najviac je to mravčenie/trnutie v počiatkoch cítiť na chodidlách ale mame sa to tiež časom premiestnilo na trnutie brucha to tiež patrí medzi príznaky sm

ninaba

Akože nemám slov. Človek si platí zdravotnú a oni majú problém urobiť poriadne vyšetrenia. Takže tie prejavy musia byť dlhšiu dobu, nestačí povedzme týždeň a potom nič. Poprípade sa třpnutie presunie na iné miesto?

zuzicka232

jej to začalo od decembra a naozaj až teraz jej s tým dokázali pomôcť v nemocnici neurolog jej dal iba vtedy nejaké vitamíny so slovami to vám pomôže.. no comment